Телема

-alf-

Староседелец
28 август 2015
315
126
1,053
89
Book of Thoth или Книга на Тот на Мајсторот Терион е книга која дава длабока анализа и објаснување на иницијацијата, нормално преку симболи од различни езотериски пракси. Таротот е совршена алатка.

Не е Класа А (А.'.А.'. Издание, т.н. Свети Книги) овој нов превод од делата на Кроули во издание на O.T.O. Македонија.

Се надевам дека хартијата ќе е квалитетна како онаа користена за преводот на Магика, Книга 4 - капиталното дело на Кроули и уште неколку членови на О.Т.О. од тоа време.
Пиши кога ќе излезе , цена и кај може да се најде.:kafe
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,870
935
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Пиши кога ќе излезе , цена и кај може да се најде.:kafe
Ќе има инфо за „Книга на Тот, Египетски Тарот“ на фб страниците на О.Т.О. и на мојата фб страница. :)

Секако и на форумов ќе споделам информации, така да проверувај во месец мај :cool:
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,870
935
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Без „Liber AL vel Legis svb figura CCXX" или позната како „Book of the Law" (Книга на Законот) - нема ниту да има Телема. :)

"L is “Justice,” the Kteis fulfilled by the Phallus, “Naught and Two” because the plus and the minus have united in “love under will.”


A is “The Fool,” Naught in Thought (Parzival), Word (Harpocrates), and Action (Bacchus). He is the boundless air, and the wandering Ghost, but with “possibilities.” He is the Naught that the Two have made by “love under will.”


LA thus represents the Ecstasy of Nuit and Hadit conjoined, lost in love, and making themselves Naught thereby. Their child is begotten and conceived, but is in the phase of Naught also, as yet. LA is thus the Universe in that phase, with its potentialities of manifestation."
- Qabalistic Key to Liber AL vel Legis svb figura CCXX


P.S. Fool и Adjustment се карти од Тот Таротот. Книгата на Тот е преведена на македонски и е достапна во „Или-Или“ книжарата (ако има останато нешто).
Исто анализирајте ги Првото и Второто поглавје од Liber AL, каде што зборуваат Нуит и Хадит, соодветно :)

 
  • Like
Реакции: Abraxas

-alf-

Староседелец
28 август 2015
315
126
1,053
89
Без „Liber AL vel Legis svb figura CCXX" или позната како „Book of the Law" (Книга на Законот) - нема ниту да има Телема. :)
Кога една книга се става како темел на филозофија или верување , а не човек како носител , станувате робови на зборот, па отука и такви мисли.
"Прекрасен" е златниот кафез (пишаниот збор), нели?:kafe
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,870
935
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Човек како носител? :)
Wow :)

Човек ќе помисли дека долго време не си можел да имаш деца... по сета оваа фрустрација што те мава со човекот како носител.

Човекот е носител на божество во себе си! Кое може но и не мора да создава или да се одржува постојано на Земјата. Како му е волја, според својата наследна судбина или Карма Јога, ако си запознаен со тоа...

Малку технички.
Пишаниот зборе само материјализација на чистата мислата во материјалниот свет или Ашија, која доаѓа преку Руах интелектот ( кој што дејствува во Јецира, светот на формата), филтерот кој што спречува умот на човекот да не збудали од чистата мисла која доаѓа од изворот наречен Бриа или Креативниот свет кој што ја насочува божествената светлина на Ацилут... за кој не би било мудро да се зборува бидејќи е надвор од нашето поимање...

Но ова тебе ти е јасно бидејќи си напреден во формите на јога и магика и знаеш што ти зборувам, нели? Се сомневам дека ме разбираш, но тоа е тоа... дојди кажи ми за Телема како е пишан збор :)

Мислиш дека тоа што на мирјани денес им е дадено да глаголаат сешто тоа значи дека постигнале било што? Не паѓај во тој „златен“ кафез како што велиш ти...


И да...
Не беше ти човекот што толкува свети книги по форуми глумејќи просветленост и пророк кој што зборувал со боговите?
Треба да ја побарам таа тема да ја споделам тука, кога веќе имаш против светите книги на човештвото :)

За да те потсетам како нашироко и надалеку глаголаше „на почетокот беше зборот“ и да ни ги расправаш евреите, за кои патем не знаеш ништо, бидејќи си обичен христијанин на кој не му се допаѓа црквата како институција па си додава секташки размисли преку своето разбирање на стварите за да избегне да не биде дел од сето тоа - како и на многумина други Македонци што ги познавам, а се христијани...
 
Последна промена:

-alf-

Староседелец
28 август 2015
315
126
1,053
89
Човек како носител? :)
Wow :)

...
Диши, сонце..не се пени одма.
Како сакаш кажи, но свесен си дека погрешно се изрази.
Книга, пишан збор не може да се става пред човек..од човек произлегла или тој бил само рака кој пишувал шепнати зборови.

И сите книги да ги запалиш, нештото ќе најде начин да ги голица ушите на човек.

А ти стави книга во помисла на восхитување како темел на филозофијата која ја следиш...не се лигави знаеш дека погрешно се изрази.:)

Ајде, простено ти е сега, другпат да внимаваш...не книга...човек.
 

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,870
935
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Книги пеплосуваа христијаните и нацистите... добро е што не успеаа да уништат се, па учењата и тајните продолжија инкогнито низ вековите... заради моќта на црквата и апсурдното насилство кон неистомислениците!

Заради нив има сега и вакви ко тебе кои креваат врева како светите книги се бесцелни напишани од други... ја знам таа сказна :)

Но ти не разбираш што значи менување на законите за човештвото... затоа слушаш сешто со тие твои уши...
Книгата на Законот е темел на новото време. Дали ти тоа го прифаќаш свесно или не, е твој проблем.
Битно е што ти слушаш богови со твоите уши... :)

И имаш своја животна философија, собрано од секаде по нешто, замачкано и доаѓаш и ми велиш: не, твоето е погрешно, запишано е на книга од друг.
Зошто? :)

Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот Закон.

Тебе не ти се проблем светите книги, ниту пак Liber AL и тоа што е запишано таму, бидејќи ти го правиш тоа што е запишано таму и ти одговара, проблем ти се луѓето кои се Телемити. Не можам да се извинам за тоа што во Liber AL го гледам новото време! Слобода, Живот, Љубов и Светлина за секој, според своето разбирање и способност. Секој кон својата цел без страв.
Погледни ја Liber AL и ќе видиш дека ти не би бил ако не е Законот.

Може да расправаме за философијата, за праксите како би ги изведувал и зошто... а да ми зборуваш вакви сказни и да се местиш дека си пророк и како ти разбираш се без читање и знаење и зошто тебе не би те избрале боговите - е забегано во најмала рака.

И за ова ми глаголаше на форумот Кајгана. Зошто па зошто Кроули е Пророк и запишал што слуша, а не ти или јас или целото човештво :)
А тогаш ти реков дека Кроули не е пророк. Но толку можам да кажам...

Ќе треба да почнам да зборувам ко тебе: да ти велам дека твојата животна философија е кафез, зло, ропство на модерниот човек кој што нема време за духовно напредување на човештвото. Ама тоа е подло... и нема цел. Уште една изгубена индивидуа ќе имаме...
 
Последна промена:

-alf-

Староседелец
28 август 2015
315
126
1,053
89
:rofl
А бе Хепта, што се препељкаш како плоица (вид риба) на суво?
Еве што напиша...
Без „Liber AL vel Legis svb figura CCXX" или позната како „Book of the Law" (Книга на Законот) - нема ниту да има Телема. :)

Исто како да си кажал дека без фејсбук, нема ниту да има интернет..
Ама пусто его до плафон ти е, и неќе да си го признае лапсусот.:pusi
Признај или лајк удри, ќе те разберам ако не сакаш со зборови да се искажеш.(wave)