Црна Хроника (убиства, сообраќајки, самоубиства)

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Реално, едно ѓубре помалку.
Значи имаме вол што е пијаница, ги малтретира сите по дома и пошироко, вклучувајќи ја и „сопругата“ со која, според математиката, пошол уште кога била малолетна, има згазено 6 деца возејќи во пијана состојба... што има тука за жалење, се извинувам? Што девојката го убила во самоодбрана кога ѝ дошло преку глава од малтретирање?

Трагично, немаме закон што го двои убиството во самоодбрана од убиство со умисла (колку „изненадувачки“), а башка што казните за убиство се од неверојатни 6 месеци до 5 години максимум. Тоа ќе им покаже на убијците сигурно!
Имаше некој на Твитер ставено извадоци од законот, делува ко да читаш стих од Библијата, не закон.
„Тој што ќе лиши од живот друга личност бла бла... ќе добие затворска казна од 6 месеци до 5 години.“
Значи исто колку оној за ќебапите.
И неќам да мешам политика, ама пошто секако сме политичка држава, зар не доби тој што ја скубеше Шеќеринска повеќе? Седум години или така нешто?
Каде има овде правда и логика?

Еден цајкан помалку на светов е добро дело, јас би ја ослободил типката поради правење на нешто за општествено добро. Веројатно тоа што бил цајкан му овозможувало да дивее, гази деца пијан, да тепа жени и да заведува малолетнички. Тоа се тие лица кои носат оружје во една средина, а како што гледам по свет, нема многу разлика од развиени до неразвиени земји, во Австралија имаше една снимка каде цајкан претепува 75 годишна баба на протестите неодамна, никаква совест, збиралиште на дното на човековата врста.

Во случајов е интересно и тоа што веројатно типов скоро дупло постар од женската успеал да ја заведе поради тоа што била мала и неискусна, има такви случаи каде праф маш манипулира екстремно помлади женски особи кои за жал се затрескуваат често во ликот па после ќотеци и трауми.
Повторно се навраќаме на семејството, каде биле нејзини па и пријатели и остала раја да интервенира, да и каже нешто, да ја отргнат од манијакот.

Iz KP doma vratice se ona, sa onog sveta se drot ne vraca :frantic
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Продолжуваме со педофилија и фиромско правдање на истата.
IMG_20211011_234031.jpgIMG_20211011_234101.jpgIMG_20211011_234152.jpg
Малолетник. Зборуваме за малолетник.
Не можеле можда цената да ја погодат. Еден Господ ја знаел вистината.
Значи врие од педофили и оправдувачи, врие! Коментариве се потврда дека овие би го направиле истото (или веќе зборат од искуство) без око да им трепне.
Немам веќе погрдни зборови за нив. Тотално се осеќам ко лик од стрип што еден ден станува и решава да ги убива.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
"Обљуба", тоа се тие зборчиња, заедно со "Противприроден блуд".
Не можеле да бидат постереотипни, класика латиница со расипан спејс-бар или тотална неписменост.
Хунзите прогласуваат деца жртви на силување како кривци за случајот.
Интернетот и социјалните мрежи само ги изнесоа на поглед педофилите и релативизаторите на површина, слично како што поплава изнесува г**на по улици.
Никој не можел да замисли колку уствари педофили и предатори навистина има наоколу.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Не знам зошто не е легално човек да ги тепа ко магариња на улица кога ќе ги види. Очигледно е дека не заслужуваме подобар третман од Индијцине кога ги млатат со стапови за сенешто.

Многу пати сакам да се уфрлам вака на лудачки коментари по ФБ, ама знам дека нема да има никаква поента со такви неписмени и само јас ќе си ставам нервоза, а ко бонус ќе добијам и пцовка и понуда да му пушам к*р. :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не знам зошто не е легално човек да ги тепа ко магариња на улица кога ќе ги види. Очигледно е дека не заслужуваме подобар третман од Индијцине кога ги млатат со стапови за сенешто.

Многу пати сакам да се уфрлам вака на лудачки коментари по ФБ, ама знам дека нема да има никаква поента со такви неписмени и само јас ќе си ставам нервоза, а ко бонус ќе добијам и пцовка и понуда да му пушам к*р. :D

Овие болештини се присутни во сите земји само зависи до која мера и до каде генералната популација оди во обидите да оправда монструозности. Легалната рамка за жал се движи кон намалување на казните за сексуални предатори.
Не можев да претпоставам до која мера рајата ги оправдува овие работи, нешто не е во ред на велико, баш ме интересира од каде доаѓаат пориви да се штитат педофили, силувачи, семејни насилници...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Како ова уште се случува покрај толку проверки од професионалци и зошто уште се користат вистински оружја/куршуми при толку добри фејковачи и специјални ефекти?
Како може ко човек да продолжиш да живееш со мислата дека си убил некого на ваков начин??
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco

Пред околу 96 часа се деси ова.
Она кога убиство се случува буквално на 25 метри од тебе.
Од се по нешто имавме во влезов во поглед на криминогеност ама убиство немаше. Сега го имаме и тоа.
Имајќи предвид каков став имам за цајкани и цајканки, замислете да ми проверат компјутер или да читнат на блог, има да ме направат осомничен веднаш. :pusi

Како само ќе се заташка ова, немаше венци, немаше капак од сандак пред врата, ништо...........само го земале лешот за обдукција и толку.
На вести на ТВ штама, освен радио Милева нема ништо никаде, стравично како државните ликвидации сеуште постојат, и тоа врз инспекторка во МВР во случајов. Наводно знаела нешто за корупција во локалното МВР па вака ја замолчиле, нешто дека цајкани биле поврзани со арнаутска мафија со дрога...
Разни муабети се шират по зграда ама кој знае...нешто е off во целава ситуација, веднаш започнаа со заташкување.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and Prashina

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133

Пред околу 96 часа се деси ова.
Она кога убиство се случува буквално на 25 метри од тебе.
Од се по нешто имавме во влезов во поглед на криминогеност ама убиство немаше. Сега го имаме и тоа.
Имајќи предвид каков став имам за цајкани и цајканки, замислете да ми проверат компјутер или да читнат на блог, има да ме направат осомничен веднаш. :pusi

Како само ќе се заташка ова, немаше венци, немаше капак од сандак пред врата, ништо...........само го земале лешот за обдукција и толку.
На вести на ТВ штама, освен радио Милева нема ништо никаде, стравично како државните ликвидации сеуште постојат, и тоа врз инспекторка во МВР во случајов. Наводно знаела нешто за корупција во локалното МВР па вака ја замолчиле, нешто дека цајкани биле поврзани со арнаутска мафија со дрога...
Разни муабети се шират по зграда ама кој знае...нешто е off во целава ситуација, веднаш започнаа со заташкување.
Dali e toa istata devojka koja na socijalnite mrezi barase zastita od bivshoto momce koe I se zakanuvase deka ke ja ubie?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Dali e toa istata devojka koja na socijalnite mrezi barase zastita od bivshoto momce koe I se zakanuvase deka ke ja ubie?
И мене ме интересира ова, и мислам дека беше таа, ама сепак не ме служи меморијата добро.

Ко што видов по Фејсбук, меѓу илјадниците грди коментари како којзнае со што си го барала, нели и дека била наркоманка и не знам што, имала голи слики по нет... пишуваше дека женава наводно починала од предозирање??
Сега гледам траги од насилство, па и куршуми, ако не се лажам?
Дури и без да видам, прва мисла ми беше дека се вплеткала во нешто или се нашла во погрешно време и на погрешно место. Муабетиве и целото молчење околу случајов само ги потврдуваат сомнежите.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Dali e toa istata devojka koja na socijalnite mrezi barase zastita od bivshoto momce koe I se zakanuvase deka ke ja ubie?

Не знам дали на соц.мрежи барала заштита, не слушнав такво нешто од оговарања по влезов што се пошто "матичариве" тука се од генерации кои не знаат да уклучат пц.

И мене ме интересира ова, и мислам дека беше таа, ама сепак не ме служи меморијата добро.

Ко што видов по Фејсбук, меѓу илјадниците грди коментари како којзнае со што си го барала, нели и дека била наркоманка и не знам што, имала голи слики по нет... пишуваше дека женава наводно починала од предозирање??
Сега гледам траги од насилство, па и куршуми, ако не се лажам?
Дури и без да видам, прва мисла ми беше дека се вплеткала во нешто или се нашла во погрешно време и на погрешно место. Муабетиве и целото молчење околу случајов само ги потврдуваат сомнежите.

Па нормално дека си го барала, се знае каде е место на жена hehehe koj znae si znae
Акутно труење со олово не знам дали би било предозирање ама веројатно е можно, особено во ваква припиздина како фиром.
Чудно што телевизии штама за настанов, ништо немаше никаде.
Е сега истрели...тешко е да се каже пошто петарди пукаат насекаде по цели денови па човек е отрпнат и да слушнал истрели ќе бие meh и онака петардите се погласни од рандом 9мм метак.
Има џанаци тука од лепак до хорс, прв пат слушам дека се дрогирала пошто не изгледаше како таква, иако никад се не зна, ама нормално дека ќе ја окривуваат жртвата, тоа го прават фиромјани.

Очигледно убиство со медиумски мрак. Не паметам кога последно бил осуден цајкан во творевинава...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and escape