1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Студентски прашања

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Marrie, 26 февруари 2012.

 1. Marrie

  Marrie Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  507
  Допаѓања:
  802
  Темата ја отворам за сите оние кои се на факултет или допрва ќе се запишуваат, за сите нејасни прашања околу факултетите..

  Е сега, моите прашања се следните:
  Како што веќе знаете, министерот за образование Панче Кралев прави напори да се преведат што повеќе книги на македонски од англиски јазик (стручни)
  Во план сум да се запишам на електорнски бизнис на Економскиот во Скопје, но се двоумам баш поради англискиот јазик, сепак е полесно да се учат стручните предмети на мајчин јазик. Не дека не го владејам јазикот.
  Имам едно прашање, да ми одговори некој кој има некакво сознание. Дали ќе се преведуваат стручни економски книги?
  И, доколку некој на форумот е на економски, дали ќе може да ми каже отприлика кои се квотите за е бизнис, маркетинг..?
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Jericho

  Jericho Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  465
  Не ме сфаќај погрешно ама како сакаш да студираш е бизнис или маркетинг без да го знаеш англискиот? Верувај подобро ти е сама да си створиш навика за учење и читање литература на англиски, зашто стручниот англиски не е заебанција, пошто имаш многу стручни термини за кои нема превод, бидејќи развиените економии имаат поразвиени науки и повеќе инструменти и начини на работа од кај нас, па така кај нив има повеќе зборчиња со различно значење што кај нас се преведуваат како еден збор. За твое добро е да си читаш на англиски. На страна фактот што преводите горе доле се за нигде. Ако ги чита лаик во одредената област се супер, ама кога ќе земеш да прочиташ од својата област сваќаш колку се безврска. А ако ти е само за дипломата батали го ова погоре што го пишав
   
  На The_melnicanecot и Marrie им се допаѓа ова.
 3. Marrie

  Marrie Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  507
  Допаѓања:
  802
  Убаво го владејам англискиот :D И тоа многу, но сепак е полесно да се учи на македонски отколку на англиски. И мене ми е поради стручните поими..не дека не ќе разбирам или нешто. Ах, не е лесно кога си пред упис.. :D знаеш веројатно.

  Што му се думам не знам ни јас.. :)
   
  На Jericho му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Јас сум на економски и ако мислеше за бодовната скала многу полесно можеш да влезеш на маркетинг отколку на е-бизнис. На маркетинг многу лесно се влегува и во државна квота отколку на е-бизнис :);)
   
  На Marrie му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Marrie

  Marrie Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  507
  Допаѓања:
  802
  Знам дека е полесно на маркетинг. Мислев општо за сите како е квотата. Но годинава ќе се намалува на другите, ќе се зголемува на електронски.
   
 6. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  е не знам тоа мислам дека пишува на страната на економски провери :) за друго нешто ако те интересира слободно прашај :)
   
  На Marrie му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Marrie

  Marrie Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  507
  Допаѓања:
  802
  Ах бе, не било воопшто лесно да се одлучиш кај ќе се запишуваш... :)
  Не дека нема да ми оди на англиски дека е електронскиот.. или дека нема да ме примат во државна квота, од оценки 60 поени ќе имам, матурата да ја направам солидна, тоа и ќе биде. Но, паники, паники.. хах :)
   
  На Luckky му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Luckky

  Luckky Upright

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  2,635
  Допаѓања:
  5,809
  Богами стварно не е :)) јас така лани се притресував.. битно се запишав тоа што планирав :p
   
  На Marrie му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Marrie

  Marrie Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  507
  Допаѓања:
  802
  Што и да се запишеш ќе го завршиш, само да имаш волја за тоа. Упорност, редовност во учење..
   
  На The_melnicanecot и Luckky им се допаѓа ова.
 10. Grim Reaper

  Grim Reaper Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  326
  Допаѓања:
  338
  Јас уште размислувам дали да одам на машински или градежен. Ваши предлози и сугестии? :)
   

Сподели: