Школување на приватен или државен факултет?

BadBoy007

Активен Член
26 септември 2016
209
166
43
Приватен факултет дефинитивно со овој памет што го имам сега. Посакував да го имав и пред добри 9 години кога се запишував на државен факултет. :gjavol

Државниот факултет е само поевтин, тоа е предноста. Дека ќе те научи повеќе, дискутабилно е. А дека ќе те намачи до максимум, загарантирано е. Нема потреба да се поминува низ трауми што ги нуди државниот факултет, од разно-разни аспекти. Учење теорија и 300 глупости што никогаш нема да ти обезбедат работно место, ама за испит мора да ги знаеш. Пракса многу слаба или незадоволителна. Излегуваш на крај со диплома измалтретиран, истрауматизиран и пак неспремен за работа пошто тек на работата учиш она што си требал да го учиш на факултетот.

Приватно си е приватно. Сега не е толку скапо како што беше. Нема да учиш еден куп непотребни работи. Полесно ќе положуваш испити и ќе дојдеш до диплома. И од натаму се' зависи од тебе. Дипломата ти е само виза која треба да ти обезбеди работа и после пресуден е твојот капацитет.

Проблемот кај нас е што секакви сељачишта бре доаѓаат до дипломи и мислат дека само затоа што имаат диплома, им следува работа, па и не само работа туку и добро платена да е. ]:) Ете тоа е главниот проблем => глупи, некадарни, неспособни, а со диплома. Најлоша комбинација! На пр. ако имаш фалц или чисто купена диплома од медицински, економски, правен или електротехнички факултет, а си дрво и појма немаш, ништо нема да ти помогне... освен партиска книшка кај нас нели, ама тоа е па друг проблем заради кој се иселија 500 000 млади мозоци, не знам ни ја што барам тука, но имам солидна професија, па можам да фурам. :D

Да сумирам: кога би бил сега студент или кога ќе бидам студент во наредниот живот ќе изберам приватен факултет. ✓
 
  • Like
Реакции: Dorina

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,762
787
1,133
Skopje
Кога сме веќе кај англискиот јазик мене ми оди добро,а верувала или не 60% зборам и шпански така да не се секирај,зимаме да и убава плата и без факултети тоа е вистината,нема партии тоа да нема забуни некој.
А тоа омаловажувачко ти е келнери,шанкери итн тебе ?
Па за жал има келнери и шанкери со факултети што за жал не можат да работат нешто друго ама имаат факултет важно нели,не сакаш да ја прифатиш реалноста,нека не те обзема мислата дека учиш и тоа не е за џабе,нормално дека не е само ти ја кажав разликата за тоа дека тука се е можно,а образованието не е фактор за успех кај нас (handshake)
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,105
973
1,133
Не учам залудно јас, тоа тебе треба да ти е јасно, зошто мојата струка е дефицитарна. Нема невработен по мојата струка. Сите што завршиле сите работат.
Тие што се келнери и шанкери избрале професија што е суфицитарна, колку да завршат. Не е само тоа ти што сакаш да учиш треба да се гледа и можноста за да се најде добра работа.
Мене не ми е, ама ти имаш кажано дека ти е, исто земјоделец да е некој ти е омаложувачки.
Не знам што е за тебе убава плата, можеби нема да ти е убава кога ќе имаш деца кои ќе треба да ги издржуваш и ќе мислиш поинаку.
Па не е за тебе, ете некој што е земјоделец или сточар месечно зема повеќе пари од тебе, а можеби нема ни средно образование.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,762
787
1,133
Skopje
Некој и тоа мора и земјоделството да го работи,не можеме сите директори да бидеме.
Па јас мислам дека плата над 30 е солидна за тука во мк така да секогаш се гледа нешто повеќе,никој не го спори учењето на факултет,зборот ми е во кратки црти дека за во мк не се вреднува и бадијала ти е,а за надвор кога би било сигурно нема тука да учам
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,105
973
1,133
Пак леташ со паметот. Ретко кој со факултет зема 25 000, ама ајде продолжи си да фантазираш. Ти кажав сто пати, тебе ако те ставила мама на добро работно место не може да генерализираш за сите дека со средно имаат солидна плата. Гледај пошироко од местото каде што работиш, па некогаш и прашај некој што не ти е колега, а работи со средно колкава му е платата. Треба да осетиш промена на твој грб, па после тоа ќе зборуваш поинаку.
Немам намера да се повторувам во пишувањето, крај на дискусијата.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,762
787
1,133
Skopje
Мене Битолчанке не ме ставила ни мама ни тато ниту па некој друг,сам сум се потрудил не ми се секирај :cool:
Учи си ти ич не се замарај,нели викаат кој како ќе си ја нареди :eek:;)
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,105
973
1,133
Хахах демек многу паметен ти, со средно работиш, а јас глупава дека учам.
Пази само да не ти го земе некој со диплома работното место, кое не делува дека го цениш, па да се чудиш после. Не туку ми намигнувај, најодвратните емотикони ги користиш. Не биди скопски сељак или малку касно е за тоа :eek:(star).
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,762
787
1,133
Skopje
Ако па ќе го земе нормално,младите треба да работат,јас уште малце и доста е,сега вие младите..
Скопски сењак а :rofl,скопски сењак кукле е дојденец (селанец) што престојува во Скопје,а јас може да сум така кажано од твоја страна за да доминираш као,ете сум сењак добро :D,да не го тапацираме за тоа скопски сењак нема потреба мислам се ти е јасно околу тоа :svirka;)
Не се родил некој што би ми земал работно место тоа да си го врзеш во крпче :kafe
Остај ме мене и оди викендов прошетај Битолата,да одмориш од селово ;):cool: