1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Школување на приватен или државен факултет?

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Blueberry, 13 февруари 2012.

 1. Yvette

  Yvette Истакнат Член

  Зачленет на:
  26 јануари 2014
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  276
  Дали неговата желба да ја решиш задачата по негово те прави тебе (не ти, општо било кој) подобар студент од тој што ја решил како што треба, а резултатот на двајцата ви е ист? Не. Ти губиш време и пари додека чекаш некој да излечи комплекси на тебе малтене две години. Ако си сакал да научиш, ќе си научел и таму и таму. Ако си научил за 6ка тоа и ќе добиеш. Можеме до недоглед да се убедуваме, но јас сепак стојам позади тоа дека колку си вложил во себе толку квалитет ќе поседуваш бил на државен или приватен.
   
 2. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  Абе не викам дека не е така, ама сепак на приватниот нема да те мачат така .. дури и ќе ти ја дорешат задачата ако треба (имам пример) .. така да, не фала.
   
 3. Yvette

  Yvette Истакнат Член

  Зачленет на:
  26 јануари 2014
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  276
  Епа баш затоа имаме спротивставени ставови и мислења. Ти имаш таков пример, а јас сосема спротивен. Затоа што јас седев со некој што студира на приватен и гледав како се препотува за да стекне знаење кое ако не го стекне, истото утре ќе го кошта работно место. Кога фирмата утре ќе му ја довериш на книговодител ќе му побараш диплома да видиш каде завршил или ќе ти биде важно да знае да работи? Тоа е тоа.
   
 4. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  Можеби и двете, незнам.
  Јас сум седел со луѓе од двата факултети, и приватен и државен, и тоа не со двајца .. туку 10тина. Неколку од нив беа и мои школски.
  Па од тоа .. си направив споредба. И не го одрекувам моето мислење.
   
 5. Yvette

  Yvette Истакнат Член

  Зачленет на:
  26 јануари 2014
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  276
  Се тоа е во ред. Баш заради тоа што сум сведок на повеќе ситуации можам да кажам дека не се сите студенти помалку едуцирани што учат на приватен од оние на државен. Убаво кажав погоре дека и од двете места излегува квалитетен кадар.
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,323
  Допаѓања:
  3,007
  Квалитетот на кадар кој излегува од факултетите зависи од кој факултет се студира. Проверете го факултетот на Шангајската листа на рејтинг и ќе видите на кое место сте. Ниеден приватен факултет во Македонија не е рангиран. И да не измислуваме топла вода, во нашата држава кој не може да заврши на УКИМ оди на приватен да добие диплома. Се извинувам ако некого навредив, но ако неговиот факултет не е на ранг листа или е последно место, нека се замисли дали треба да студира за себе или за на родителите им однесе лист хартија , а тие со давање на финансии си ја исполниле родителската задача...
   
  На Red Army, Mameha, diva orhideja и уште 1 член му се допаѓа ова.
 7. Kristina1003

  Kristina1003 Полноправен Член

  Зачленет на:
  21 април 2014
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  30
  Дефинитивно и двете варијанти за приватен и државен е исто
  Студирам и на приватен и на државен универзитет ,
  Правен , и Мегународен Славјански Универзитет !
  Разлика : Правен имаш за учење 300 страни за 1 колоквиум
  Приватен имаш 100 страни за учење само главниот дел
  Книги : Плаќам книга од 500 денари , 600денари , 1000 денари зависи до професорот
  Приватен плакам 100 денари книга
  Годишно трошам : 1 200 евра со приватен за се
  државен , 10 пати те паѓа професор за пари , книга од секој професор , годишно 1 200 евра
  Учење ПРИВАТЕН ПРАКСА , ПОВЕЌЕ ОБРНУВААТ ВНИМАНИЕ НА 30 СТУДЕНТИ ( ПИШУВАШ ЦЕЛО ВРЕМЕ, СЕ ОНА ШТО Е ВАЖНО ) - ДА ПОЛЕСЕН АЛИ ВО ТОА ШТО ПРОФЕСОРОТ ТИ ДАВА ЉУБОВ КОН ПРЕДМЕТОТ
  ДРЖАВЕН НЕМАШ ПРАКСА СТУДИРАТ 300 СТУДЕНТИ НЕМА НИКАКОВ НИ ОДНОС НИ ВНИМАНИЕ ЗА СТУДЕНТ , НЕ ГО РАЗБИРАШ ШТО ЗБОРУВА ЗАПИШУВАШ ТОА ШТО ЌЕ ЗАПАМТИШ , ДОАЃА ИСПИТ ОД СЕТ , МАТРИЈАЛ ТИ ПАДНАЛО НИ НАЈМАЛЦЕ НА ОНА ШТО СИ СЕ НАДЕВАЛ , БЕЗ ПРАКСА И ШТО ?!
  ДЕЧКИ СЕКОЈ УНИВЕРЗИТЕТ ВО МАЌЕДОНИЈАВА Е РАЗЛИЧЕН ИМА СВОЈА ТЕЖИНА , ДЕКА ПРИВАТЕН ПОБРЗО ДИПЛОМА ЗЕМАШ?
  ИСТО Е СЕ САМО НЕКОИ РАЗЛИКИ ГИ ИМА ПРИМЕР ПРИВАТНИОТ ИМАШ ПОВЕЌЕ ПОСВЕТЕНОСТ , ПОВЕЌЕ ВНИМАНИЕ ОД СТРАНА НА ПРОФЕСОРОТ
  ДРЖАВЕН ПОМАЛЦЕ ОТИ НЕ СЕ САМО 30 СТУДЕНТИ ТУКУ 300 СТУДЕНТИ ..

  ВО ова држава и 10 дипломи да имаш , врска ако немаш за украс да си ги чуваш дома треба поздрав :)
   
  На Mameha, diva orhideja и МалиСашко им се допаѓа ова.
 8. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  со државен ќе имаш повеќе знаење

  вистина ли е дека оние кои завршиле Европски факултет послем е многу тешко да се вработат?
   
 9. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Само со државен ќе имаш повеќе знаење? На приватен не се учи? :)
   
 10. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  средно сум сега не факултет но така имам слушнато =)
   

Сподели: