Што би направиле ако во моментот би имале 100.000 евра?

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Trajche стан во Виена нема шанса осим ако не ренташ.
Рентата е добра, но има свои проблеми. Ако мислиш дека е така едноставно - не е. Секогаш треба човек да биде спремен на основни трошоци (Телефон, греење, струја, вода) како и тоа каков клиент ќе добие.


А дали знаеш дека Скопје е еден од градовите со највискои цени за станови во Европа? За 100.000 евра и тоа како може да земеш стан во Виена, мислиш дека стандардот им е поголем и се поскапи? Се лажеш, можеби да е поскап ама тоа во строг центар,а во Црна Гора 250 000 евра?! Немој да ме ј***ш бре, да не купуваш пола зграда?! Тоа си слушнал на некое место покрај плажа во туристичко место, а во обично населено место кој ќе ти купи за толку пари? Инаку станот ми е само за смештај, нормално ќе си најдеш работа и ќе се издржуваш и ќе си плаќаш сметки и тн.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Foxboro

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Демек туку така се заминувало за Њујорк или било каде во Америка... (wasntme)

Најпрво, 10.000 би дала на моите. Потоа, една недела би правела шопинг, под рака со саканиот ми мој. Попатно, се што би присакале во моментот, разни ресторани, ова она, од се по малце. Веднаш купувам MacBook Pro, значи тука летаат грубо 3.000. Може после да се нафатам за кола, па и тука да фрлам некои 5.000/10.000. Потоа, дефинитивно би инвестирала, односно би помогнала во реновирање на една прекрасна куќичка, оти и дојде крајот. Со 5.000 би заминала на лето со дечко ми на backpacking through Europe (онака комотно), што може да биде меден месец. (wasntme)
Остатокот би го чувала, за во иднина да започнеме заеднички живот и за ја остварам желбата да отвориме агенција.
 

Dare

Староседелец
15 јули 2012
84
86
618
Saladin не е баш така, имам еден познаник за 80 000 еврони направи 7-8 апартмани во Бар на 10 км. од обала. Сега дали цело време ке имаш клиенти тоа незнам, ама типов е доста задоволен и заработува добро.
Е сега ти имаш интересен план, но мене поише ми личи на фантазија него на реалност. Зборот ми е да ги вложиш тие средства во нешто од кое во иднина ке имаш доволно пари за да можеш да си дозволиш малце по опуштен живот. Во спротивно за 4-5 години ке ги поебеш парите и можеш да се сликаш.
Лично јас имам повеќе планови, не е само тој горе напишаниот.....еве на пример би отишол во Бразил, таму прво би обезбедил покрив над глава, а ако остане нешто би купил акции во нивните нафтени компании.
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
За 50.000 евриќи новиот Shelby Mustang GT500,моделот за 2013,другите би ги инвестирал у гориво за него.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Иако темава е отворена тука, сепак да се сфати малку по озбилно и да не се тера константно со офтопици.
Прашањето е едноставно. Што би правеле ако во моментот имате 100 000 евра на лагер. Дали би ги трошеле на ситно, или пак би инвестирале во нешто? Очекувам разумни одговори.

Ќе ги уложам во акции како и што правев до сега.Гробо кажано и пресметано, доколку 100.000 евра уложиш во акции од комерцијална банка, кои важат за моментално најстабилни акции, годишно би земал дивиденда од 180/200 денари од акција или на 100.000 евра тоа би му дошло 10.000 евра годишно.
А инаку вака со тие 100.000 евра освен стан и негово опремување не можеш да направиш ништо т.е тие пари одма ќе отидат.Друга работа е што многумина би купиле ново ауто.Нешто најглупо е да инвестираш во нова кола.Сум бил повеќе пати во можност да купам бмв од салон, ама возам бмв старо 13 години, а некогаш ја возам и колата на мајка ми, исто така стара 10-12 години.

10 000 ќе ги урочам во банка, а со другите ќе си купам кола и ќе почнам некој помал бизнис.
Со тие пари шо сакаш да ги уложиш годишно би добивал 1000 евра, што е помалку од збирот на 12 нето плати во мкд.

А дали знаеш дека Скопје е еден од градовите со највискои цени за станови во Европа? За 100.000 евра и тоа како може да земеш стан во Виена, мислиш дека стандардот им е поголем и се поскапи? Се лажеш, можеби да е поскап ама тоа во строг центар,а во Црна Гора 250 000 евра?! Немој да ме ј***ш бре, да не купуваш пола зграда?! Тоа си слушнал на некое место покрај плажа во туристичко место, а во обично населено место кој ќе ти купи за толку пари? Инаку станот ми е само за смештај, нормално ќе си најдеш работа и ќе се издржуваш и ќе си плаќаш сметки и тн.
Се согласувам со тебе, можеш да купиш стан во Виена за 100.000 квадрати, во не толку урбана средина со површина од 44 м^2
 

Queen

Нов член
15 јули 2012
4
3
3
44
Bi si kupila kuka vo Anglija,ama posto 100 000 ni priblizno nema da mi stasat,mislam deka porado bi si go otplatila fakultetot,ke letnat okolu 30 000 a so ostanatite bi otpocnala biznis,parite sigurno ke se vratat ako znaes kako da rabotis.Ne deka ne mi se seta,ama rabotev na brod nekolku godini i prosetav po svetot,pa zatoa setanjeto ke go ostavam otkako ke zarabotam poveke
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
А дали знаеш дека Скопје е еден од градовите со највискои цени за станови во Европа? За 100.000 евра и тоа како може да земеш стан во Виена, мислиш дека стандардот им е поголем и се поскапи? Се лажеш, можеби да е поскап ама тоа во строг центар,а во Црна Гора 250 000 евра?! Немој да ме ј***ш бре, да не купуваш пола зграда?! Тоа си слушнал на некое место покрај плажа во туристичко место, а во обично населено место кој ќе ти купи за толку пари? Инаку станот ми е само за смештај, нормално ќе си најдеш работа и ќе се издржуваш и ќе си плаќаш сметки и тн.
Прво за да добиеш папири за купување на стан во Виена (зборам во градот, не во ГГ, Лисиче, Орешани) ти треба мноогу време (во години се пресметува). После тоа ти требаат и пари да подмачкаш ваму-таму-онаму. Е сеа за ЦГ. Точно, покрај море местата се многу поскапи од, да речеме Мојковац, колашин, Пљевља кои сепак се да не речам полумртви преку година. Dare 80 000? хммм само градбата да ја откупиш? пошо едно е откупување, друго е да ја имаш со поседовен лист. Плацевите покрај море се со висока цена, а 10 км од море е веќе се смета за морско добро. За плацеви и куќи знам како стојат цените, пошо нон стоп се судруваме секоја година со истите муабети како некој продал куќа на сам брег (зборам за Бока которска) за 500 000 до 1000 000.
Цените се тие. Кај нас становите се висока цена, ама ако имаш лова моеш во рок од месец дена да го поседуваш.
 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Ma какфо странстфо какви станови, какви ренте, ТУЈ ке си ги трошу паре, ТУЈ
У Куманоо, локал патриота : ) ке биду афганистанац само без ризик, комај сфак куманофски гастр'бајтер има по толко паре на сметку и никој не се иссели од град, само жииф поубаво, наравно паре имаф : )
A 100 000 eвра поише вредиф туја него у странстфо!!!

Абе , нели Македонче нешто као патриотче треа да е ?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Hkakashi

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Ma какфо странстфо какви станови, какви ренте, ТУЈ ке си ги трошу паре, ТУЈ
У Куманоо, локал патриота : ) ке биду афганистанац само без ризик, комај сфак куманофски гастр'бајтер има по толко паре на сметку и никој не се иссели од град, само жииф поубаво, наравно паре имаф : )
A 100 000 eвра поише вредиф туја него у странстфо!!!

Абе , нели Македонче нешто као патриотче треа да е ?

Сас 100.000 евра ќе га купиш франш и ќе си га осигураш цел живот.Ќе ги направу цене 20% поевтине да иду сви куде мене :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati