1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Школување на приватен или државен факултет?

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Blueberry, 13 февруари 2012.

 1. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Високообразувани хунзи.
  What could be more mind-numbingly useless than that...
   
  На Luckky и Saladin им се допаѓа ова.
 2. BadBoy007

  BadBoy007 Активен Член

  Зачленет на:
  26 септември 2016
  Мислења:
  209
  Допаѓања:
  166
  Приватен факултет дефинитивно со овој памет што го имам сега. Посакував да го имав и пред добри 9 години кога се запишував на државен факултет. :gjavol

  Државниот факултет е само поевтин, тоа е предноста. Дека ќе те научи повеќе, дискутабилно е. А дека ќе те намачи до максимум, загарантирано е. Нема потреба да се поминува низ трауми што ги нуди државниот факултет, од разно-разни аспекти. Учење теорија и 300 глупости што никогаш нема да ти обезбедат работно место, ама за испит мора да ги знаеш. Пракса многу слаба или незадоволителна. Излегуваш на крај со диплома измалтретиран, истрауматизиран и пак неспремен за работа пошто тек на работата учиш она што си требал да го учиш на факултетот.

  Приватно си е приватно. Сега не е толку скапо како што беше. Нема да учиш еден куп непотребни работи. Полесно ќе положуваш испити и ќе дојдеш до диплома. И од натаму се' зависи од тебе. Дипломата ти е само виза која треба да ти обезбеди работа и после пресуден е твојот капацитет.

  Проблемот кај нас е што секакви сељачишта бре доаѓаат до дипломи и мислат дека само затоа што имаат диплома, им следува работа, па и не само работа туку и добро платена да е. ]:) Ете тоа е главниот проблем => глупи, некадарни, неспособни, а со диплома. Најлоша комбинација! На пр. ако имаш фалц или чисто купена диплома од медицински, економски, правен или електротехнички факултет, а си дрво и појма немаш, ништо нема да ти помогне... освен партиска книшка кај нас нели, ама тоа е па друг проблем заради кој се иселија 500 000 млади мозоци, не знам ни ја што барам тука, но имам солидна професија, па можам да фурам. :D

  Да сумирам: кога би бил сега студент или кога ќе бидам студент во наредниот живот ќе изберам приватен факултет. ✓
   
  На Dorina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,759
  Допаѓања:
  781
  Кога сме веќе кај англискиот јазик мене ми оди добро,а верувала или не 60% зборам и шпански така да не се секирај,зимаме да и убава плата и без факултети тоа е вистината,нема партии тоа да нема забуни некој.
  А тоа омаловажувачко ти е келнери,шанкери итн тебе ?
  Па за жал има келнери и шанкери со факултети што за жал не можат да работат нешто друго ама имаат факултет важно нели,не сакаш да ја прифатиш реалноста,нека не те обзема мислата дека учиш и тоа не е за џабе,нормално дека не е само ти ја кажав разликата за тоа дека тука се е можно,а образованието не е фактор за успех кај нас (handshake)
   
 4. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  971
  Не учам залудно јас, тоа тебе треба да ти е јасно, зошто мојата струка е дефицитарна. Нема невработен по мојата струка. Сите што завршиле сите работат.
  Тие што се келнери и шанкери избрале професија што е суфицитарна, колку да завршат. Не е само тоа ти што сакаш да учиш треба да се гледа и можноста за да се најде добра работа.
  Мене не ми е, ама ти имаш кажано дека ти е, исто земјоделец да е некој ти е омаложувачки.
  Не знам што е за тебе убава плата, можеби нема да ти е убава кога ќе имаш деца кои ќе треба да ги издржуваш и ќе мислиш поинаку.
  Па не е за тебе, ете некој што е земјоделец или сточар месечно зема повеќе пари од тебе, а можеби нема ни средно образование.
   
 5. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,759
  Допаѓања:
  781
  Некој и тоа мора и земјоделството да го работи,не можеме сите директори да бидеме.
  Па јас мислам дека плата над 30 е солидна за тука во мк така да секогаш се гледа нешто повеќе,никој не го спори учењето на факултет,зборот ми е во кратки црти дека за во мк не се вреднува и бадијала ти е,а за надвор кога би било сигурно нема тука да учам
   
 6. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  971
  Пак леташ со паметот. Ретко кој со факултет зема 25 000, ама ајде продолжи си да фантазираш. Ти кажав сто пати, тебе ако те ставила мама на добро работно место не може да генерализираш за сите дека со средно имаат солидна плата. Гледај пошироко од местото каде што работиш, па некогаш и прашај некој што не ти е колега, а работи со средно колкава му е платата. Треба да осетиш промена на твој грб, па после тоа ќе зборуваш поинаку.
  Немам намера да се повторувам во пишувањето, крај на дискусијата.
   
 7. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,759
  Допаѓања:
  781
  Мене Битолчанке не ме ставила ни мама ни тато ниту па некој друг,сам сум се потрудил не ми се секирај :cool:
  Учи си ти ич не се замарај,нели викаат кој како ќе си ја нареди :eek:;)
   
 8. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  971
  Хахах демек многу паметен ти, со средно работиш, а јас глупава дека учам.
  Пази само да не ти го земе некој со диплома работното место, кое не делува дека го цениш, па да се чудиш после. Не туку ми намигнувај, најодвратните емотикони ги користиш. Не биди скопски сељак или малку касно е за тоа :eek:(star).
   
 9. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,759
  Допаѓања:
  781
  Ако па ќе го земе нормално,младите треба да работат,јас уште малце и доста е,сега вие младите..
  Скопски сењак а :rofl,скопски сењак кукле е дојденец (селанец) што престојува во Скопје,а јас може да сум така кажано од твоја страна за да доминираш као,ете сум сењак добро :D,да не го тапацираме за тоа скопски сењак нема потреба мислам се ти е јасно околу тоа :svirka;)
  Не се родил некој што би ми земал работно место тоа да си го врзеш во крпче :kafe
  Остај ме мене и оди викендов прошетај Битолата,да одмориш од селово ;):cool:
   
 10. misti.diva orhideja

  misti.diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 јануари 2017
  Мислења:
  262
  Допаѓања:
  195
  @Mnogo Bitno and @Ѕвездичка ..аман луѓе, достааааааааааааааааааааааааааааааааааааааа..низ цел форум се испосексавте..уопсссссссссс..се буцкате:facepalm2
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: