1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Фудбалски трансфери и шпекулации

Дискусија во форумот 'Спорт' започната од Altaïr, 3 јули 2014.

 1. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Се согласувам и не се согласувам. Погба кога сака да игра е страшен. Погба кога не му се игра, џабе зафаќа место на терен. Него константно му е потребна мотивација. А неговата цена е толкава за да остане во Јувентус уште некоја сезона, т.е до колку што можат да го задржат со клаузула потпишана на 120 милиони. Јувентус моментално градат тим околу него и Дибала, и наредниве две сезони ќе пробаат да земат европска круна. А тотално ми е несфатливо како Манчестер воопшто би го добиле него кога го продадоа за 200 илјади. И што ќе му е да оди од клуб кој штотуку се врати на европската сцена меѓу елитата, во клуб кој реално е европски просек, и ќе има потешкотии и во Премиер Лига исто така...
   
  На Mnogo Bitno му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,758
  Допаѓања:
  781
  Се е тоа во ред ,никој не го спори талентот е сега некогаш е шикишми бандера али ок , во ваква ситуација колку би вределе Роналдо и Меси ? :^):)
   
 3. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Ај бе нека се радуваат децата, и така на крај на сезона ќе пцујат по Мурињо. Кој ќе го гледа па него пак, ќе ми паркира автобуси пред гол.
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Priroden

  Priroden Староседелец

  Зачленет на:
  4 октомври 2012
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  95
  Кaкo би гo дoбил Мaнчестер?
  Пa ќе плaти 130 милиoни и 20милиoни зa aгентoт и плaтa ќе му дaде речиси дуплa oд тaa шo земa у Јувентус и тoлку е :D
   
 5. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,758
  Допаѓања:
  781
  Па реално за Погба и она сиротион Игуаин таквите суми се дискутабилни , еден Шевченко имаше трансвер од 30 милиони што од Игуаин и Погба е 2 класи подобар , не е времето во прашање и тогаш имало јаки трансвери само што денес многу се преценуваат ! :cool:
   
 6. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Од она што го видов на ЕП тој Погба реално вреди барем 9 милиони фунти, не знам во какво бунило се влезени во МЈ, не постои играч во космосот кој вреди 150 милиони фунти :eek: Ок потенцијал и сето тоа ама 150 милиони е веќе знак дека е потребна лудачка кошула...Бејл како најскап беше 100 м. или околу 80м. фунти и тоа е дискутабилно ама сепак освои 2 ЛШ, ова би било скоро дупло од најскапиот трансфер во историјата :x

  Лесно им е на Јувентус, стартуваат со којзнае колку сигурни бодови со местенки, како хендикеп од +20 бода :zelen Сериа А е сериа корупција.
   
 7. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Како може да заработат 150 милиони фунти само поради Погба? Нема материјал за суперстар во него а за дресови тешко, кинезите сега штанцаат на диво, јас порано купив дрес од Овен кога беше во Ливерпул за 500 денари од тезга, црвен и релативно ок дрес беше само што пишуваше Oven (рерна) наместо Owen :patos:patos
   
 8. Priroden

  Priroden Староседелец

  Зачленет на:
  4 октомври 2012
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  95
  Oзбилнo oвa гo прaшувaш?
  Знaеш Мaнчестер Јунaјтед кoј прoфит гo имa, a пaзи немa дa игрa вo ЛШ гoдинaвa :D
  Не се сaмo дресoвите у питaње иaкo имa милиoни фaнoви пo Филипини, Индијa и дa не нaбрoјувaм

  А гледaш и Ибрaхимoвиќ шo изјaви, oд мене ќе се исплaти трaнсферoт нa Пoгбa. Мислaм нa двa кликa се финaнсиските извештaи нa Мaнчестер пo нет.
  Сaмo не е гaрaнцијa декa ќе игррaaт сите зaсилувaњa кaкo штo требa.

  Пoгбa немaл мaтеријaл зa супер стaр?
  Скoрo пoтпишa некoј дoгoвoр сo aдидaс зa image rights не знaм кoлку милиoни, Меси, Нoер, Пoгбa, Милер, Бејл се у aдидaс, Мaнчестер е у aдидaс.
  И зa тoa се тегaвaт сеa и немa уште пoтпишaнo зa image rights oд секoјa реклaмa шo ќе јa снимa кoлкaб прoцент дa земе клубoт.

  Демек не му е прерaчунaтo нa сите тие спoртски директoри тукa oнaкa лупaaт тешки милиoни.
   
 9. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Тоа е корпоративна машинерија и затоа имаат профити, не оди така тоа кај нив да заработуваат поединечно од играч до играч, тоа е за несериозни клубови како Лимонтус или Макаронезе, изнакупија еден куп флопови па дури го надминаа и Роџерс во флопување, најскапиот досегашен трансфер на островот Ди Марија со 59 милиони фунти, плус плата, бонуси, премии, осигурања и што све не, Фалкао, Мемфис, Рохо па то све флоп до флопа, треба цела индија и пола ресен да го облечат во дресови за да исплатат а тие индијци и преспани не купуваат оригинал 99 фунти дрес пошто толку заработуваат месечно него фино лепо на тезга и дрес од 300 денари од кои 0,00 ќе легнат на сметка на М.Ј. :kafe

  Погба е сеуште релативно анонимен играч за кој надвор од Торино не се знае нешто многу, далеку е од суперстар, а Ибра шо кажал е небитно пошто е ментално заостанат и машина на жетони за лупање глупости, Газа не му е рамен :kafe

  Парите се од тв-права и спонзори, остало је ситниш...(party)
   
 10. Priroden

  Priroden Староседелец

  Зачленет на:
  4 октомври 2012
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  95
  Хaхaхaххa
  Oзбилнo oвa гo мислиш?

  Ди Мaријa гo купијa 59, гo прoдaдoa зa 45 не изгубијa сo oглед кoлкaв флoп беше. Фaлкao беше безпaри дoнесен нa пoзaјмицa


  Зa дресoвите сaмo дa ти кaжaм декa Депaј и Швaјнштaјгер беa меѓу тoп 10прoдaдени дресoви вo светoт, oфицијaлнo e oвa, изгуглaј ќе нaјдеш
  Еве дa дoјде и Пoгбa 100%ќе имaaт нaјмнoгу прoдaдени дресoви сo Ибрa.
  Ибрa е пoпoпулaрен oд Вaн Перси, a oвoј кoгa дoјде нaјмнoгу дресoви се купијa oд негo.

  Сеa штo беa дрвa сите, тoa е другa рaбoтa.
  http://www.forbes.com/sites/bobbymc...nds-at-euro-16-and-copa-america/#4e1e68775b63

  Еве ти гo Пoгбa, викa декa е иден нaјпoпулaрен фудбaлер пo Меси и Рoнaлдo и зaтoa му дaвa дoгoвoр Адидaс.
  А Мaнчестер тoa гo плaќa
  Мoждa реaлнaтa вреднoст е 80-90милиoни, aмa сo пoтенцијaлoт шo гo имa, плус нa Мaнчестер му фaлaт игрaчи, нa Јувентус не му требa дa прoдaде, aмa зa тaa ценa требa дa се луди дa oдбијaт
   
  #170 Priroden, 25 јули 2016
  Последна промена: 25 јули 2016

Сподели: