Школување на приватен или државен факултет?

Blueberry

Староседелец
12 февруари 2012
207
158
1,043
Скопје
Кое е вашето мислење на оваа тема? Кое образование е повеќе ценето? Кои студенти излегуваат со поквалитетно знаење? Што е повеќе исплатливо кога ќе ги земете во предвид позитивните и негативните страни?
 
  • Like
Реакции: Ananas

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
па шо знам во некоја друга држава сега зборувам за Америка или некоја друга так појака земја приватното образование важи за поквалитетно, додека кај нас државното е поквалитетно. зошто? затоа што на нашите приватни факултети учат кремчињата македонски, синови и ќерки на познати и богати бизнсимени и политичари и дипломата си ја земаат со пари. Не велам дека кај сите е така ама во едно 90‘ ослучаите додека на државните факултети се бара знаење...
 

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
507
803
693
Баш така Jackal. И според мене повеќе се цени завршениот државен факултет, отколку приватниот. Затоа што со приватниот дипломата не ти е стекната со знаење, туку си ја купил. На државен ќе се помачиш, но знаеш дека имаш знаење.
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum and Jackal

Proton

Староседелец
12 февруари 2012
127
263
1,063
Скопје
Мислам дека е веќе кристално јасно дека приватните факултети кај нас се за богатите газди на фирмичиња да ги пратат синчињата и ќеркичките колку да имаат диплома каква-таква.
Проблемот е што долгорочно тој дибек ќе му ја наследи фирмата :)
 
  • Like
Реакции: Stojne and Bum-Bum

Simce

Нов член
13 февруари 2012
1
5
1
28
Zosto seuste postojat ovie predrasudi za drzavni i privatni fakulteti.Zosto mislite deka diplomata dobiena na privaten fakultet ne sodrzi znaenje vo nea?? A sto da kazeme za oni koi na drzavnite fakulteti gi dobivaat ocenite vrz osnova na podmituvanje ??
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
јас напишав погоре дека не е кај сите так ама кај едно 90% во приватните факултети се зема дипломата сопари и без никакво учење... многу нормално дека има исклучоци... истот се дешава ина државните факултети ама со една разлика таму се купуваат оцени само по некој предмет а во приватните се купува цела диплома најчесто..
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum

Glorry

Истакнат Член
14 февруари 2012
261
369
63
Државен поради тоа што дипломата е доста по призната,иако во последно време слушам се повеќе вработени апсолвенти од Америчкиот колеџ и Европскиот факултет,а приватен поради опуштеноста и односот професор-студент.