1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Телема

Дискусија во форумот 'Религија' започната од Abraxas, 10 јануари 2013.

 1. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,752
  Допаѓања:
  888
  [​IMG]
  „Телемитската теологија смета дека сето манифестирано постоење е плод на интеракција на два космички принципа: бескрајно проширен, сеприсутен Простор-Време Континиум; и атомски, индивидуално искажан Принцип на Живот и Мудрост.
  Преплетувањето на овие два принципи му овозможува раст на Принципот на Свеста кој владее со Постоењето. Во Книгата на Законот, божествените Принципи се претставени со тројството на древните Египетски Божества: Нуит, Божицата на Бесконечниот Простор; Хадит, Крилестата Змија на Светлината; и Ра Хоор Куит (Хорус), Сокологлавиот Соларен Господ на Космосот.“
  - Теологија на Телема
   
  На Abraxas му/ѝ се допаѓа ова.
 2. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345

  Уф веќе со таа твоја телема...па ако навистина тој закон на телема нуди религија која ги "исполнува" сите потребни услови, ако нејзината филозофија и метафизика ни нудат решенија за најдлабоките, тешките проблеми на човештвото, ако немате грешни теории во врска со природата, не кажувате приказни за мали деца за настанакот и тн....епа зошто бе Хепта сте сеуште анонимни, безгласни, тајанствени..и не учиме во школо за ОТО...:facepalm2
   
 3. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,752
  Допаѓања:
  888
  Да, Законот на Телема нуди решение за се - ако знаеш да го применуваш и ако го разбираш...
  Постојана работа врз себе си дава резултати, а не бегање од себе си и користење на форуми за да се „убие време“ - наместо да се учи нешто повеќе и направи повеќе :)

  И како мислиш анонимни? О.Т.О. е Таен Ред заради своите иницијации и учења, не заради тајност на самите иницијанти... има разлика која ти не ја согледуваш бидејќи не ни знаеш што е О.Т.О. ниту Телема ниту пак како се врзани...
  Зошто доаѓаш на темава?

  Сега за прашањава твои кои ќе бидат добар одговор и за други, некои идни талкачи...

  Дали знаеш твојот комшија дали е христијанин или муслиман, дали е методист или јогин? Или претпоставуваш?
  Или пак сите наоколу мора да трчаат и да зборуваат кои се и што се?

  Има Телемити кои не се анонимни, но ти ги немаш за пријатели таквите луѓе... Во Македонија има Телемити кои ако зборуваш со нив и ги прашаш дали според разговорот тие се Телемити - ќе ти одговорат потврдно. Но нема да ти зборуваат дека се Телемити и да се удираат во гради заради тоа...
  Дали е јасно?
  Понекогаш дозволуваш да те понесе моментот и не размислуваш што и кому пишуваш, а нема потреба за тоа...
  Ако не ти чини темава Телема, оди пишувај за кармини и читај за лакчиња за нокти и убивај време додека тоа те јаде тебе... не ме заморувај со вакви постови, цитирајќи ме мене...

  Бидејќи не разбираш што пишувам ниту што споделувам ниту пак сакаш да научиш нешто повеќе...
   
  #1223 Хептаграм XI, 27 јули 2018
  Последна промена: 27 јули 2018
 4. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,080
  Допаѓања:
  788
  fa.jpg
  Затоа што битни се резултатите не маркетингот. Кога законот на Телема беше објавен во 1904-та, речиси ниеден од ставките на Liber Oz не беше реалност. Жените немаа право на глас, хомосексуалците беа казнувани и затворани, слободата на говор беше мислена именка во поголемиот дел од светот, слободата да се облекуваш како ти е волја беше пуста желба, слободата да љубиш како ти е волја исто така.
  Денес сите точки од Liber Oz се реалност. Жените се рамноправни со мажите, хомосексуалноста не се казнува, правото да мислиш и зборуваш слободно е реалност, правото да се облекуваш како ти е волја исто така.
  За само еден век, новиот еон го смени човештвото од корен. Не учите во школо за Телемата затоа што ја живеете, затоа што е реалност.
   
 5. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345
  Бајаги ја претера, дај малку скромност...положбата на жената во уште многу земји е во незавидна положба, оти таму не успевате да смените нешто од корен?
   
 6. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,752
  Допаѓања:
  888
  Кога ќе се смени и на Балканот еднаш она „да смените“ да биде „да смениме“ - ќе биде подобар светот.
  Потсвесно го влечите синдромот на симболот „спасител“ да е надвор од вас!
  Како што е сказната за Исус - кој го спасува светот со својата крв, или кога евреите ги мачкаат своите влезни врати со туѓа крв за да не влезе анѓелот на смртта...
  Дајте малку и вие нешто направете заедно со другите за промена на светот...

  Ајде да заборавиме или поточно, да им дадеме подобри објаснувања на сказните од стариот еон и сите да го менуваме светот - заедно! Што велите?
  Разбудете се... бидете свои, правете што ви е волја и тоа нека биде целиот закон.
  Љубовта е закон, љубов под волја :)

  П.С. Од Законот (LAW) произлегуваат 4 зраци!
  Liberty!
  Life!
  Light!
  Love!
   
  На Abraxas му/ѝ се допаѓа ова.
 7. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345
  Будни сме одамна и еве, ајде да го менуваме светот...но КАКО???
   
 8. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,752
  Допаѓања:
  888
  Наједноставен чекор е да почнеш да го менуваш својот мал универзум чекор по чекор, менувајќи се себе си ...
  Бидејќи заглавени во секојдневието и секојдневните рутини - е голема пречка и мора да се надмине... :)
   
 9. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345
  бајки за деца ли ми кажуваш...па сами си се заглавивме во секојдневните рутини, сами се откажавме од слободата во име на комодитетот...нема враќање...касно е чедо мое(што би рекол бог);)
   
 10. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,752
  Допаѓања:
  888
  Сама си се заглавила... ти на погешни места користиш множина и се ставаш во група со другите или наметнуваш твоја вистина и живот на другите за да се чуствуваш ок :)
  Ако ти е касно, тоа е... Нема да дојде никој да те спасува... заборавете на тоа.
   

Сподели: