Спорот кој Грција го има со нашето уставно име!

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Дали би прифатиле промена на уставното име на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО?

 • Да, би прифатил промена на уставното име

 • Не, треба да го сочуваме уставното име


Резултатите се видливи откако ќе гласате.

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Ne beri gajle, za sledniot referendum kje ti dadat milionchinja za da ne izlezesh da glasash.
Ne me vikaj sine, postar sum od tebe MAJCHIN!
Епа се гледа твојата не демократија типичен СДСмовец.
Ако не го почитуваш битолскиот дијалект тогаш дискриминираш.
Ако си поголем не значи дека си попаметен, напротив кој високо лета ниско паѓа.
И точно се гледа дека сакаш да ти дадат пари за да се отргниш од тоа што си, МАКЕДОНЕЦ
Јас не се одрекувам од светото име Македонија ниту од мојата националност - Македонец.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Епа се гледа твојата не демократија типичен СДСмовец.
Ако не го почитуваш битолскиот дијалект тогаш дискриминираш.
Ако си поголем не значи дека си попаметен, напротив кој високо лета ниско паѓа.
И точно се гледа дека сакаш да ти дадат пари за да се отргниш од тоа што си, МАКЕДОНЕЦ
Јас не се одрекувам од светото име Македонија ниту од мојата националност - Македонец.
Да бев сдсмовец ќе ги бранев нив. Не ги сакам ни едните ни другите. И едните и другите на к*р не би ги ставил. Дијалект. Не ми требаат пари. Ко ќе почниш да рм баш во кромберг за 13-14 илјади ќе ме сфатиш дека тој твој национализам не ти носи леб.

САД не е света земја, ја нема во библијата. Напредна е.
Русија исто.
Израел, света земја за три религии, ѕидови, огради и крв.
Размисли за земјата која е 33 пати спомната во библијата.

И да, ме заболе како се вика државата. Само сакам подобар живот. Мада и да се смени светото име, нема да има некои новини. Пак ќе фрлаш најлони по улица.

808aad6df9a398a2e3fe2d65df99cb25.jpg
 
Последна промена:

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Да бев сдсмовец ќе ги бранев нив. Не ги сакам ни едните ни другите. И едните и другите на к*р не би ги ставил. Дијалект. Не ми требаат пари. Ко ќе почниш да рм баш во кромберг за 13-14 илјади ќе ме сфатиш дека тој твој национализам не ти носи леб.

САД не е света земја, ја нема во библијата. Напредна е.
Русија исто.
Израел, света земја за три религии, ѕидови, огради и крв.
Размисли за земјата која е 33 пати спомната во библијата.

И да, ме заболе како се вика државата. Само сакам подобар живот. Мада и да се смени светото име, нема да има некои новини. Пак ќе фрлаш најлони по улица.

808aad6df9a398a2e3fe2d65df99cb25.jpg
За Македонија мислев света земја, свето име. Реалноста за работата во Македонија е иста и непроменета од 1991.
И да не сум националист туку сум патриот, ако бев националист во сликата ќе пишеше Егејска Македонија.
Луѓето треба да сфатат дека има разлика помеѓу националист и патриот се надевам ќе се сложиш со ова со мене.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
А дали пример да напишам на А4 лист МАКЕДОНИЈА и да го ставам на таван ќе свети подобро од лед-сијалица?! :unsure
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
За Македонија мислев света земја, свето име. Реалноста за работата во Македонија е иста и непроменета од 1991.
И да не сум националист туку сум патриот, ако бев националист во сликата ќе пишеше Егејска Македонија.
Луѓето треба да сфатат дека има разлика помеѓу националист и патриот се надевам ќе се сложиш со ова со мене.

bato kako be nepromeneta, tato vika doma 3 ili 4 pati e smeneto imeto, ako te intereisra ce go preprasam koi bile iminjata. Sakas?
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Едноставно прекин на преговори со Јужниот сосед,законот за јазици во канта,а Македонија ќе си функционира како и до сега така и од сега,кога и било лесно никогаш,ех кога би се прашувал јас би го решил ова за еден ден..
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Kisserboy

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Република Кодош е ок предлог, зарем мора именка, зошто да не може глагол кој најдобро ги отсликува квалитетите на населението кое вирее тука, може и Република Хунзистан ете оригинално и древно име, ваљда нема Пакистан да прави пиздарии во ООН.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991