1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Студентски прашања

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Marrie, 26 февруари 2012.

 1. BlackTulip

  BlackTulip Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2013
  Мислења:
  628
  Допаѓања:
  789
  (можеби глупо прашање ама морам ) сум запишана на факултет , но бидејќи морам порано да ја завршам дали е можно на државниве факултети да дозволат на студент да земе повеќе испити од дозволени кредити макар и да е со плајќање или било како? Пак ќе речам можеби глупаво прашање но морам.
   
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Има некои услови кои треба да ги исполнуваш: да ги имаш освоено сите запишани кредити и да имаш просек (зависно од факултетот). Кај нас треба да доставиш молба до деканатот и чекаш да ти одобрат или да те викнат на разговор.
   
  На Electra му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Веројатно варираат условите од факултет на факултет, јас лично не сум запознаена со процес кој ќе ти дозволи да завршиш побрзо од предвиденото. Но не велам, можеби има. Ако имаш уште години/предмети што не си ги ни запишала за слушање, тешко дека би можело. И ко што спомна Егзистенс погоре, во случај кога би се дозволило, знам дека за да запишеш над 7 предмети (а дозволуваат 8 максимум :D), треба просекот да ти е над 8,5, и e пожелно сите дотогашни испити да ти се исчистени. Обрати се на студентски или пиши до деканат, обично враќаат, тие најубаво би ти кажале.
   
 4. BlackTulip

  BlackTulip Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2013
  Мислења:
  628
  Допаѓања:
  789
  Фала многу , сепак има начин :)
   
 5. fighter

  fighter Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  27
  Јас имам прашање до тиа на Економски во Скопје. Кога треба да презапишеш предмет го запишуваш на местото на изборниот тоа го знам, но што со изборниот дали после се пишува во некоа наредна година или не ти треба? И ако се пишува дали сите предмети се по 8 кредити или се различни оти ако се сите исто ќе нема кога да се запише затоа што макс можиш 4 предмети освен ако немаш просек, а што презапишуваш тешко дека го имаш :D
   
 6. Sali123

  Sali123 Нов член

  Зачленет на:
  23 јули 2014
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  1
  Ме интересира што би одбрале кога треба да бирате помеѓу Семејни студии (редовен) и Безбедност,одбрана и мир(вонредно) на Филозофски факултет ... Само на овие два смера сум заинтересирана од местата кои се слободни за на втор упис....Јас повеќе сум за Безбедност,но бидејќи е вонредно не сакам многу,а и од дома некако не ми даваат ... Иначе конкурирав на првиот упис на Социјална работа и политика и не ме примија,бидејќи не реков дека сакам со кофинансирање...И ме интересира дали доколку се запишам вонредно може да се префрлам на редовен на вториот семестар или пак од втора година да не треба и да се плаќа нешто ??? ...И дали вонредните студенти кога полагаат одат веднаш на испит немаат колоквиуми ??? ... ПОМОШ :|
   
 7. crnobelo1

  crnobelo1 Гостин

  Да прашам нешто во врска со Филозофски факултет, смер безбедност, одбрана и мир! Да не знае некој да ми каже за во понеделник 15 септември, каде треба да се оди и во колку часот?!
   
 8. Sali123

  Sali123 Нов член

  Зачленет на:
  23 јули 2014
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  1
  Здраво.Јас сакам да прашам кои документи се потребни за вселување во студентскиот дом Гоце Делчев ???
   
 9. justbeautiful

  justbeautiful Староседелец

  Зачленет на:
  6 мај 2012
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Знае некој која е цената на оригинал учебници од книжара за прв семестар на Економски факултет?
   
 10. Sanjicka

  Sanjicka Нов член

  Зачленет на:
  15 септември 2016
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  1
  Me interesira dali nekoj od postarite studenti znae konkretno za ekonomski fakultet za prv semestar dali i koi knigi treba da se kupat original a koi moze da bidat kopii? I dali ako se kupat na staro ke ima nekakov problem ili ne?
   

Сподели: