1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што е подобро да си денес?

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од 84 sk_Y ^_-, 24 ноември 2012.

 1. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  Еееее од многу одамна се немав сложено вака со тебе :)
   
 2. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Нема конкретен одговор, но секој си има свое гледиште, зарем не? Воведот можеби за никаде но претпоставувам дека мнозината ја сфатија поентата на прашањето. Ете јас на пример не стојам на ничива страна, дадов свое гледиште. Таквите одговори не се потребни.
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Мудрец без пол.
   
  На Lena и Marinna им се допаѓа ова.
 4. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,625
  Штом е така, еве го мојот конкретен одговор со кој делумно би се ложил и со тебе.
  Конкретно, не постои тоа што е подобро. Во општеството се знае дека најчесто мажот е тој кој носи леб на трпезата, од друга страна па жената е таа која го меси. Или во кратки црти, мажот економски обезбедува, а жената е таа која се грижи за домот, првенствено децата. Кое е сеа подобро? Не знаеме.
  -Феминистките ќе кукаат демек мажите ништо не работеле, затоа жените целосно се залагаат за подобрување на стандардот.
  -Шовинистите ќе мрчат - жената ја бива само за во кујна и кревет, додека они работат, црнчат од јутра до сутра.
  -Секој разбран човек ќе прифати дека работите не се така едноставни како за едната така и за другата страна.
  Никој на крајот нема да знае како му е на другиот - затоа што невозможно е да се доживее другата страна првенствено поради индивидуалистичкиот поглед на нештата, второ поради биолошкиот (хормонален) поглед.
   
  На МиГ 21 и Electra им се допаѓа ова.
 5. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
 6. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  :rolleyes: Дали треба да се наречам самата себе си Феминистка,ако кажам дека во последно време гледам како се повеке жените црнчат од јутра до сутра а мажите не го месат ни лебот?
  Не е до мрчење дошла работава туку....ете мене ми е добро што сум жена(каква таква):biggrin
  Подобро жена што мрчи отколку маш што кука :unsure или па?
  Да да,сакам да сум она што сум одкако сум се родила,само нивото на човечност сакам да оди во нагорна линија,другото нека си остане како што си е.
   
  На 84 sk_Y ^_- му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,625
  Заборавив има и обратнопропорционални карактери. Затоа го поцрнив оноа „најчесто“, што не значи дека е апсолутно. Сепак да не навлегуваме во неписмените и вон цивилизација места, но таму важи обратното од ова. А голем е светот. Толку голем што ни самите не знаеме.
   
  На Luckky му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Хмм лично мислам дека само во балканското опшество е најчесто. И тоа само како теорија, не како пракса. Сепак мислам дека постои баланс. Исто така мислам дека хормоните баш и не играат голема улога туку здравиот разум :)
   
  На redhead и melpomena им се допаѓа ова.
 9. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,625
  Хмм зашо не на биолошкиот? Еве конкретно повеќето мажи сепак се разбираат меѓу себе поради тоа што ја доживуваат жената. Исто е и со жените како што го доживуваат мажот. Има една работа што разумот во овој случај не ја побива, не барем целосно. Тоа е љубовта кон спротивниот пол.
   
 10. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Ти ја разбирам поентата но сепак мислам взаемното доживување меѓу половите баш и не е поврзано со прашањето што е подобро да си денес. Тука повеќе улога имаат социо-политичките гледишта и сфаќања.:)
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: