1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Телема

Дискусија во форумот 'Религија' започната од Abraxas, 10 јануари 2013.

 1. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
 2. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,724
  Допаѓања:
  882
  ПЕРДУРАБО!

  "PERDURABO or “I shall endure to the end” was magical motto (in Latin) of A. Crowley when he joined the Order of Golden Dawn on 18 November, 1898."
  - Perdurabo, Heptagram XI blog
   
 3. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,724
  Допаѓања:
  882
  На Abraxas му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
  Пред 115 години, на овој датум, падна еонот на Озирис, и започна нова ера за човештвото, Еонот на Хорус. Им го честитам денов на сите телемити, на сите мои браќа и сестри и на сите слободоумни луѓе што живеат во духот на новиот Еон.
  Извадок од предговорот на Liber Al vel Legis:

  ,,....Everywhere his government is taking root. Observe for yourselves the decay of the sense of sin, the growth of innocence and irresponsibility, the strange modifications of the reproductive instinct with a tendency to become bisexual or epicene, the childlike confidence in progress combined with nightmare fear of catastrophe, against which we are yet half unwilling to take precautions.

  Consider the outcrop of dictatorships, only possible when moral growth is in its earliest stages, and the prevalence of infantile cults like Communism, Fascism, Pacifism, Health Crazes, Occultism in nearly all its forms, religions sentimentalised to the point of practical extinction.

  Consider the popularity of the cinema, the wireless, the football pools and guessing competitions, all devices for soothing fractious infants, no seed of purpose in them.

  Consider sport, the babyish enthusiasms and rages which it excites, whole nations disturbed by disputes between boys.

  Consider war, the atrocities which occur daily and leave us unmoved and hardly worried.

  We are children."
   
 5. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,079
  Допаѓања:
  788
 6. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,724
  Допаѓања:
  882
  [​IMG]
  „Конечно нешто ново и примамливо за студирање.
  После „Магика, Книга 4“, капиталното дело на Кроули за сеопфатна студија на Магика, Јога и Телема во една книга, на македонски јазик доаѓа и неговото последно дело на оваа тема, издадено 1944-та е.в.!

  Само сега мислата е насочена кон внатре и внатрешниот пат!
  Книга која мора да се има и да се студира во светлото на Телема и Новиот Еон!“

  - Книга на Тот, Египетски Тарот
   
 7. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  228
  Допаѓања:
  88
  Ја продавате или ја поклонувате?
   
 8. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,724
  Допаѓања:
  882
  Освен „Книга на Законот“ ниту една друга книга не поклонуваме! Тоа денес е направено со технологиите премногу да е лесно.

  Бидејќи е запишано:
  „... и на секој маж и жена што ќе ги сретнеш, дури и само да јадеш или пиеш со нив, Законот е да се даде. Тогаш тие ќе имаат можност да бидат во тоа блаженство или не; без оглед. Стори го тоа бргу!“
  - Книга на Законот, III:39

  Мислам дека цената ќе биде 350+ ден, но не сум сигурен. Тоа во месец мај ќе се знае...
  Нормално и со информации каде ќе може да се најде книгава :)
   
 9. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  228
  Допаѓања:
  88
  Apostolski ova nekako ...zapishan zakon da se nudi besplatno.
   
 10. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,724
  Допаѓања:
  882
  Book of Thoth или Книга на Тот на Мајсторот Терион е книга која дава длабока анализа и објаснување на иницијацијата, нормално преку симболи од различни езотериски пракси. Таротот е совршена алатка.

  Не е Класа А (А.'.А.'. Издание, т.н. Свети Книги) овој нов превод од делата на Кроули во издание на O.T.O. Македонија.

  Се надевам дека хартијата ќе е квалитетна како онаа користена за преводот на Магика, Книга 4 - капиталното дело на Кроули и уште неколку членови на О.Т.О. од тоа време.
   
  #1250 Хептаграм XI, 29 април 2019
  Последна промена: 29 април 2019
  На Abraxas му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: