Фитнес - прашања, одговори, заблуди, совети, мотивација...

Колку пати неделно вежбате?

  • Еднаш неделно

    Гласови: 8 6.8%
  • 3-5 пати неделно

    Гласови: 62 52.5%
  • Секој ден во неделата

    Гласови: 28 23.7%
  • Не вежбаам воопшто

    Гласови: 20 16.9%

  • Вкупно гласале
    118

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Како да се решам јас пак да почнам со вежбање (facepalm)
додека тргнам е тешко, после друго си е...
Морам да се унапредам малку...

Да се надополнам :) Пред 2 месеци не знам од каде ми дојде на памет, ама сакав да можам да правам шпага. Океј почнав уште од самиот момент со вежби за да стигнам до целта, морам да признам дека барем мене ми беше пеколно тешко и болеше до дека ги правев вежбите, ама не се обесхрабрував, ги работев редовно вежбите, и ете дојде ден да можам да направам шпага :D
Не е ништо тоа, но сакам да кажам која идеа и да ти дојде на памет ако ја почнеш веднаш, работиш на тоа секојдневно и навистина ќе се оствари еден ден.
Сега си поставив нов предизвик да можам да се држам хоризонтално на шипка/ знак :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kitty

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Да се надополнам :) Пред 2 месеци не знам од каде ми дојде на памет, ама сакав да можам да правам шпага. Океј почнав уште од самиот момент со вежби за да стигнам до целта, морам да признам дека барем мене ми беше пеколно тешко и болеше до дека ги правев вежбите, ама не се обесхрабрував, ги работев редовно вежбите, и ете дојде ден да можам да направам шпага :D
Не е ништо тоа, но сакам да кажам која идеа и да ти дојде на памет ако ја почнеш веднаш, работиш на тоа секојдневно и навистина ќе се оствари еден ден.
Сега си поставив нов предизвик да можам да се држам хоризонтално на шипка/ знак :D

Од мала нај голема желба ми беше шпага да направам, дека филмови со нинџи само гледав
и никогаш не успеав, сега веќе не се ни трудам...
Инаку од утре планирам да почнам со вежбање :sreken
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Trajche

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Од мала нај голема желба ми беше шпага да направам, дека филмови со нинџи само гледав
и никогаш не успеав, сега веќе не се ни трудам...
Инаку од утре планирам да почнам со вежбање :sreken

Ете ти вежби за шпага јас по истиве работев :)

http://gymnastics.about.com/od/trainingadvice/ss/frontsplit_2.htm
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kitty

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Искрено, многу е тешко да си под режим на исхрана 365 дена во годината. Пзаење на оброци, минимум 5, внимаваш кога си легнуваш, се посветуваш 100% на тренинг, и на моменти сето ова нормално има периоди кога преку*чува, но нема што да ме спречи, барем засега и понатаму да го правам истото (muscle)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini, Hkakashi and Kitty

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
А некои вежби за tush-от? (wasntme) Сеа не мора како оној на J-Lo, барем за зацврстување.
train.gif
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
А некои вежби за tush-от? (wasntme) Сеа не мора како оној на J-Lo, барем за зацврстување.
train.gif

Мислиш на gluteus maximus :) Најдобра вежба за задникот се чучњеви можеш да ги работиш во теретана или дома со својата сопсствена тежина, по наше клекнувања, исто така исчекор, ако треба ќе ставиме и слики/видео од вежбите :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Мислиш на gluteus maximus :) Најдобра вежба за задникот се чучњеви можеш да ги работиш во теретана или дома со својата сопсствена тежина, по наше клекнувања, исто така исчекор, ако треба ќе ставиме и слики/видео од вежбите :)

Да да, те сфаќам за што збориш. Супер, ионака дома планирам да вежбам. Еве како за почетник, колку предлагаш часа вежбање дневно/неделно? И дали има некаква врска тежината?
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Да да, те сфаќам за што збориш. Супер, ионака дома планирам да вежбам. Еве како за почетник, колку предлагаш часа вежбање дневно/неделно? И дали има некаква врска тежината?

1 час максиум дневно, 3-4 пати неделно.
Ако работиш само на нозете вежбај ги 3 пати неделно преку ден. Тежината ќе ти подпоомогне ако сакаш да градиш мускул, ако вежбаш со својата сопсствена тежина само ќе го затегнеш делот кој што го вежбаш, во случајот нозете. Секако ќе бидат подобро оформени.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger