ЦрноБело „турнири“

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
компјутерските емулатори и емулациите на разни конзоли
Ај ако сакате уведи те ме малце, и ја сам за, ама врску неам што е тој. Материја не ми е позната. Фала
 

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
компјутерските емулатори и емулациите на разни конзоли
Ај ако сакате уведи те ме малце, и ја сам за, ама врску неам што е тој. Материја не ми е позната. Фала

Другарче, во нашиов случај, емулатори ти се програми кои имаат за цел да го натераат компјутерот да вчитува игри што НЕ се компјутерски. Значи, на компјутер да играш игри од Нинтендо, Супер Нинтендо, Сони Плејстејшн...
За да можеш да ги вчиташ, препорачливо е да имаш конфигурација од барем 2 гигахерци, 512 мб рам меморија, и графичка од рангот на GeForce 6 серија или ATI 9000 серија, па нагоре.
Игрите можеш да ги pуштиш симнати преку интернет (како .iso или .rom фајлови), што е попопуларно и побрзо решение, или да ги играш, на пример, со самиот Playstation диск од играта во компјутерот.
Една од предностите што емулаторите ја имаат во поглед на самата конзола е бројните можности за прилагодување секакви звучни, графички и контролерски опции. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Другарче, во нашиов случај, емулатори ти се програми кои имаат за цел да го натераат компјутерот да вчитува игри што НЕ се компјутерски. Значи, на компјутер да играш игри од Нинтендо, Супер Нинтендо, Сони Плејстејшн...
За да можеш да ги вчиташ, препорачливо е да имаш конфигурација од барем 2 гигахерци, 512 мб рам меморија, и графичка од рангот на GeForce 6 серија или ATI 9000 серија, па нагоре.
Игрите можеш да ги pуштиш симнати преку интернет (како .iso или .rom фајлови), што е попопуларно и побрзо решение, или да ги играш, на пример, со самиот Playstation диск од играта во компјутерот.
Една од предностите што емулаторите ја имаат во поглед на самата конзола е бројните можности за прилагодување секакви звучни, графички и контролерски опции. :)

Аха, океј тенкешен бите
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Епа за тие што не го имате (или не го знаете), симнете си го GameRanger овде.

И што, само преку ова може да се играат игрите мултиплеј?

Јас би играла некоја, особено Cadillacs & Dinosaurs.
 

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
И што, само преку ова може да се играат игрите мултиплеј?

Јас би играла некоја, особено Cadillacs & Dinosaurs.

Да нема забуна:
GameRanger е за онлајн играње компјутерски игри.
Емулаторите сами со себе си носат опција за играње онлајн. :)
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Абе а стварно што не си играмо тија компјутерски игричке онлајн. Мене тија за плејстејшн не ми се играв. Од сви тија само текен ми е интересна. Ви како сакате, ако некопут играмо некоју компјутерску можу да играм овија не ми се играв и тој за викенд овакој немам време :(
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Да нема забуна:
GameRanger е за онлајн играње компјутерски игри.
Емулаторите сами со себе си носат опција за играње онлајн. :)

Добро, ама збориме за флиперски игри, arcade games, old school. Каде може да се најдат мултиплеј?
Јас најдов една за сам да си игриш, евентуално со уште еден, ама на иста тастатура. И има премногу избор.
 

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
Добро, ама збориме за флиперски игри, arcade games, old school. Каде може да се најдат мултиплеј?
Јас најдов една за сам да си игриш, евентуално со уште еден, ама на иста тастатура. И има премногу избор.

Да де, и за тие збориме. Компјутерски, конзолски, флиперски, секакви... :D
Ајде ако сакаш контактирај ме по ПП, зашто јас тебе не можам, имам идеја, па ако имаш 10-15 мин слободно време, да ја пробаме? :)
За Cadillacs зборам. :)
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Да де, и за тие збориме. Компјутерски, конзолски, флиперски, секакви... :D
Ајде ако сакаш контактирај ме по ПП, зашто јас тебе не можам, имам идеја, па ако имаш 10-15 мин слободно време, да ја пробаме? :)
За Cadillacs зборам. :)

Сакав само да ѕирнам што игри има, сега за сега. Нека поминат испити и нека се соберат повеќе членови за играње.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Nighty

Nighty

Староседелец
24 февруари 2012
727
1,181
1,103
Договорено.
Доколку има некој од утре заинтересиран да си ја пробаме среќата со GameRanger (да направиме еден тестинг :D), нека пише.
И општо, нека поминат испитиве и периодов со обврски (и кај мене е таков :)), и мора да се собереме еднаш убаво. :)