Трауми од детството

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,231
17,758
1,673
На сигурно
Дали во детството сте доживеале нешто што ве натерало да се промените,спомени кои сакате да ги потиснете длабоко во себе,случки кои ви оставиле траги врз душата?
Како влијаело тоа на вас?

 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,697
13,878
973
ке ме уапеше куче големо, а ја беше мал, не сам спаја цел ноќ, за малце ке ме уапеше :eek
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,050
6,674
1,153
Big Sur
Имав 12 години и летото го минувавме фамилијарно во станот на тетин ми во Охрид.
Е сега, горе-долу воведот: Станот беше наследство од татко му, и тетин ми исплати колку што е потребно на останатите браќа и сестри за да го добие целиот стан. Но има еден брат кој длабоко беше западнат во долгови и алкохолизам, и човекот си решил дека мора да му се дадат уште пари и крај.
Жена му избезумена се јави дека се испијанил и тргнал накај станот со секира и намера се’ да испоубиел и да земел што си е негово. Не обрнавме поголемо внимание, бидејќи секој пијан така се петели. По некој половина час, ете ти го навистина почна ко луд да ѕвони и да ја крши бравата со секирата викајќи дека сите ќе не испоубие штом влезе, и тоа мене прво за да гледале моиве дрн мрн јариња.
Дете, ко дете, пискав од страв гледајќи како мајка ми со сета сила потпрена ја турка вратата борејќи се да не влезе типов. Јас и баба ми, пресечени во нозете, не можевме ништо, мало дете и болна старица од 76 години. Рамото после тоа и’ беше лом. А полицијата стигна дури 40 минути после повикот. Брзина бе.
Траума за чудо никаква немам. Кај мене во град добро утро се таквите настани, па си ја имам истренирано/навикнато психата, што се’ ми е само искуство и/или муабет плус.
Повеќе и’ се восхитувам на мајка ми што во тие моменти излезе поголем маж од типов и притоа остана сосема свесна и ден денес нема никакви последици од истото. И подобро е така.
 

Natenceto

Истакнат Член
6 март 2012
1,029
1,193
423
Скопје
ке ме уапеше куче големо, а ја беше мал, не сам спаја цел ноќ, за малце ке ме уапеше :eek
Ти па од куче си се плашија. Немам некои трауми, освен кд почина дедо ми и тетку ми. Тетку ми едн пут ми се беше појавила у веце и гу беше санувала. Едн пут беше три пута паднала на исто место и на исто колено. Цело ми беше крваво ставјава ми некои прејови там некои масти. Памту до дн днеска. Живот то је то.
 
  • Like
Реакции: parvati

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,448
3,794
1,153
25
Битола
Ротваљер и Шарпланинец ми се имаја пуштеноо..и ко ќе видам големо куче не мие сеедно xD :D :sram
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,274
1,911
1,123
Kumanovo
Ти па од куче си се плашија. Немам некои трауми, освен кд почина дедо ми и тетку ми. Тетку ми едн пут ми се беше појавила у веце и гу беше санувала. Едн пут беше три пута паднала на исто место и на исто колено. Цело ми беше крваво ставјава ми некои прејови там некои масти. Памту до дн днеска. Живот то је то.
Thumbs up за Кумановски дијалект. Свиѓа ми се :p
 
  • Like
Реакции: parvati

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Ц цццц...и мене како мал едно куче ме касна на ногата, па веднаш инекции друго-трето, многу плачев тогаш знам имав 6 години само, до пред 2-3 години ептен многу ми беше страв од кучиња и сега, ама не толку...со тек на годините ми поминува стравот.
 
  • Like
Реакции: The puss in boots

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,130
1,066
113
Скопје
www.statik-group.com
Кога бев мал, негде 10/11 години ме удри кола и „шоферот“ избега.Никогаш не го најдов.Среќа немав никакви повреди освен модрици.
Тоа ми остана така како белег иако го имам подзаборавено.
Поголема траума ми е што направивме тешка сообраќајка пред 2 години.Двајца другари (возач и совозач) починаа на лице место додека пак ние тројца позади останавме со лесни/тешки повреди.
Тоа сеуште го паметам и мислам дека цел живот ќе мислам на тоа.