1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Трауми од детството

Дискусија во форумот 'Деца' започната од melpomena, 4 април 2012.

 1. marjan

  marjan Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  489
  Допаѓања:
  657
  немам или не знам :unsure мислам дека сепак немам :cao
   
 2. Snape

  Snape Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  284
  Допаѓања:
  401
  Имам т.е. не ми е траума ама ме натера да размислам.. Па вака беше пред 10 години и јас и мајка ми бевме дома татко ми беше на работа, и одеднаш доаѓаат моите 2 братучетки на врата целите избезумени и и велат на мајка ми ,,тато полуде може ли тука да седиме додека се смири“ ( тогаш тетка ми се разведувше од него затоа што беше пијаница и коцкар) и мама ги прими , и по некое време некој тропа на врата со тупаници и мама отвори и тој ја гурна и влезе внатре и почна да се дере ,,Кај се ми ќерките?? И ти ли ќе ме двоиш од нив?? и извади нож и ја фана мајка ми за рамо ја гурна на ѕид и намавна со ножот као да сака да ја нападне, и тогаш тие ( братучетките мои) излегоа и го наговорија да се смири додека цело врме јас гледав од позади еден фикус, и си тој отиде после некако и мајка ми и јас не бевме при себе и ми се чини тогаш разбрав дека некои личности можеш да ги загубиш во секунда и дека секакви ненормални има на овој свет, среќа сега тој разбојник е во затвор, и ништо не и направи на мајка ми.
   
 3. Blueberry

  Blueberry Староседелец

  Зачленет на:
  12 февруари 2012
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  158
  Иам, од ненормален дечко. Ама не баш во детството малку поголема
   
 4. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,078
  Кога имав само 6 години кога одев од забавиште за дома со дедо ми не удри кола а колата возеше ко луда сакаше да ја престигне другата кола која беше пред неа и така излета на тротоар среќа јас и дедо ми преживеавме и после неколку години се плашев од коли се плашев да ја преминам улицата .. И ден денес ми има останато последица од таа трума но не би сакала да ја откривам ...
   
 5. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  обичај е кога некој ќе отвара тема нова да изнесе некое свое искуство или доживување ???
   
 6. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,757
  Да,ти го изнесе искуството околу бмв колите :mstickle:p
  се извинувам што не сум напишала за моите трауми
  во прва прилика ветувам ке напишам:)
   
 7. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  па сега еве имаш прилика ;) :gjavol
   
 8. Marchisio

  Marchisio Староседелец

  Зачленет на:
  4 јуни 2012
  Мислења:
  551
  Допаѓања:
  902
  траума од децвото ми остана поради невремето кое ме фати на 5 годишна возраст а бев сам местото беше далеку и имаше река,преживеав но последиците уште ми се врежани, мразам невреме
   
 9. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  како бе сам на пет години :unsure

  и јас имам траума од едно невреме....
   
 10. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Трауми од кучиња? Невреме? Сериозно? Грмењето ве исплашило, или куче пример? Секој бегал од кучиња па ај сите да пишеме. Пола од мислењава, уствари кои пола, само 2 мислења треба да има. :)

  Туку ај да не замарам, да си пишам јас на темава тоа што сакав. Нема врска со кучиња, ниту невреме.
  Годината беше 2001, имав само 9 години, можеби не сум бил некое мало дете ама не сум бил ни голем. Беше зима, крајот на Јануари, а почеток на војната. Ние (мислам на мајка ми и мене) не сфаќавме толку сериозно, јас уствари ништо не сфаќав што се случува, мајка ми и останатите роднини не сфаќаа сериозно.
  Како што кажав, беше крајот на Јануари, се враќавме накај дома од гости, се возевме со селски автобус бидејќи јас сум селски човек. Бидејќи останавме подолго на гости каде што бевме, не фати ноќ, не беше касно ама зимно време одма се стемнува.
  После отприлика пола саат откако тргнавме автобусот беше застанат од тогашните "борци за човекови права". Си влегоа 4ца и ги изнесоа сите мажи што беа внатре, она што мене ме исплаши и ме плашеше долго време после тоа беше прашањето на едниот кон другарчето негово, а децава ќе ги земаме? Внатре бевме само 2 деца, јас и уште еден. А тој па баксуз, пред да тргнеме му рекоа да остане ако сака, а тој плачеше да си оди. Сепак за наша среќа тој му одговори, ај остави ги.
  После тоа се преселивме ама сепак страшно беше ова.

  Имам и други работи, пијани роднини, тепање и слично, ама ова што го пишав ми беше пострашно. Можеби затоа другиве ми се пуси смоук. :zelen
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: