1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што ви недостига од вашето детство?

Дискусија во форумот 'Социологија' започната од Hip.Hop_MKD, 18 февруари 2012.

 1. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Се ми недостига...сакам да сум пак детенце :D
   
 2. Точка

  Точка Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 декември 2013
  Мислења:
  41
  Допаѓања:
  68
  Ми недостига топлината во домот, блискоста. Ми недостига заедничкото гледање на телевизија, сите на куп, зашто имавме само еден телевизор и на едно место се гореше оган. Ми недостигаат заедничките ручеци, секој ден во приближно исто време. Ми недостига возењето точак секое летно попладне, јадењето сендвичи во маало затоа што таму беше најслатко! Ми недостига санкањето и правењето ангелчиња во снегот. Ми недостигаат тогашните караници за небитни работи. Ми недостигаат тогашните другарства.
  И, да, ми недостигаат новогодишните пакетчиња под елка. :)
   
  На Prashina и Y1K991 им се допаѓа ова.
 3. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Отсекогаш бев запален по коли. Уште од мал се поткревав на прсти за да видам каква е внатре, колку е гравирана (тогашен поим за максимална брзина),каков е воланот. Не можев да му се изнарадувам...
  А сега, по толку време кога имам возачка, кола и се останато, естетскиот момент е поинаков.
  ЧОВЕЧЕ, 50% сиви коли, 20% црни, а другите 30% припаќаат на некои модри, темно зелени или бели.
  Порано излези на улица и има едно портокалово фиќо, едно жар црвено, жолта шкода, две три 101ки во различни бои... некоја пеглица изфарбана пола-пола...

  Уф... мака ми е што го снема сето тоа шаренило, а и тмурно е во цел ден возење само некои мрки бои да гледаш пред тебе:|
   
 4. The_countess

  The_countess Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 јуни 2012
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  547
  Најмногу ми фали дружењето, времето кога сите бевме заедно, кога немаше поделби и лицемерија...
   
 5. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Кога бев дете сите возеа многу побавно.... в град се возеше околу 25-30 во малите улички, 40 по поголемите... 80 на автопат.... Возењето 100тка беше поим за лудост.... Никој не притискаше кочница нагло, ретко кој се имаче слупано. Сега и да сакам да возам така бавно, другите коли во сообраќајот ми го нарушуваат режимот...
   
 6. Auditore

  Auditore Староседелец

  Зачленет на:
  4 мај 2012
  Мислења:
  284
  Допаѓања:
  272
  Моментално живеам подетски живот одколку што живеев кога бев дете. Кога бев дете бев стегнат, притисок од родителите, не може ова, не може она, не прави вака, не прави така, тоа не е убаво, тоа е лошо. For Christ sake дете бев нормално е дека ќе земам петарди да пукам под плински боци ( океј екстремка бев али сепак поарно тоа него како денешниве деца да кмишам на фејсбук цел ден да видам дали симпатијата лајк ми ставила ) и ќе трчам со полускинато палто низ коледарски оган. Али сега се што сум направил оваа година ѓи сумира сите детски глупости што не сум ѓи направил како мал. И среќен сум xD. Пред некој ден со другарите се заебававме да одеме на коледе кај еден поп... детски мозок. Играме видео игри кои се играа за плејстејшн 1. Краш со количките, аааааааааа најјак сум. Одеме на флипери фудбалче играме ( оноа со рачките ), си пуштаме златно славејче чисто оти си можеме. Фак јеа.
   
 7. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  еве вакви некои работи...
  сладоледот во топче, леле едвај чекавме да стигне камионот пред продавница и да донесе сладолед
  [​IMG]
  базока мастиките и чунга лунга беа закон, обавезно збиравме сликички....:zelen
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Се сеќавам дека за две сликички не успеав да го пратам албумот, 223 и 194..Нема да ги заборавам тие бројки..
  [​IMG]
  дома кога имавме другарчиња на гости обавезно игравме нелутисе човече (sun) а не да дремиме на компјутер
  [​IMG]
  игравме ластика по цели денови
  [​IMG]
  и навечер едвај чекавме во 19 00 часот да почне цртан филм...Радован, Вили ква ква, Мечето Ушко
  [​IMG]
  [​IMG]
  и има уште многу мнооогуууу...
   
  На Lena и Змејче им се допаѓа ова.
 8. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Најактивен член

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,620
  Допаѓања:
  5,694
  Времето кога единствена грижа ми беше набрзина да научам,да јадам и брзо на улица со топката и ластикот во раце .
  Времето кога по цела вечер се играше криенка,собрани цел чопор деца од мали до најголеми.
  Времето кога не гледавме и не беше важно дали некој носи најк или пума патики.
  Уште многу работи недостигаат,најмногу безгрижноста која се губи со самото растење.
  И сега на некој начин се потсеќам како е да си дете покрај ќерка ми,но ова веќе е поинакво време,поинакво детство од нашето.
   
 9. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Ми недостигаат црешите во двор :sreken
   
 10. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Се но највеќе вистинската дружба и играњето жмурка

  носталгии ='(
   

Сподели: