Чет муабети/ти реков-ми рече

trpe trpenovski

Нов член
22 март 2014
21
9
3
20
Не, пошо е блек металец у стилот на Лепи громе мој.

Се извинуваме господине Даниел, сега чекам бесплатна карта поради тоа што се извинив.
кајчево нема платно,ќе те веслам од друго место
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
зашто пишвале песна за џанак на пелистер во тоа време немало јас се си мислех
Вриело од џанаци порано по битолските села. Некои биле забележани и во Довлеџик. Турците затоа си заминале, им го испушиле цел опиум, хашиш не можело да се најде се` до Демир Хисар па и даље.
Инаку џанак е антички збор и доказ дека гоцевата раса е најстар народ на светот и барем во 4 од 11 димензии на мултиверзумот.

 
  • Like
Реакции: parvati, Saladin and Y1K991

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
Се што оди по земја не може да биде светец.Ако бидеш чесен и хуман можда и ке можеш откако ке умреш.
Кд ке умру ке биду само едн обичан мртфак и ништо друго, ке остане само да се сеќаф на мене тија што су ме познавале
И ништо друго : ) А сфети Никола например,сфета Петка па и сфета троица по што су одиле ако не по земњу, по облаци и виножито ли ? : D Леј немогуќе
Тој дали сам ја хуман или не, зависи од мој карактер. И ако сакам да биду хуман и иам могуќност за тој, довољно е да биде задоволена тај страна, куде што ја донирам и мене да ми е чиста савес, нејќу ништо за узврат, макар и помаранџе и мандарине у рај, како што беше преставено у македонски народни приказни : D
 
  • Like
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Којзнае дали мачките си замислуваат мачешки рај, песојте песји рај, бумбарите бумбарски рај каде ќе има цветови поголеми од чадор за сонце со полен во 99 различни вкусови, полен со вкус на димени ребра на пример и ќе си летаат со брзина поголема од звукот....

Кои су услови што треа да ги испуни некој за да биде сфетац еј, зшто ск например некој не се круниса сс титулу сфетац, ке га слаииф наши деца : D
Можно е да се работи за светлечки тела, можеби постоела раја која лачела флуоресцентни материи низ кожата како светулките шо прават and hence....светат и према тоа - светци.
А популарноста е можно да се должи на предноста на имање светец во тие темни и мрачни средновековни времиња кога немало осветление па секој би сакал да стои добро со носител на светлина.

Не знам зошто најголемиот носител на светлина во рисјанската митологија, морнинг стар а.к.а луцифер бил толку непопуларен и никој не му пали кандила...:cool:
 
Последна промена:
  • Like
Реакции: parvati

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
младоста ке каже -пријатели,забава шетање а староста здравје само.Јас ке бев посрекна да имаше малку повеке повозрасни членови за лафмоабет.
Како нема, членот @alf е човек во години, така да кажам, сигурно ќе си најдете заедничка тема.:)
 
  • Like
Реакции: Pica pica and existence