Црна Хроника (убиства, сообраќајки, самоубиства)

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,524
7,152
1,153
Big Sur
А, што правиме со оваа вест?
Не ми е јасно како може 13 и 14 годишни деца, кои скоро буквално вчера влегле во тинејџерски години, да направат нешто волку грозоморно?
Случајов е трагичен од толку многу гледни точки и со толку многу неодговорени прашања, што човек навистина не може, а да не се запраша што се случува во умовите на поединци и колку сме безбедни, па дури и од деца.
Навистина ме интересира да се разоткрие што бил мотивот/причината да ограбиш, силуваш и убиеш 67 годишна жена на тие години. Не можам... (puke)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Pink Panther

Староседелец
9 февруари 2015
1,785
801
1,133
Skopje
Тоа е психопатија,тука мислам дека се повеќе фактори во едно што направиле од тие деца,не секогаш лошо воспитани деца прават вакви,а и по гнасни дела (think),може да биле вака и нај културни,а да кријат и друга мрачна страна,тоа би го објаснил нај убаво некој психолог,во секој случај за нај строга осуда !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,084
5,626
1,683
Disco
Ваквите вести укажуваат на тоа до каде е срозано едно општество, не знае човек од каде да почне, нема елемент во причава кој не е тотално сјебан, изгледа не остана ниту еден failsafe механизам во оваа средина. Ако некогаш возраста била некоја природна граница, денес тоа повеќе не е случај. И така имаме адолесценти кои во реалност прават најсадистички можни злочини. Ако некој некогаш барал аргумент за враќање на капитална казна, тоа се вакви случаи.
Или барем whole life tariff.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pink Panther and Electra

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,673
1,683
Han Wavel
И сега некој ќе каже, секој има право на живот и мора да му биде правилно судено. Што ќе им се суди кога на 35-6 години ќе излезат, тогаш што ќе прават? Се знае како се решава ова, фатиш убиеш и готово, а не да му плаќам да јаде во затвор.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,524
7,152
1,153
Big Sur
Барав нешто повеќе информации за несреќата каде малолетник го прегази Др. Ѓорѓи Јота, ама не најдов ништо повеќе од првичните вести и тоа дека засега бил стабилен докторот, иако во тешка состојба.
Секако дека 16 годишникот е од Сингелиќ и најверојатно нема да му се суди ко на возрасен.
Не е толку муабетот кој и од каде е, туку дека парите ќе го направат своето. Белите мечки се заштитени.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

187 SB

Истакнат Член
11 септември 2019
46
37
118
На крај малолетников ќе помине со условна казна и мирна Босна. А ваквите заслужуваат да гнијат во затвор, затоа што од бес и од тоа што се без памет му уништуваат живот на некој недолжен човек.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,524
7,152
1,153
Big Sur
А случајов од сабајле каде после пожар нашле 7-годишно дете врзано со синџир за радијатор?
Јас веќе искрено не знам што да кажам...
Агресивно било детето, затоа било врзано со синџир. Пошто нели, ако тоа бил случајот, срамота е да се оди на психолог. Ама па и јас премногу очекувам од рајата овде.
Којзнае што уште се крие по навидум нормални домови.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,084
5,626
1,683
Disco
А случајов од сабајле каде после пожар нашле 7-годишно дете врзано со синџир за радијатор?
Јас веќе искрено не знам што да кажам...
Агресивно било детето, затоа било врзано со синџир. Пошто нели, ако тоа бил случајот, срамота е да се оди на психолог. Ама па и јас премногу очекувам од рајата овде.
Којзнае што уште се крие по навидум нормални домови.

Ова во нормална средина треба да се третира како убиство.
Значи никогаш не можеш да кажеш дека си слушнал и видел све во хунзистан, деца врзани со синџири тоа го немало во среден век ццц... подобро човек да не знае што се мота по главите на комшии, познаници, какви манијаци се кријат на секој чекор, во автобус, на улица, било каде. Во државите постојат лудници, во Хунзистан лудницата си има држаа.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,524
7,152
1,153
Big Sur
Ова во нормална средина треба да се третира како убиство.
Значи никогаш не можеш да кажеш дека си слушнал и видел све во хунзистан, деца врзани со синџири тоа го немало во среден век ццц... подобро човек да не знае што се мота по главите на комшии, познаници, какви манијаци се кријат на секој чекор, во автобус, на улица, било каде. Во државите постојат лудници, во Хунзистан лудницата си има држаа.
Не знам што стана, искрено. Рекоа демек ќе поведат истрага. Што истрага ти треба де за 7 годишно дете што изгорело пошто било врзано за радијатор, не ми е јасно?

Идемо даље за исте паре, еве и неколку силни, ватрени, прави мажи што се собрале да ќофтаат еден.
Ако не им убил роднина или да е педофил, не гледам друга причина освен тежок сељачизам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,084
5,626
1,683
Disco
Не знам што стана, искрено. Рекоа демек ќе поведат истрага. Што истрага ти треба де за 7 годишно дете што изгорело пошто било врзано за радијатор, не ми е јасно?

Идемо даље за исте паре, еве и неколку силни, ватрени, прави мажи што се собрале да ќофтаат еден.
Ако не им убил роднина или да е педофил, не гледам друга причина освен тежок сељачизам.

Како си гледаат хунзи сеир од терасата ццц...


One just cannot make this up.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra