1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Телема

Дискусија во форумот 'Религија' започната од Abraxas, 10 јануари 2013.

 1. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,094
  Допаѓања:
  791
  Што сум претерал? Пред1904 - та, вие жените не сте имале право на глас, право да извршувате јавни функции (председател, лекар, професор, полицаец) денес со исклучок на неколку исламски земји, жената во целиот свет е рамноправна со мажот. 8 - ми март што го славите е пресвртница што се случува во 1908 - ма.
  Хомосексуалноста била казнувана со закон, сега имаш геј бракови.
  Правото да зборуваш слободно било мислена именка, сега секој може да каже свој став, мислење и слично.
  Правото да се облекуваш како ти е волја исто било пуста желба. Замисли пред еден век жена да излегла на улица со мини сукња, сега можеш да се облекуваш како ти е волја, без да сносиш санкции од власта поради тоа.

  Ова се факти, неможеш да ги негираш. Новиот еон од корен го менува човештвото.
   
 2. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345
  Вид Абрахас, знам кои работи се промениле од корен, кои воопшто не се ни поместиле чекор напред, некои промени ми се допаѓаат а некои не.....но не е битно....сакам да те прашам што врска има телемата со коренитите промени што ги спомнуваш оти јас баш никаде не ве гледам??
   
 3. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,842
  Допаѓања:
  920
  Не знам што би одговорил @Abraxas - но јас ќе те пратам да ја читнеш „Магика без Солзи“ и „Законот е за Сите“ :)
  За да може да видиш нешто бидејќи вака, тешко да видиш било што или да знаеш една историја ...

  За посложено потребно е многу повеќе време и истражување, а мислам дека не си сериозен истражувач на оваа тема, така да - ова е доволно.
   
  На Abraxas му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Abraxas

  Abraxas Староседелец

  Зачленет на:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1,094
  Допаѓања:
  791
  Прочитај ја Liber Oz, ја постирав погоре, види во кое време е тоа објавено, види колку од тоа било реалност тогаш, види колку од тоа е реалност сега. Ако и после тоа не гледаш врска, нема што да дискутираме понатаму.
   
 5. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,842
  Допаѓања:
  920

  "Вие знаете колку длабоко не импресионираат идеите на Изгревот и Заоѓањето на Сонцето и како нашите древни браќа, гледајќи дека Сонцето ноќе го снемува и повторно се јавува наутро, ги базираа своите религиозни идеи на тој концепт на Умирачки и Воскреснувачки Бог.

  Тоа е централна идеја на религијата на Стариот Еон, но ние не ја оставивме зад себе, иако се чини дека таа е втемелена во Природата ( а симболите на природата се секогаш вистинити); ние сепак ја надраснавме таа идеја, навидум вистинита во Природата.
  Бидејќи е сфатен и овековечен овој голем Ритуал на Жртвување и Смрт, ние преку откритијата на научниците, осознавме дека Сонцето не е тоа што изгрева и заоѓа, туку дека Земјата на која живееме се врти околу себе така што нејзината сенка не двои од Сонцето, за време на она што го нарекуваме ноќ. Сонцето не умира како што мислеа нашите стари браќа; тоа постојано блеска, секогаш ја шири Светлината и Животот. Застанете за миг и создадете си јасна претстава на тоа Сонце, како блеска наутро, блеска напладне, блеска навечер и блеска ноќе. Ја имате ли таа идеја јасно во главата? Преминавте од Стариот во Новиот Еон."

  - целиот есеј е предолг за копирање, може да го прочитате тука - Нов Еон
   
  На Abraxas му/ѝ се допаѓа ова.
 6. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  296
  Допаѓања:
  116
  Хахахааа, абе Хепта, заборавивте од каде сте дојдени на овој свет.
  Преку научниците осознавте, хахааа и оп...во новиот еон влеговте.

  Поголема глупост до сега немам слушнато.Надми ги зборовите , поимите и времињата ,"дојди" на празно место каде ниту денот ниту ноќта , ниту животот ниту смртта те "познаваат".
  И види, ама добро да видиш дека тие постоеле само поради бесконечната игра на боговите каде добивка е човековата душа.

  С'е додека се препушташ на зборови и се водиш според закон , знај дека си во играта на силите кој владеат со земјата..боговите.

  Излези, а не да преминеш од еден еон во друг еон.
   
 7. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,842
  Допаѓања:
  920
  Да беше човек што чита книги, знае за работите малку поеќе - да те разберам, вака... дојди си и кажи ми за Телема која како и други кои не знаат што е што, но заради чудна внатрешна потреба доаѓаат да ми кажат за Телема што е што и каков е светот во однос на Законот на Телема.
  Ти не успеа ниту да го прочиташ есејот цел и дотрча да коментираш.
  Бедно.

  Останува поезии да ми пишуваш.

  „На празно место врба мрда, корени длабоки, лисја зелени...“ :)

  Имам пишувано и тоа, се нарекува Големото Ништо, но тоа е поезија.

  Види колку сум подобар во пишаниот збор и размислите од тебе, бесцелно се силиш :)

  Ништо е Искушението, Ништо е Животот, Ништо е Смртта!
  Ништо е и Промената, Ништо е и постојаноста!
  Ништо е страдањето, Љубовта, и Омразата!
  Се е Ништо додека Духот бара низ Материјата!

  Ништо вредно не е Сенката која паѓа на Душата
  освен Мајстор кој ја води по Патеката.
  Ништо не е ни Тагата освен Сенка која поминува безшумно,
  како и Сенката на Земјата.
  Колку поголема е Сенката,
  толку поголемо Сонце-Ѕвезда
  ја води Душата низ нејзините лавиринти на Спознавање!
  Сенката поминува, но она што останува, е причинителот непознат!
  Ништо е Патеката на Змијата,
  Ништо е и Пламениот меч низ Неа!
  Ништо е и Бесконечната Вселена!

  Од ова Ништо настанаа Десетте Илјади Светови!
  Од ова Ништо се појавии и Портата на Смртта,
  последната Тајна за Човекот!
  Од ова ништо се појави Кабс! Прикриен со Ку!
  Но како да се помине?
  Тајна над Тајните!

  И од ова ништо не можеш да разбереш бидејќи не го знаеш Законот на Телема, упорно запаѓаш во замките на стариот еон и си нивни слуга...
   
  #1237 Хептаграм XI, 28 јули 2018
  Последна промена: 28 јули 2018
  На Abraxas му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,842
  Допаѓања:
  920
  Коментарот за книгата е врв :)
  Инаку „Книгата на Тот“ (една од последните книги на Кроули) која ги објаснува тарот картите и мистериите на кабала и астрологија, како и некои тајни во однос на иницијацијата и напредување, се надеваме да ја имаме на македонски наскоро :)

   
  На Abraxas му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,842
  Допаѓања:
  920
  Бидејќи постојано се протнува намерно (или ајде несвесно) една за вас можеби обична размисла во врска со „Книгата на Законот“ (кои не верувам дека некој од вас сериозно седнал да ја прочита и размисли од тоа што е запишано таму и што означува сето тоа) како таа книга е напишана од Кроули, со тоа навестувајќи дека Кроули како човек е Пророкот на новиот еон :)

  Претежно такви размисли добивам од луѓе кои не ја сакаат Телемата и кои и да знаат нешто повеќе за стварите, заради омраза ќе ја згазат вистината за да направат штета иако тоа е невозможно...

  Иако не би требало да ви давам цитати од Liber AL кои ќе бидат протолкувани од мене, сепак со ова само ќе ви ја потенцирам суптилната смисла на пишаните зборови во Книгата, која оние кои брзо ја препрочитуваат Книгата - не ја разбираат ...

  Ако ви дојде прашање на некој од вас што е Книгата на Законот, одговорот го имате токму таму.
  И во еден цитат се вели ова:

  „Ова што го пишуваш е триделната книга на Законот.“
  - Liber AL, I:35

  Ако го погледнете цитатот, и го анализирате ќе видите дека се зборува во трето лице еднина... би било глупо Кроули сам себе си да си пишува во трето лице еднина и да си сам на себе објаснува што пишува :)
  Знам, многумина ми имаат зборувано тоа е за да си поигра со читателот... но сепак, иако Кроули бил начитан и паметен човек - во Книгата има ствари кои тој, Кроули - никогаш не ги одгатнал ниту сфатил во целост... а за човек со Лав подзнак - тоа е многу тешко да го признае во своите „Исповеди“ кои не сте ги читале :)

  Кроули можеби бил ексцентрик, човек со тежок хумор, дури и за денешни стандарди - но никако не бил глуп човек!

  Е сега, се наметнува прашањето е па кој зборува или кој диктира ваква книга и зошто ... и тоа го има во „Книгата на Законот“, како и многуте расправи во други книги полни со пракси и философи...
  Ова прашњшто е веќе е добра ствар, бидејќи од самиот текст како и од историјата на овие ствари, Книгата Е диктирана не е напишана, на кое може да најдете одговор со кој што вие може и да не се сложите дека е добар одговор, што е добро - но само ако сте добро истражувале за да дојдете до одговорот за овие ствари...

  „Оваа книга е диктирана во Каиро, помеѓу 12 и 13 часот, три последователни дена, на 8,9 и 10 Април, 1904 година. Авторот се нарече себе си Аиваз и тврдеше дека е „пратеник на Хоор-Паар-Краат“, т.е. пратеник на силите коишто сега владеат со Земјата, што ќе биде објаснето подоцна.
  Како можел тој да докаже дека е всушност суштество од вид посупериорен од секоја човечка раса, и со тоа овластен да говори со авторитет?
  Очигледно дека тој морал да покаже Знаење и Моќ какви што до сега ниеден човек не поседувал.“
  - Мал Вовед во Liber AL vel Legis

  П.С. Не може да се објасни придобивките на пратјахара на некој што не усовршил асана, не пак да се даде објаснување што или кој и од каде е Аиваз или „оние што управуваат со човештвото денес “ - затоа не прашувајте ствари кои ниту со симболи не може да ви се доближат заради скромното искуство кое го имате...
   
  #1239 Хептаграм XI, 9 август 2018
  Последна промена: 9 август 2018
 10. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,842
  Допаѓања:
  920
  "Ако сте се пронашле во Законот на Телема, а Ви е проблем што доаѓа тој Закон преку нас, луѓе кои се иницирани во О.Т.О. или пак A.’.A.’., а не од некој друг, тогаш треба да си поставите многу прашања на кои ќе мора да им најдете одговор за да дознаете каде правите грешка во однос на Телема, иницијација и новиот еон.
  Според моето разбириање и искуство – прифаќањето на Законот на Телема и правилно искористување на истиот секако ќе Ве однесе до портите на Редовите од кои доаѓа и се шири истиот тој Закон и ќе побарате иницијација.
  Инаку, ќе мора да седете дома и да се лутите се до небото и до пеколите што нештата кои ги дознаваш и спознаваш не се во рамките на Вашите убедувања."
  - Телема, Закон на Човештвото
   

Сподели: