1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Школување на приватен или државен факултет?

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Blueberry, 13 февруари 2012.

 1. Blueberry

  Blueberry Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  158
  Кое е вашето мислење на оваа тема? Кое образование е повеќе ценето? Кои студенти излегуваат со поквалитетно знаење? Што е повеќе исплатливо кога ќе ги земете во предвид позитивните и негативните страни?
   
  На Ananas му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  па шо знам во некоја друга држава сега зборувам за Америка или некоја друга так појака земја приватното образование важи за поквалитетно, додека кај нас државното е поквалитетно. зошто? затоа што на нашите приватни факултети учат кремчињата македонски, синови и ќерки на познати и богати бизнсимени и политичари и дипломата си ја земаат со пари. Не велам дека кај сите е така ама во едно 90‘ ослучаите додека на државните факултети се бара знаење...
   
  На Ananas, Bum-Bum и Шмекси им се допаѓа ова.
 3. Marrie

  Marrie Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  507
  Допаѓања:
  802
  Баш така Jackal. И според мене повеќе се цени завршениот државен факултет, отколку приватниот. Затоа што со приватниот дипломата не ти е стекната со знаење, туку си ја купил. На државен ќе се помачиш, но знаеш дека имаш знаење.
   
  На Bum-Bum и Jackal им се допаѓа ова.
 4. Aaliyah

  Aaliyah Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  887
  Допаѓања:
  1,090
  Државен си е државен;)
   
  На Marrie и Jackal им се допаѓа ова.
 5. Proton

  Proton Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  263
  Мислам дека е веќе кристално јасно дека приватните факултети кај нас се за богатите газди на фирмичиња да ги пратат синчињата и ќеркичките колку да имаат диплома каква-таква.
  Проблемот е што долгорочно тој дибек ќе му ја наследи фирмата :)
   
  На Stojne и Bum-Bum им се допаѓа ова.
 6. toj so toa

  toj so toa Нов член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  2
  koj drzaven be isto sranje e: te teraat da kupuvas nivni knigi, te zamaraat na studenski prasanja, odnos na profesori (poveketo) nikakov
   
  На Stojne и Mermaid им се допаѓа ова.
 7. zica

  zica Нов член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  18
  Државен дефинитивно!
   
  На red_rose му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Simce

  Simce Нов член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  5
  Zosto seuste postojat ovie predrasudi za drzavni i privatni fakulteti.Zosto mislite deka diplomata dobiena na privaten fakultet ne sodrzi znaenje vo nea?? A sto da kazeme za oni koi na drzavnite fakulteti gi dobivaat ocenite vrz osnova na podmituvanje ??
   
  На Makedonec, Scars, LMFAO и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  јас напишав погоре дека не е кај сите так ама кај едно 90% во приватните факултети се зема дипломата сопари и без никакво учење... многу нормално дека има исклучоци... истот се дешава ина државните факултети ама со една разлика таму се купуваат оцени само по некој предмет а во приватните се купува цела диплома најчесто..
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Glorry

  Glorry Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  261
  Допаѓања:
  369
  Државен поради тоа што дипломата е доста по призната,иако во последно време слушам се повеќе вработени апсолвенти од Америчкиот колеџ и Европскиот факултет,а приватен поради опуштеноста и односот професор-студент.
   

Сподели: