1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Студентски прашања

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Marrie, 26 февруари 2012.

1. BlackTulip

BlackTulip Староседелец

Зачленет на:
    15 март 2013
    Мислења:
    628
    Допаѓања:
    789
    (можеби глупо прашање ама морам ) сум запишана на факултет , но бидејќи морам порано да ја завршам дали е можно на државниве факултети да дозволат на студент да земе повеќе испити од дозволени кредити макар и да е со плајќање или било како? Пак ќе речам можеби глупаво прашање но морам.

2. existence

existence Boolean
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    7,391
    Допаѓања:
    9,099
    Има некои услови кои треба да ги исполнуваш: да ги имаш освоено сите запишани кредити и да имаш просек (зависно од факултетот). Кај нас треба да доставиш молба до деканатот и чекаш да ти одобрат или да те викнат на разговор.

На Electra му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Electra

Electra Неонка
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    2,047
    Допаѓања:
    6,657
    Веројатно варираат условите од факултет на факултет, јас лично не сум запознаена со процес кој ќе ти дозволи да завршиш побрзо од предвиденото. Но не велам, можеби има. Ако имаш уште години/предмети што не си ги ни запишала за слушање, тешко дека би можело. И ко што спомна Егзистенс погоре, во случај кога би се дозволило, знам дека за да запишеш над 7 предмети (а дозволуваат 8 максимум :D), треба просекот да ти е над 8,5, и e пожелно сите дотогашни испити да ти се исчистени. Обрати се на студентски или пиши до деканат, обично враќаат, тие најубаво би ти кажале.

4. BlackTulip

BlackTulip Староседелец

Зачленет на:
    15 март 2013
    Мислења:
    628
    Допаѓања:
    789
    Фала многу , сепак има начин :)

5. fighter

fighter Староседелец

Зачленет на:
    22 февруари 2012
    Мислења:
    26
    Допаѓања:
    27
    Јас имам прашање до тиа на Економски во Скопје. Кога треба да презапишеш предмет го запишуваш на местото на изборниот тоа го знам, но што со изборниот дали после се пишува во некоа наредна година или не ти треба? И ако се пишува дали сите предмети се по 8 кредити или се различни оти ако се сите исто ќе нема кога да се запише затоа што макс можиш 4 предмети освен ако немаш просек, а што презапишуваш тешко дека го имаш :D

6. Sali123

Sali123 Нов член

Зачленет на:
    23 јули 2014
    Мислења:
    6
    Допаѓања:
    1
    Ме интересира што би одбрале кога треба да бирате помеѓу Семејни студии (редовен) и Безбедност,одбрана и мир(вонредно) на Филозофски факултет ... Само на овие два смера сум заинтересирана од местата кои се слободни за на втор упис....Јас повеќе сум за Безбедност,но бидејќи е вонредно не сакам многу,а и од дома некако не ми даваат ... Иначе конкурирав на првиот упис на Социјална работа и политика и не ме примија,бидејќи не реков дека сакам со кофинансирање...И ме интересира дали доколку се запишам вонредно може да се префрлам на редовен на вториот семестар или пак од втора година да не треба и да се плаќа нешто ??? ...И дали вонредните студенти кога полагаат одат веднаш на испит немаат колоквиуми ??? ... ПОМОШ :|

7. crnobelo1

crnobelo1 Гостин

Да прашам нешто во врска со Филозофски факултет, смер безбедност, одбрана и мир! Да не знае некој да ми каже за во понеделник 15 септември, каде треба да се оди и во колку часот?!

8. Sali123

Sali123 Нов член

Зачленет на:
    23 јули 2014
    Мислења:
    6
    Допаѓања:
    1
    Здраво.Јас сакам да прашам кои документи се потребни за вселување во студентскиот дом Гоце Делчев ???

9. justbeautiful

justbeautiful Староседелец

Зачленет на:
    6 мај 2012
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Знае некој која е цената на оригинал учебници од книжара за прв семестар на Економски факултет?

10. Sanjicka

Sanjicka Нов член

Зачленет на:
    15 септември 2016
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    1
    Me interesira dali nekoj od postarite studenti znae konkretno za ekonomski fakultet za prv semestar dali i koi knigi treba da se kupat original a koi moze da bidat kopii? I dali ako se kupat na staro ke ima nekakov problem ili ne?

Сподели: