Школување на приватен или државен факултет?

Yvette

Истакнат Член
26 јануари 2014
144
276
73
Убаво ја знаеме денешницата. Се живо работи за пари. Како така, ќе гледаат да извлечат повеќе од тебе.
А тоа што бараат помалку, бараат, и оценуваат за тоа помалку со повеќе. Додека на државен има да се испотиш од учење, одиш на испит и те кутнале затоа што не си ја решил задачата како што сака професорот да биде решена.
Дали неговата желба да ја решиш задачата по негово те прави тебе (не ти, општо било кој) подобар студент од тој што ја решил како што треба, а резултатот на двајцата ви е ист? Не. Ти губиш време и пари додека чекаш некој да излечи комплекси на тебе малтене две години. Ако си сакал да научиш, ќе си научел и таму и таму. Ако си научил за 6ка тоа и ќе добиеш. Можеме до недоглед да се убедуваме, но јас сепак стојам позади тоа дека колку си вложил во себе толку квалитет ќе поседуваш бил на државен или приватен.
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,684
3,863
1,183
Дали неговата желба да ја решиш задачата по негово те прави тебе (не ти, општо било кој) подобар студент од тој што ја решил како што треба, а резултатот на двајцата ви е ист? Не. Ти губиш време и пари додека чекаш некој да излечи комплекси на тебе малтене две години. Ако си сакал да научиш, ќе си научел и таму и таму. Ако си научил за 6ка тоа и ќе добиеш. Можеме до недоглед да се убедуваме, но јас сепак стојам позади тоа дека колку си вложил во себе толку квалитет ќе поседуваш бил на државен или приватен.
Абе не викам дека не е така, ама сепак на приватниот нема да те мачат така .. дури и ќе ти ја дорешат задачата ако треба (имам пример) .. така да, не фала.
 

Yvette

Истакнат Член
26 јануари 2014
144
276
73
Епа баш затоа имаме спротивставени ставови и мислења. Ти имаш таков пример, а јас сосема спротивен. Затоа што јас седев со некој што студира на приватен и гледав како се препотува за да стекне знаење кое ако не го стекне, истото утре ќе го кошта работно место. Кога фирмата утре ќе му ја довериш на книговодител ќе му побараш диплома да видиш каде завршил или ќе ти биде важно да знае да работи? Тоа е тоа.
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,684
3,863
1,183
Можеби и двете, незнам.
Јас сум седел со луѓе од двата факултети, и приватен и државен, и тоа не со двајца .. туку 10тина. Неколку од нив беа и мои школски.
Па од тоа .. си направив споредба. И не го одрекувам моето мислење.
 

Yvette

Истакнат Член
26 јануари 2014
144
276
73
Можеби и двете, незнам.
Јас сум седел со луѓе од двата факултети, и приватен и државен, и тоа не со двајца .. туку 10тина. Неколку од нив беа и мои школски.
Па од тоа .. си направив споредба. И не го одрекувам моето мислење.
Се тоа е во ред. Баш заради тоа што сум сведок на повеќе ситуации можам да кажам дека не се сите студенти помалку едуцирани што учат на приватен од оние на државен. Убаво кажав погоре дека и од двете места излегува квалитетен кадар.
 
  • Like
Реакции: diva orhideja

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,330
3,019
1,133
Квалитетот на кадар кој излегува од факултетите зависи од кој факултет се студира. Проверете го факултетот на Шангајската листа на рејтинг и ќе видите на кое место сте. Ниеден приватен факултет во Македонија не е рангиран. И да не измислуваме топла вода, во нашата држава кој не може да заврши на УКИМ оди на приватен да добие диплома. Се извинувам ако некого навредив, но ако неговиот факултет не е на ранг листа или е последно место, нека се замисли дали треба да студира за себе или за на родителите им однесе лист хартија , а тие со давање на финансии си ја исполниле родителската задача...
 

Kristina1003

Полноправен Член
21 април 2014
14
30
13
28
Дефинитивно и двете варијанти за приватен и државен е исто
Студирам и на приватен и на државен универзитет ,
Правен , и Мегународен Славјански Универзитет !
Разлика : Правен имаш за учење 300 страни за 1 колоквиум
Приватен имаш 100 страни за учење само главниот дел
Книги : Плаќам книга од 500 денари , 600денари , 1000 денари зависи до професорот
Приватен плакам 100 денари книга
Годишно трошам : 1 200 евра со приватен за се
државен , 10 пати те паѓа професор за пари , книга од секој професор , годишно 1 200 евра
Учење ПРИВАТЕН ПРАКСА , ПОВЕЌЕ ОБРНУВААТ ВНИМАНИЕ НА 30 СТУДЕНТИ ( ПИШУВАШ ЦЕЛО ВРЕМЕ, СЕ ОНА ШТО Е ВАЖНО ) - ДА ПОЛЕСЕН АЛИ ВО ТОА ШТО ПРОФЕСОРОТ ТИ ДАВА ЉУБОВ КОН ПРЕДМЕТОТ
ДРЖАВЕН НЕМАШ ПРАКСА СТУДИРАТ 300 СТУДЕНТИ НЕМА НИКАКОВ НИ ОДНОС НИ ВНИМАНИЕ ЗА СТУДЕНТ , НЕ ГО РАЗБИРАШ ШТО ЗБОРУВА ЗАПИШУВАШ ТОА ШТО ЌЕ ЗАПАМТИШ , ДОАЃА ИСПИТ ОД СЕТ , МАТРИЈАЛ ТИ ПАДНАЛО НИ НАЈМАЛЦЕ НА ОНА ШТО СИ СЕ НАДЕВАЛ , БЕЗ ПРАКСА И ШТО ?!
ДЕЧКИ СЕКОЈ УНИВЕРЗИТЕТ ВО МАЌЕДОНИЈАВА Е РАЗЛИЧЕН ИМА СВОЈА ТЕЖИНА , ДЕКА ПРИВАТЕН ПОБРЗО ДИПЛОМА ЗЕМАШ?
ИСТО Е СЕ САМО НЕКОИ РАЗЛИКИ ГИ ИМА ПРИМЕР ПРИВАТНИОТ ИМАШ ПОВЕЌЕ ПОСВЕТЕНОСТ , ПОВЕЌЕ ВНИМАНИЕ ОД СТРАНА НА ПРОФЕСОРОТ
ДРЖАВЕН ПОМАЛЦЕ ОТИ НЕ СЕ САМО 30 СТУДЕНТИ ТУКУ 300 СТУДЕНТИ ..

ВО ова држава и 10 дипломи да имаш , врска ако немаш за украс да си ги чуваш дома треба поздрав :)
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
со државен ќе имаш повеќе знаење

вистина ли е дека оние кои завршиле Европски факултет послем е многу тешко да се вработат?