1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Школување на приватен или државен факултет?

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Blueberry, 13 февруари 2012.

 1. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Ќе се вработи искучиво оној што има кај да се вработи. Дригуте и на месечина да завршат, чабе му е.
  Приватните факултети не се толку лоши во споредба со искомплексираните професори на државен, каде што кој како стаса неоспорно може да се изживува врз тебе. На приватен, митото го даваш на уплатница....:)
   
 2. Ана-Каренина

  Ана-Каренина Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  998
  Допаѓања:
  1,749
  Јас учам на државен а и нема фармација на приватен така да не можам да правам споредба дали ако учам фармација на државен ќе имам поголемо знаење отколку на приватен.
  Имам другарка на ФОН што е стипендиска и навистина учи, се труди и има големо знаење а преку неа се запознав и со други нејзини колеги што исто така се стипендисти и навистина се паметни луѓе а и се многу заинтересирани за она што го учат. Од друга страна знам и луѓе што се запишаа на приватен факултет затоа што било полесно, значи овие не се стипендисти. На крај краева секој ќе си ги испружи нозете колку што му е долга чергата, ако некој имат 2000+евра годишно да дава за на факултет негова работа ионака образованието ни е катастрофално.
   
 3. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  734
  Допаѓања:
  123
  Приватен факултет,помала група,подобро знаење,повеќе внимание ти обрнуваат,можеш да побараш помош во било кое време,луѓето се љубезни
   
 4. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,207
  Допаѓања:
  2,292
  На приватен факултет можеш да паднеш само од столчето
   
  На Saladin, Makedonec, Prashina и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,759
  Допаѓања:
  781
  На ниту еден . (incule) (shake);)
   
 6. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  971
  Денес на факултет не се запишува само тој што не стои добро финансиски.
  За тие што не учеле многу и си поминувале со доволен или добар успех тука се приватните факултети.
  За одличните и многу добрите државните. Сите завршуваат, без разлика кога.
  Само има искомплексирани кои викаат дека не им треба факултет, а баш за кај нас треба за да не земаш 8 000.
  Татини и мамини исто не запишуваат, ама секој ден бараат по 100 ден.за кафе и викаат дека се глупави тие што се трудат.
  Епа за мене најглупави се тие, демек се потсмеваат, а не можат до тоалет да одат без мама.

  Факултет не значи само учењето, процесот на студирање те учи пред се да пораснеш и да бидеш одговорен. Да научиш како е луѓето да се неправедни, да бидеш возрасен и самостоен ( посебно ако студираш во друг град или држава).
   
  #46 Ѕвездичка, 23 февруари 2017
  Последна промена: 23 февруари 2017
 7. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,759
  Допаѓања:
  781
  Значи не се работи за кој е моќен или не е , работата е дека живееш во Македонија со тоа што факултетот се повеќе станува не благодарен за жал , остај ти тоалети мајка татко , не мешај тоа и тоа , не значи дека ако имаш факултет па и 2 дека си паметен и снаодлив во животот,тоа е факт.
  Факултетот како високо образование никој не го спори дека не треба,не треба тука во поголем дел од ситуациите,а тоа дека е мерило за некој кој е паметен или глуп не е ни најмалку,моето гледиште,а и на многу други е сосема спротивно од ова твоето мерило,обично тие со многу високо образование се дегени жал да ти е да го гледаш со исклучоци нормално (handshake)
   
 8. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  971
  Факултет се завршува за повисока плата да земаш Много Битно и да можеш со дипломата од државен универзитет Кирил и Методиј да работиш во странство каде ќе земаш вистинска плата како што заслужуваш. Ете затоа се учи.
  Секогаш треба, јас не се согласувам со тебе. Во Македонија најмногу треба зошто со средно ќе си работиш за минимална плата. Жал ми е тоа што ти не ја гледаш реалноста и како луѓето со средно образование и тие што завршиле факултет многу тешко наоѓаат работа. Можеби ти си добро платен, но тоа е исклучок и мислиш дека цветаат рози или си исполитизиран.
  Вистината е дека со факултет е мизерно, со средно уште помизерно. Затоа луѓето завршуваат факултет и си одат во странство. Секогаш треба, а сега завршуваат тие што не се интелегентни на приватен факултет. Баш сега е ерата на глупавите луѓе, ем крадат ем факултети завршуваат приваттни и се доктори на науки.
  Биди културен и врати во инбокс ;)
   
 9. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,759
  Допаѓања:
  781
  Па сега одлучи се за во Македонија или за во странство ??
  А луѓето и без факултет зимаат високи плати извини вака ,а и за седење дома зимаат ако не знаеш еве да те потсетам,не гледам што се збуни..
  Кога веќе би одел во странство сигурно тука нема да учам факултет .. :cool:
   
 10. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  971
  Читај убаво и ќе сфатиш. Јас не ти сум крива што не си учел и што немаш факултет.
  Се буниш ти, не знаеш добро да го кажеш тоа што мислиш. Ти тука не можеш да завршиш, а не па во странство, каде треба и англиски да знаеш.
  Со средно добра плата земале ххаххах, каде тоа во Шведска и Швајцарија. Тука со средно келнери и шанкери, продавачки и сл. ;)
   

Сподели: