Што би направиле ако во моментот би имале 100.000 евра?

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
прво... напуштам гу државу дефинитивно. Ќе купу стан у Сочи, некое афтиче, и ако остане нешто ќе инвестирам у некој бизнис тамо... пошто мора од нешто да се живи јебига. Готовина се троши брзо
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed

Dare

Староседелец
15 јули 2012
84
86
618
Би изградил апартмани во Црна Гора на приморје, неможе баш со 100 000 да се направи нешто големо, ама за добра живеачка би вадел од кирија. Ако имаш пари размисли за мојот предлог, ке ти се исплати.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Alley3112

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
би си купил Алфа Ромео 156ка .. и би купил тоа што сум го посакувал од секогаш. Со остатокот, незнам, ќе ги оставам на страна па што ќе дојде, тоа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MArTiN GLuViC

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Би патувал. Би живеел секаде низ светот под кирија, би подработувал понешто колку за егзистенција и константно би патувал. Пошо досегашново искуство ме има научено дека школа живота најдобро се стекнуе на пат со запознавање на светот.

Е сеа конкретно на темава прочитав смешни и донекаде нелогични одговори. Купување на стан, два во скопјево. Запознаени ли сте колку се движат цените? Башка да не зборам откако ќе ги купите, знаете ли кој е трошокот? Дали мислите дека рентата ќе ја врати вложената пара после година, две, пет? За оние похрабрите - отварање бизнис е сосема друго. Може да се успее, но залогот е многу голем. И зависно со каков бизнис ќе се занимаваат. Едно ме насмеа слатко - Апартмани во Црна Гора. Dare дали знаеш колку чини плацот сеа во ЦГ? Испод 250 000 нема шанса. Да не зборам после тоа за изградба. Е коа ќе почнеш да ренташ, тек тогаш ќе се врти парата. Ама она што го гледам во моментот за разлика од порано, Барањето за апартмани многу варира. Може една година со страшни загуби да биде додека следната да ти се погоди многу. Trajche стан во Виена нема шанса осим ако не ренташ.
Рентата е добра, но има свои проблеми. Ако мислиш дека е така едноставно - не е. Секогаш треба човек да биде спремен на основни трошоци (Телефон, греење, струја, вода) како и тоа каков клиент ќе добие.