1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што е подобро да си денес?

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од 84 sk_Y ^_-, 24 ноември 2012.

1. melpomena

melpomena Енигма

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    8,231
    Допаѓања:
    17,756
    Еееее од многу одамна се немав сложено вака со тебе :)

2. Luckky

Luckky Upright

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    2,635
    Допаѓања:
    5,809
    Нема конкретен одговор, но секој си има свое гледиште, зарем не? Воведот можеби за никаде но претпоставувам дека мнозината ја сфатија поентата на прашањето. Ете јас на пример не стојам на ничива страна, дадов свое гледиште. Таквите одговори не се потребни.

На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Electra

Electra Неонка
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    2,048
    Допаѓања:
    6,666
    Мудрец без пол.

На Lena и Marinna им се допаѓа ова.
  4. Saladin

Saladin Unbaised
    Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,995
    Допаѓања:
    9,624
    Штом е така, еве го мојот конкретен одговор со кој делумно би се ложил и со тебе.
    Конкретно, не постои тоа што е подобро. Во општеството се знае дека најчесто мажот е тој кој носи леб на трпезата, од друга страна па жената е таа која го меси. Или во кратки црти, мажот економски обезбедува, а жената е таа која се грижи за домот, првенствено децата. Кое е сеа подобро? Не знаеме.
    -Феминистките ќе кукаат демек мажите ништо не работеле, затоа жените целосно се залагаат за подобрување на стандардот.
    -Шовинистите ќе мрчат - жената ја бива само за во кујна и кревет, додека они работат, црнчат од јутра до сутра.
    -Секој разбран човек ќе прифати дека работите не се така едноставни како за едната така и за другата страна.
    Никој на крајот нема да знае како му е на другиот - затоа што невозможно е да се доживее другата страна првенствено поради индивидуалистичкиот поглед на нештата, второ поради биолошкиот (хормонален) поглед.

На МиГ 21 и Electra им се допаѓа ова.
  5. Kisserboy

Kisserboy Староседелец

Зачленет на:
    6 март 2012
    Мислења:
    2,446
    Допаѓања:
    3,794
  6. melpomena

melpomena Енигма

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    8,231
    Допаѓања:
    17,756
    :rolleyes: Дали треба да се наречам самата себе си Феминистка,ако кажам дека во последно време гледам како се повеке жените црнчат од јутра до сутра а мажите не го месат ни лебот?
    Не е до мрчење дошла работава туку....ете мене ми е добро што сум жена(каква таква):biggrin
    Подобро жена што мрчи отколку маш што кука :unsure или па?
    Да да,сакам да сум она што сум одкако сум се родила,само нивото на човечност сакам да оди во нагорна линија,другото нека си остане како што си е.

На 84 sk_Y ^_- му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Saladin

Saladin Unbaised
    Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,995
    Допаѓања:
    9,624
    Заборавив има и обратнопропорционални карактери. Затоа го поцрнив оноа „најчесто“, што не значи дека е апсолутно. Сепак да не навлегуваме во неписмените и вон цивилизација места, но таму важи обратното од ова. А голем е светот. Толку голем што ни самите не знаеме.

На Luckky му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Luckky

Luckky Upright

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    2,635
    Допаѓања:
    5,809
    Хмм лично мислам дека само во балканското опшество е најчесто. И тоа само како теорија, не како пракса. Сепак мислам дека постои баланс. Исто така мислам дека хормоните баш и не играат голема улога туку здравиот разум :)

На redhead и melpomena им се допаѓа ова.
  9. Saladin

Saladin Unbaised
    Член на администрација

Зачленет на:
    17 февруари 2012
    Мислења:
    5,995
    Допаѓања:
    9,624
    Хмм зашо не на биолошкиот? Еве конкретно повеќето мажи сепак се разбираат меѓу себе поради тоа што ја доживуваат жената. Исто е и со жените како што го доживуваат мажот. Има една работа што разумот во овој случај не ја побива, не барем целосно. Тоа е љубовта кон спротивниот пол.

10. Luckky

Luckky Upright

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    2,635
    Допаѓања:
    5,809
    Ти ја разбирам поентата но сепак мислам взаемното доживување меѓу половите баш и не е поврзано со прашањето што е подобро да си денес. Тука повеќе улога имаат социо-политичките гледишта и сфаќања.:)

На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: