Фудбалски трансфери и шпекулации

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Хaхaхaххa
Oзбилнo oвa гo мислиш?

Ди Мaријa гo купијa 59, гo прoдaдoa зa 45 не изгубијa сo oглед кoлкaв флoп беше. Фaлкao беше безпaри дoнесен нa пoзaјмицa


Зa дресoвите сaмo дa ти кaжaм декa Депaј и Швaјнштaјгер беa меѓу тoп 10прoдaдени дресoви вo светoт, oфицијaлнo e oвa, изгуглaј ќе нaјдеш
Еве дa дoјде и Пoгбa 100%ќе имaaт нaјмнoгу прoдaдени дресoви сo Ибрa.
Ибрa е пoпoпулaрен oд Вaн Перси, a oвoј кoгa дoјде нaјмнoгу дресoви се купијa oд негo.

Сеa штo беa дрвa сите, тoa е другa рaбoтa.
http://www.forbes.com/sites/bobbymcmahon/2016/06/19/ronaldo-messi-and-pogba-front-nike-and-adidas-battle-of-the-brands-at-euro-16-and-copa-america/#4e1e68775b63

Еве ти гo Пoгбa, викa декa е иден нaјпoпулaрен фудбaлер пo Меси и Рoнaлдo и зaтoa му дaвa дoгoвoр Адидaс.
А Мaнчестер тoa гo плaќa
Мoждa реaлнaтa вреднoст е 80-90милиoни, aмa сo пoтенцијaлoт шo гo имa, плус нa Мaнчестер му фaлaт игрaчи, нa Јувентус не му требa дa прoдaде, aмa зa тaa ценa требa дa се луди дa oдбијaт
Ипак е тоа кусур само, дресови, упаљачи и пенкала, тв-правата сега се милијарди фунти и ги делат сите 20 екипи.
Ама за 150 милиони тука мора да има перална, како шо има по цел фудбалски свет последно време, ќе осамнат по сметки на кајмански и остали острови разни суми, тешка перална. Ќе видиме дали ќе бидне најпопуларен после меси и роналдо, јас до скоро не знаев дека постои ликот, не знам што толку фама, на ЕП беше ужас во финалето да не правиме муабет хистерија и паника, пиштеше нешто наоколу :facepalm2
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Абе па и вие, Погба па Погба, чудо големо кој ќе го земеле. Секако нема титула да освоите.
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,413
1,536
1,133
28
Ами тие се фактите...
Италијанската лига е единствена лига во која тие местенки беа откриени во 2006-та. Патем, нема лига, првенство, куп, натпреварување од било кој карактер во кое нема такви пуштенки, само што во Италија јавно пукна за тоа. Плус, што ќе им е на Јувентус да местат уопште кога моментално имаат појак тим од било кого во Серија А? Плус, солидните резутати во европските натпреварувања кажаа доволно.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Италијанската лига е единствена лига во која тие местенки беа откриени во 2006-та. Патем, нема лига, првенство, куп, натпреварување од било кој карактер во кое нема такви пуштенки, само што во Италија јавно пукна за тоа. Плус, што ќе им е на Јувентус да местат уопште кога моментално имаат појак тим од било кого во Серија А? Плус, солидните резутати во европските натпреварувања кажаа доволно.
https://en.wikipedia.org/wiki/2011–12_Italian_football_scandal
https://en.wikipedia.org/wiki/2015_Italian_football_scandal

Ех, тоа во 2006 било само кулминација а Јувентус е докажана криминална организација, сега не пратам талијански фудбал ама шо сум слушал некои екипи вечно се влечеле вс. Јувентус и со тоа имале 20+ бода хендикеп од старт. Тоа што Јувентус бил најјак таму е друго, бидувањето 5 пати по ред шампиони укажува и на слабост на конкуренцијата. Исто како ПСЖ во Франција, само што таму не е местено него трошат како луди и немаат конкуренција, и Бајерн-лигата:kafe
Во генетката им е да местат, да прават дубари :)
Како мислиш солидни резултати? 1/8 финале стигнале во ЛШ, пред тоа ок финале па пред тоа сега гледам испаднале во групи од Шербетспор, не е лошо но не е ни за фалење...
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Да бе, така се освојувало. :zelen
Смешки ќе биде ако на крај не го ни земат. :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Нешто кажаа дека Игуаин го купиле Лимонтус за 90 милиони евра??? WTF... која перална се дешава во фудбалот, ќе направат бабл за некоја година биче весеља...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Само Венгер фура политика со анонимци. Штета што Раниери освои титула со неговата филозофија :D
Венгер купи јапанец летово. Доста е.