Црна Хроника (убиства, сообраќајки, самоубиства)

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Па нормално дека си го барала, се знае каде е место на жена hehehe koj znae si znae
Акутно труење со олово не знам дали би било предозирање ама веројатно е можно, особено во ваква припиздина како фиром.
Чудно што телевизии штама за настанов, ништо немаше никаде.
Е сега истрели...тешко е да се каже пошто петарди пукаат насекаде по цели денови па човек е отрпнат и да слушнал истрели ќе бие meh и онака петардите се погласни од рандом 9мм метак.
Има џанаци тука од лепак до хорс, прв пат слушам дека се дрогирала пошто не изгледаше како таква, иако никад се не зна, ама нормално дека ќе ја окривуваат жртвата, тоа го прават фиромјани.

Очигледно убиство со медиумски мрак. Не паметам кога последно бил осуден цајкан во творевинава...
Дали збориме за плава цајканка?
Значи знам дека некаде прочитав наслов дека наводно се предозирала и имаше и слика од истата, сега не можам да го најдам за жива глава (ниту пак нешто друго поврзано со веста).
Не да смрди ова, труе.
На 3-4 места стои истиов штур текст копиран и толку е последна вест, некаде од 14ти.

Кога сум веќе тука, уште една трагедија...

Ејјј, мочле од 22 години со толкав џип, па уште пробал да го претекне автомобилот што застанал на пешачки и еве што се десило.
Трагичното е што прашање е дали воопшто ќе лежи затвор мочлево пошто најверојатно е на некои, штом на 22 вози џип поскап од нечиј стан.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

bluebell

Истакнат Член
12 јануари 2022
73
23
108
27
Шокирана сум од казната на момчето што ја прегази девојката пред некој ден. 30 дена притвор не е доволно, треба да му ја одземат возачката дозвола на тој што ја прегази. Срамота е да помине со 30 дневен притвор. :(:mad
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Многу се олеснителни околностите пошто прв престап му бил и покажал каење...
Па дали се нормални? Прв престап и каење може да пројде ако ѝ скршил нога и ѝ ги покриваат трошоците за лекување после, а не што ја усмртил на лице место.

За крадење ќебапи да се потсетиме колку доби човекот? Три години?
Имам познаник во затвор, 25-6 месеци доби за марихуана што му нашле за лична употреба.
Ама да згазиш некого на пешачки? Е ништо де, се дешава.
Татко на школски го згазија така пред неколку години. Дечишта од 15-16 години, без дозвола. Злато од човек си отиде, они ништо пошто малолетници и нели, жал им било.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bluebell

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Многу се олеснителни околностите пошто прв престап му бил и покажал каење...
Па дали се нормални? Прв престап и каење може да пројде ако ѝ скршил нога и ѝ ги покриваат трошоците за лекување после, а не што ја усмртил на лице место.

За крадење ќебапи да се потсетиме колку доби човекот? Три години?
Имам познаник во затвор, 25-6 месеци доби за марихуана што му нашле за лична употреба.
Ама да згазиш некого на пешачки? Е ништо де, се дешава.
Татко на школски го згазија така пред неколку години. Дечишта од 15-16 години, без дозвола. Злато од човек си отиде, они ништо пошто малолетници и нели, жал им било.

Се додека усмртување на луѓе од страна на возачи не се стави во казнен закон и да се третира како убиство, нема ништо да се промени. Ако некој им дава двотонска машина со 150 коња на располагање на мочковци како дотичниот испрдок, тој треба и да одговара како соучесник во убиство. Не е јасно како убиство со секира се смета за нешто разлино од убиство со кола. Намерата веројатно, која се зема како основа. Но каква намера да се припише на лица кои возат со 120+ во населено место? Намерата е таа, да се убие и осакати.
Но ова е присутно и по запад каде сеуште возачите имаат амин од државата да убиваат без да бидат сметани за убици, имаше случаи и на глумци и селебрити со по 2-3 убиства па ништо на крај...

За секое убиство мора да има автоматска доживотна казна, со минимум никогаш и никаде помал од 20 години робија кој би се востановил према тежината на убиството. Па така вакви случаи би имале пример 22 to life, најрано би излегол на слобода на 44 години па сега нек се помислат други пред да возат 120+ во населено место...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco

Кога стигнуваат ова хунзиве бе? (facepalm)Ова веќе заминува во зона сумрака.
Завчера 18годишен скопљански копиљ прегазил стара жена на пешачки, и тоа со Ауди А-4 кое има околу 180 коњски сили мотор.
Ако морониве во власт нешто не преземат, оваа епидемија ќе продолжи. Пошто машко доживува комплет психомоторен развој тек на 25 а женско на 22 години, треба да се забрани било што појако од 50 коња се додека не биднат на споменатата возраст, плус да имаат барем 25К км зад себе, барем денес е лесно тоа да се утврди со Гармин или тахограф.
Ви текнува на Алапачки онаа водитељка или певачица што беше што прегази човек на пешачки па не застанала туку го влечкала ликот околу 500 метра пошто облека му се заглавила за осовина.......појезив начин за смрт, тоа е прашањето.

Или оние неколку пати кога разни телохранители на пастирот убиваа пешаци, бициклисти и скутеристи по улици со бесни џипови, еден од нив доби 3 години условно, што значи нула денови на робија.

Една бивша на времето, ми кажуваше дека ако имала син, ќе му пружала све најдобро, ок потекнуваше од семејство на транзициски тајкун ама долга и широка, убава и паметна и сето тоа, ама кога кажа дека за 18-ти роденден или матура беше.........ако можела ќе му купела ново новцато ПОРШЕ на сина си..........јас и викам на тој начин ќе го сјебеш за вечни времиња ама не, јас сум пател од лажна скромност и сум бил позер, да сум имал пари ќе сум го направел истото....ок тоа ми беше најкратка врска евер, и шта речи. А типката беше правник еј..........:ladno

P.S.
Денес уште еден леш :

 
Последна промена:
  • Sad
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
О Боже, да се молиш пред да излезеш од дома и само 4 очи отварање и гледање и од небо да не те згази некоја будала. Жално за загинатите и семејствата. Па колку и да се стари, не е олеснително, зошто да му ускратиш животен век на некого?
Инаку вторава од денес е мајката на Јелена Филиповиќ, девојчето што загина пред две години, што ја имаше по билборди и нејзините велеа дека наводно ја преживеала несреќата, но возачот и совозачката ја убиле во вирче за да не ги издаде дека се дрогирани и пијани. Потоа имаше збирање платени убијци, сквернавење на гробот на девојчето... ужаси.
Секако ми е жал што ќерка ѝ прерано и трагично загина, ама тие ко луѓе се гниди. Баш од оние локални мафијаши со нешто повеќе пари, што мислат дека светот им припаѓа ним и буквално одат со ставот „Ти знаеш ли јас кој/а сум/заслужувам екстра и бесплатен третман/закон ништо не ми може“, итн.
Баш ме интересира тестовите за дрога и алкохол што ќе покажат, иако знаеме веќе сите случаи како ќе пројдат...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
О Боже, да се молиш пред да излезеш од дома и само 4 очи отварање и гледање и од небо да не те згази некоја будала. Жално за загинатите и семејствата. Па колку и да се стари, не е олеснително, зошто да му ускратиш животен век на некого?
Инаку вторава од денес е мајката на Јелена Филиповиќ, девојчето што загина пред две години, што ја имаше по билборди и нејзините велеа дека наводно ја преживеала несреќата, но возачот и совозачката ја убиле во вирче за да не ги издаде дека се дрогирани и пијани. Потоа имаше збирање платени убијци, сквернавење на гробот на девојчето... ужаси.
Секако ми е жал што ќерка ѝ прерано и трагично загина, ама тие ко луѓе се гниди. Баш од оние локални мафијаши со нешто повеќе пари, што мислат дека светот им припаѓа ним и буквално одат со ставот „Ти знаеш ли јас кој/а сум/заслужувам екстра и бесплатен третман/закон ништо не ми може“, итн.
Баш ме интересира тестовите за дрога и алкохол што ќе покажат, иако знаеме веќе сите случаи како ќе пројдат...

Платени убијци? Зошто не знам за случајов, pls explain :)
Треба сериозно внимавање, што повеќе одминува време тоа повеќе раја забегува, од возење до социјални мрежи, секакви манијаци вребаат. Не дека во секој влез има серијаш и педофил...........oh wait......мизантропија ме фаќа најсериозно, а не сум таков....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Платени убијци? Зошто не знам за случајов, pls explain :)
Треба сериозно внимавање, што повеќе одминува време тоа повеќе раја забегува, од возење до социјални мрежи, секакви манијаци вребаат. Не дека во секој влез има серијаш и педофил...........oh wait......мизантропија ме фаќа најсериозно, а не сум таков....
Охоо, многу има за случајот, само не знам зошто има поретко информации по интернет т.е. по портали/весници.
Иначе имаше една Фејсбук страна, веројатно водена од нејзините, каде објавуваа докази што собрале против возачот со кој загина ќерка им, итн., ама не можам да ја најдам. Најверојатно е тргната или скриена пошто случајот се затвори т.е. дечкото признал вина и доби некаде 7-8 години затвор.
А за настанитe што ги спомнав, еве по некој линк.
За второво е сгурно дека не е ради крадење накит, него да ја растревожат фамилијата непосредно пред судење.

Жално и језиво. Тоа што родителите и нивните друштвенца се тиквари, не значи дека девојчево, со цел живот пред неа, заслужи името за вакви работи да ѝ стане познато.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Девојката што го уби 40 годишниот вол од цајкан што ја малтретирал со години и веројатно бил со неа уште кога била малолетна? ОЈО бара на истата да ѝ се суди најстрого наместо со олеснителни околности...
Ајде другово, ама и кој ги смислува и одобрува поимиве бе? ПРИВИЛЕГИРАНО УБИСТВО???
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Девојката што го уби 40 годишниот вол од цајкан што ја малтретирал со години и веројатно бил со неа уште кога била малолетна? ОЈО бара на истата да ѝ се суди најстрого наместо со олеснителни околности...
Ајде другово, ама и кој ги смислува и одобрува поимиве бе? ПРИВИЛЕГИРАНО УБИСТВО???

Нормално, цајкани се заштитени ко бели мечки во овој несупешен обид за општество.
Јас би и честитал на потегот и би снимил јутјуб документарец со девојката да сподели искуства, ред флегс, да каже на други жени на што да внимаваат, ако ја завел кога имала 15-16 а тој труп дебилен 33-34 тоа малку забегува и накај педо иако правилниот назив е Хеброфилија или слично, привлечност кон адолесценти.

Чист случај на самоодбрана и како таков треба да има ослободителна одлука за младата жена.
Трпење тортура 6-7 години и тоа во години кога личност се формира, кога не знае што и како со машки, предаторот во форма на цајкан се наметнал како дечко користејќи наивност на 15-16 годишна девојка од мала средина.
Наместо љубов, почит, внимание и све што спаѓа во основата на една врска, оваа добила физичко, психичко и емотивна насилство од најлош вид, секојдневно страдање и исчекување на физичка болка нанесена од страна на три пати посилен лик. Сега ќе ја заглават 30 години без помилување, пошто цајкан.........и ќе излезе на 53 со уништен живот. А во најдобар и невозможен случај да ја ослободат, ќе и треба сериозен третман за ПТСД и други последици од траумите.
Во овој случај не може да се стави одговорност кај жртвата дека цајканот бил нејзин доброволен избор, нешто кое е реално кај возрасни и веќе оформени жени кои бираат идиоти, овде имаме grooming на девојче кое нема познавање на ситуација на нејзини години.

Нема некоја петиција да се потпише?
Едно говно помалку на светот, еден цајкан помалку, еден сексуален предатор помалку.
Можам да претпоставам дека ја варал наоколу вребајќи помлади женски особи.
Тешка му црна земја, дно од хомо-сапиенс врстата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra