Фитнес - прашања, одговори, заблуди, совети, мотивација...

Колку пати неделно вежбате?

  • Еднаш неделно

    Гласови: 8 6.8%
  • 3-5 пати неделно

    Гласови: 62 52.5%
  • Секој ден во неделата

    Гласови: 28 23.7%
  • Не вежбаам воопшто

    Гласови: 20 16.9%

  • Вкупно гласале
    118

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
27
Куманово
Кт сакав да сликав бодибилдера :D
koga-po-dva-meseca-vezbanje-te-slikaat.gif
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini, parvati and Trajche

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Има многу заблуди на нашето поднебје во врска со бодилдингот и фитнесот. Многумина мислат дека бодибилдерите се агресивни тепачи и тн. Но постојат разлики, да разграничиме дека бодибилдингот постои како спорт како и фитнесот, значи има бодибилдери и фитнес модели кои се спремаат во теретана за да излезат на натпревар, во тој случај на натпреварите не се гледа кој колку кревал во теретана или колку стомачни правел, туку се оценува физичкиот изглед на мускулна маса, дефиниција, позинг. Значи тие се спортисти кои се спремаат само за на сцена каде ги оценуваат судии. Е сега има многу други во теретана кои ја искористуваат за друга цел, дали за сила, дали за кик бокс, бокс, и тн...Има и актери кои теретаната ја користат за да направат добар тело за на филм, секој е со различна цел, но не се сите во еден кош, ако одиш теретана вежбаш рекреативно и одма си бодибилдер - НЕ!
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
За сите што сакаат да постигнат поголеми ефекти треба да знаат дека исхраната е пресудна. Значи се што внесувате треба да гледате да е протеинско, на пример риба - но подобро би било рибата да биде варена и со помалку сол, за да се избегнат маснотиите и да ги зачува сите протеини во составот.
Најпротеински оброци се : говедското месо, бадемите, рибата, јајцата, пилешкото месо, млекото....итн.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Trajche ме интересира колку време треба да се вари рибата...за да ги загуби маснотите и да остане чист протеин.

Абе звер, зошто да ја јадеш варена риба, не викам дека не е добро, ама тоа се прави на пример пред натпревар последната недела кога се доведува телото на минимум масни наслаги на 4-5%. Сега ако ти одиш на маса немора да ја вариш, а и да одиш на дефиниција не верувам дека од старт ти треба да е варена :)) Инаку мастите неможе да ги изгуби, а во рибата има здрави масти така да ти требат :)
 

The_Mayor

Фраер од пелени
18 март 2012
2,840
6,532
1,153
Градибачалник на Прибој
Абе звер, зошто да ја јадеш варена риба, не викам дека не е добро, ама тоа се прави на пример пред натпревар последната недела кога се доведува телото на минимум масни наслаги на 4-5%. Сега ако ти одиш на маса немора да ја вариш, а и да одиш на дефиниција не верувам дека од старт ти треба да е варена :)) Инаку мастите неможе да ги изгуби, а во рибата има здрави масти така да ти требат :)
Еее веќе се варит, шо да прам - ќе замижам и варена ќе ја изедам...ај за друг пат ќе знам.:zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Вежбам скоро секој ден.
Значи 1 неделно само одам теретана,а другиот дел од периодот вежбам дома. (склекови,стомачни и трчам порано бев и полу-аматерски фудбалер во 3та лига).
Купив Power Gym и него го користам редовно што значи активен сум спортски. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche