1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Телема

Дискусија во форумот 'Религија' започната од Abraxas, 10 јануари 2013.

 1. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,752
  Допаѓања:
  888
  Чичко Кроули философира за дрогите во интерсен есеј наречен „Достигнување на Среќата“, за која мноштвото мисли дека е статичка точка:

  Ако проголташ малку хашиш ќе ги согледаш сите фантастични работи од бајките, дури и илјада пати повеќе; или ако земеш шишенце со етер – вдишувајќи го како да е вистинска душа на твојата љубена – и ти ќе ја согледаш сржта на Убавината во секоја едноставна и позната работа.
  ....
  ....
  Но зошто би говореле за дрогите?

  Тие се само лажливи претставки или поточно тоа се наредби од дискредитирана влада, додека ние го бараме најчистото злато. Ова злато може да биде наше доколку трагаме по него.

  Можеме да започнеме прво со повторно самоуверување.

  Златото е навистина под сводовите на секоја човечка ризница. Потрагата на мистиците не е химера. Дрогите го потврдуваат тоа. Тие не ставија ништо натприродно во нас; тие не најдоа ништо во нас што не беше веќе присутно таму. Тие само не стимулираа. Сиот мир, радост, љубов, убавина, сфаќањето кое ни го дадоа; сите овие работи беа во нас, коска од нашиот скелет, месо од нашето тело, и душа од нашата душа. Тие се во нашата ризница доволно безбедни; и главна причина што не треба хоштаплерски да го користиме таквиот калауз каков што е морфинот, е заради тоа што со таквата употреба ќе ја заглавиме бравата.“

  - Достригнување на Среќата, А. Кроули, Препород на Магиката (достапна на македонски јазик)
   
  На Abraxas му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,752
  Допаѓања:
  888
  Кроули за своите визии запишани во "Визија и Глас на 30те Етири" вели вака:

  "I admit that my visions can never mean to other men as much as they do to me. I do not regret this.
  All I ask is that my results should convince seekers after Truth that there is beyond doubt something worthwhile seeking, attainable by methods more or less like mine. I do not want to father a flock, to be the fetish of fools and fanatics, or the founder of a faith whose followers are content to echo my opinions.
  I want each man to cut his own way through the jungle."
  - Liber 418, Introduction, p.18


  Проучувањето на нечии методи треба да е само патоказ, коментирањето на истите само критички осврт кон истите.
  Искуството ќе направи напразно да не зборувате за работите и без разбирање да ги повторувате туѓите фрази и искуства.
   
 3. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  244
  Допаѓања:
  97
 4. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,752
  Допаѓања:
  888
  Пак од форуми учиш - повторно „БРАВО“ ќе ти кажам.

  Види еден од луѓето, кој и да е, што им кажал на овие што коментирале:

  „The problem with drugs and alcohol is that they can destroy/replace the Wand and pollute the Cup.“

  Се зависи од инцивидуата и нејзиното разбирање на нештата и нејзините можности... ти ако имаш проблеми со мастурбирање или алкохол - друг нема. Според разговорите твои, треба да го убедиме другиот дека тоа што тој го љуби, а ние не - дека е погрешно, зло итн итн?

  Воопшто не го разбираш Законот на Телема, а се фаќаш за „мистичните искуства“ што непознати ги споделуваат на форуми, за кои се држиш како слеп за стап.

  Погоре има пост за овие ствари. Погледни. Не скокај.

  Ако за тебе постојат само овие опции на твојот пат како Ѕвезда (ако си го прифатил Законот на Телема), а постојано зборуваш само за овие ствари како да ти премногу неодстасуваат - значи ова е за тебе Патот - тогаш мора да направиш нешто од ова што наброја... во кој сакаш редослед. Инаку ништо од тебе :)

  Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот Закон.
  Љубовта е закон, љубов под волја.

  Така вели Законот. Ако го прифаќаш Законот - испослнувај го истиот! Се друго е проклество и мафтање ко пијан по патот сметајќи им на другите.

  Исто види ја Liber Oz, за која јас имам дадено мое мислење и објаснување, која е компресиран до точка на експлозија самиот Закон!

  Неиницираните и нивното Големо дело - не е постојано да дрдорат за работите кои се далеку пред нив и само наслушнале за истите. Друго е нивната работа на Земјата.

  Не биди затруен и издрогиран од ствари кои се далеку од тебе.
  Мастурбираш по форуми само за да привлечеш внимание - а во својата човечка интоксикација и неможност за контрола - не знаеш што призиваш во својот универзум.
  Тоа не е мудро. Мисли. Биди свој.
   
  #1214 Хептаграм XI, 8 јули 2018
  Последна промена: 8 јули 2018
 5. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,080
  Допаѓања:
  788
  Од една страна тврдиш дека човечката духовност не зависи од книги, закони и правила, од друга страна судиш некому поради тоа што мастурбирал. И што е најлицемерно, упорно се обидуваш да ги прикажеш како модел на живеење за сите Телемити, постапките што ги сметаш за неморални.
  По незнам кој пат ќе нагласам дека Телемата остава на индивидуата сама да открие кој начин и кој метод одговара на неа/него и со него да се спознае и да се стекне со духовно искуство. Моралот е илузуја, лага на староенските догми, тој е само нуспроизвод на општествените норми и правила, на културата која не опкружува. Не постои апсолутен морал, тоа што било морално во минатото, може да биде неморално во иднина и обратно. Нема ,,калап" што може да ги вклопи сите луѓе, освен Разбирањето дека различното незначи по дифолт погрешно. Така да, залудни ти се овие твои отровни стрели, само покажуваш колку злоба и подлост има во тебе, ништо повеќе.
   
 6. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  244
  Допаѓања:
  97
  93, 93/93
  Брате Хептаграм , сега само што ја триев "ламбата" и така занесен од силното и брзо трлање ,"ламбата " се зацрвени и се поду како внатрешна гума на точак.
  Пот ме обли , капки од челото ми капеа, задишен со тешко дишење ,така занесен во триењето во еден момент очите навнатре ми се превртеа и во тој занес ,бууммммм експлозија.Одеднаш во изливот на тоа задоволство почнаав гласови да слушам, бев целосно присутен во таа визија, гласот кој разговараше со мене,како да доаѓаше оддвнатре.И дали знаеш што ми кажа, не ми се верува ама еве брате јас да споделам со тебе......ми вика "Да го поздравишш" (ова како во ехо) и јас прашав "Когоооо дааа позздддравааммм? И не ми одговори.
  Кого тој/таа познава тука , на земјата, се прашував.
  Па сакав да те прашам брате , следниот пат ако "ламбата " ја тирјам со двете раце , дали подолго трае трансот?
  Мора да знам за да го прашам кој е тој што треба да го поздравам.

  93, 93/93

  п.с. Ќе заборавев..дај те молам пишу му на еден брат, види што прашува.

  Crowley allegedly used cocaine and other chemicals in his rituals, did he not leave behind any instructions on how to take them? all I have heard of psychedelics in a ritualistic enviroment comes from indigenous perspectives (well, and Mckenna), so it interests me what Crowley came up with from his own alternate background.

  Кажиму дека користел дроги како лек,а не во ритуали...кај живеат бре овие,шират само дезинформации.
  Среќа што Кроули не живеел на наши простори инаку ќе му диагностицираа дека "Кашлал како куче".
  Којзнае што муабет тогаш ќе му извадеа.
   
 7. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,080
  Допаѓања:
  788
  1902heroinAD.jpg
  coca-ad.jpg
  CokeDrops.gif
  heroin-asthma.JPG
  vapo-opium.jpg

  Како беше она? Пред фактите и....?

  П.С. Нема бабарога или плашило кај нас што казнува откако ќе умреш, постои само причина и последица, дали некој ќе се одлучи да користи наркотици за да дојде до спритуално искуство е негова лична одлука! Тоа не го менува фактот дека во времето на Кроули наркотиците биле легални и се користеле во фармацефтски цели. Аргумент за тоа се фотографиите погоре, но иако пред аргументите и боговите молчат, пред троловите и аргументите молчат. Само неколку поста погоре @Хептаграм XI го постираше ова:

   
  #1217 Abraxas, 8 јули 2018
  Последна промена: 8 јули 2018
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.
 8. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345
  доообра еротска колумна:sram

  само на погрешно место пишана....
   
  #1218 pozdrav eden topol, 8 јули 2018
  Последна промена: 8 јули 2018
 9. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,752
  Допаѓања:
  888
  Можете да се најдете и да пробате сексуална магика со @-alf- , на толку зборување - може да се покаже во акција малку, да знае на што е со муабетиве тука.. :)

  Ако ништо друго, можеби ќе имате само еден добар секс и ќе ве олабави малку.
  Нормално, да не знаат вашите љубени и семејства дома -- бидејќи секоја акција има и реакција! ;)

  Законот на Телема не ве ослободува од последиците! Сепак во овој Еон битна е науката, а не како што беше во стариот еон, да е битна религијата - затоа не може да се избегне Третион Њутнов Закон!
   
 10. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,752
  Допаѓања:
  888
  Ако не знаете кој е Бил Хајдрик (тоа би значело дека навистина не се заморувате со Телема), тука може да истражете што се има пишувано и истражувано и всушност - кој е човекот.

   
  На Abraxas му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: