Спорот кој Грција го има со нашето уставно име!

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 300 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Дали би прифатиле промена на уставното име на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО?

 • Да, би прифатил промена на уставното име

 • Не, треба да го сочуваме уставното име


Резултатите се видливи откако ќе гласате.

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Јас изчегов, како и секогаш јас сум горд Македонец и горд на своето македонско потекло, секој брчи ама не се смени ништо, СДС го израмнува јазикот на најголемото малцинство да е на исто рамниште со Македонскиот јазик(дно од политика), името сакаат да го сменат, направија договор со Бугарија и се откажаа од сите македонски револуционери, страшно, а ти со кажување на празно нема да те направи поголем реалист од мене, јас ја кажувам вистината, а ти тропаш као да ме знаеш 100 години.
Се сложвам дека ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ веќе 26 години ја крадат државата и работат само за свои интереси и пари.
А на што тоа се гордееш точно, кои особини, дали можеш да наброиш три позитивни ствари кои постојат кај маќедонци?
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
......еднаш си реков,ајде белки кога ќе преминеме од портокалова во сина фаза,вермето ќе се разведри и ќе се разладат жешките и усијани глави на нашите политичари,но само мислев дека ќе се смени на поарно,но не отчекував,сакам да кажам сигурен бев дека ништо нема да се смени,туку и полошо ќе биде од порано!

Каде стасавме?....никаде

Пасивната состојба во такозваната држава,е толку мирна и конфузна,што малогрѓанството го натера на уште поголема миграција!
Концентрацијата на разноразни референци за името,ги запоставија функционалноста и работата на останатите институции,докажувајки се колку сме фер и пријателски настроени кон нашите соседи.........."Ал баба ин"....

Покрај нашата добронаклонетост кон јужниот сосед,и добронамерноста за промена на нашето историско име на државата,промена на уставот,на аеродромот и уште многу други имиња,сам се чудам и неможам да се начудам,на толпата насобрана неодамна во Атина,што ли уште сакат лугево,кога се што побараа од нас,се им дадовме,..на крај заклучив дека уште г'з не сме им дале,вероватно уште тоа го барат....а,и за тоа нашата држава е спремна да го даде,се со цел да изјавиме голема љубов кон кафказине!

Точно е дека неможеме да бидеме "горди"како некогаш,но и тоа мало парче што го имаме неможеме да го задржиме `и негуваме,а за тоа сме си самите виновни!

Кога дошло време Бујар Османи и компанија да кажуваат дали тебало или не референдум за името,што останало за друго,...оооф земјо индијо,отвори се и проголтај ме!

А на што тоа се гордееш точно, кои особини, дали можеш да наброиш три позитивни ствари кои постојат кај маќедонци?
Ти дали имаш со што да се гордееш,општо земено,со државниците знам дека се гордееш?
 
 • Like
Реакции: pozdrav eden topol

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
А на што тоа се гордееш точно, кои особини, дали можеш да наброиш три позитивни ствари кои постојат кај маќедонци?
Имаме свој јазик, држава, историја, култура, традиција. Имаме идентитет. Ако ти или друг не се гордее на тоа или не го гледа ко позитивно не значи дека сите треба да кажеме колку сме пропаст ко народ и да се продадеме. Продадеме ма да повеќе предадеме.
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,446
3,794
1,153
24
Битола
Имаме свој јазик, држава, историја, култура, традиција. Имаме идентитет. Ако ти или друг не се гордее на тоа или не го гледа ко позитивно не значи дека сите треба да кажеме колку сме пропаст ко народ и да се продадеме. Продадеме ма да повеќе предадеме.
Го делам истото мислење со тебе бато! МАКЕДОНЕЦ, МАКЕДОНСКИ, МАКЕДОНИЈА, МАКЕДОНСКО, ништо друго.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Имаме свој јазик, држава, историја, култура, традиција. Имаме идентитет. Ако ти или друг не се гордее на тоа или не го гледа ко позитивно не значи дека сите треба да кажеме колку сме пропаст ко народ и да се продадеме. Продадеме ма да повеќе предадеме.
Држава не е особина, значи кои особини го красат тој идентитет, за негативните знаеме сите и ги гледаме во секојдневнието, но дали има нешто позитивно? Чесност, истрајност, мудрост, визија, работливост, креативност, значи кои се тие особини.
Ете пример македонците се познати и опеани како кодоши и предавници низ историјата, дали е тоа точно или не?
Или последниве 10-12 години кога се појави еден чуден феномен а тоа е сендвичарењето, раја се продава за сендвичсо посебна, ете овој над тебе што постирал цорки ти е класичен претставник на тоа, до вчера стопан му бил пастирот сега веројатно со него стопанисува црпнатиот :kafe
 
 • Like
Реакции: Y1K991

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
Држава не е особина, значи кои особини го красат тој идентитет, за негативните знаеме сите и ги гледаме во секојдневнието, но дали има нешто позитивно? Чесност, истрајност, мудрост, визија, работливост, креативност, значи кои се тие особини.
Ете пример македонците се познати и опеани како кодоши и предавници низ историјата, дали е тоа точно или не?
Или последниве 10-12 години кога се појави еден чуден феномен а тоа е сендвичарењето, раја се продава за сендвичсо посебна, ете овој над тебе што постирал цорки ти е класичен претставник на тоа, до вчера стопан му бил пастирот сега веројатно со него стопанисува црпнатиот :kafe
Не му смета што за името се пазареле сите од вмро и сдсм, не му смета што го краделе 20+ години истите, му смета тоа што ****** дава мислење.
Патриот.
И овие ќе владеат 10 години со вакви будали.

Sent from my SM-T530 using Tapatalk
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
Држава не е особина, значи кои особини го красат тој идентитет, за негативните знаеме сите и ги гледаме во секојдневнието, но дали има нешто позитивно? Чесност, истрајност, мудрост, визија, работливост, креативност, значи кои се тие особини.
Ете пример македонците се познати и опеани како кодоши и предавници низ историјата, дали е тоа точно или не?
Или последниве 10-12 години кога се појави еден чуден феномен а тоа е сендвичарењето, раја се продава за сендвичсо посебна, ете овој над тебе што постирал цорки ти е класичен претставник на тоа, до вчера стопан му бил пастирот сега веројатно со него стопанисува црпнатиот :kafe
Низ минатото се гледаат самопредаствата на овој народ и сега се гледаат. Низ минатото имало предавници, клошари, сендвич луѓе, газолижачи и сега ги има. Ама и низ минатото имало луѓе кои биле другари, поштени, праведни, верни и почитувачи на татковината и сега ги има. Може ти или било кој друг во овој народ да гледа пички предавнички, лицемери, клошари, мрзеливи, но може јас или друг да гледа и пријатели, патриоти, чесни луѓе. Тоа ако пола држава е гзолижач на партиите не значи дека и другата половина е, па да треба да се согласува името да се промени.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Nasiot narod e nepismen narod i toa partiite umesno go koristat pred se za sopstveni celi i prihodi.

Ednata politicka partija samo go "bucka" narodot na panika i shirenje na omraza i nekoj nacionalizam. Zacuvuvanje na identitetot so imeto, ako go smeni ne se prepoznavame. More be!

Jas povekje bi rekol bi ne znaele po tradicionalno jadenje, kultura, pa i muzikata i da recam istorijata, ama ne onaa istorija na aleksandar makedonski. Treba da se fokusirame na tie raboti i kako takvi da ne znaat.


Vaka odvaj 2 milioni narod, kolku edno grad4e vo Turcija, koj faktor sme nie na svetskata politika i vo sto bi mozele da pomogneme. Se dodeka se ima beneficiii i bilo kakva stabilnost, jas bi resil da se dogovorat nekako dvete strani da bidat zadovolni.
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Држава не е особина, значи кои особини го красат тој идентитет, за негативните знаеме сите и ги гледаме во секојдневнието, но дали има нешто позитивно? Чесност, истрајност, мудрост, визија, работливост, креативност, значи кои се тие особини.
Ете пример македонците се познати и опеани како кодоши и предавници низ историјата, дали е тоа точно или не?
Или последниве 10-12 години кога се појави еден чуден феномен а тоа е сендвичарењето, раја се продава за сендвичсо посебна, ете овој над тебе што постирал цорки ти е класичен претставник на тоа, до вчера стопан му бил пастирот сега веројатно со него стопанисува црпнатиот :kafe
Слабосга на ставовите претставува слаб карактер,така рече чичко ајнштајн!

Жал ми е за такви луѓе како тебе што цел божји живот нема да дознаат на која планета живеа,и затоа немат конкретен став!
Претходниот беше пастир,сега овој црпнат!?!

Па има ли поголем класичен пример на предавство,на неработливост,на неистрајност токму од твојот....нема
Во секој твој пост,маќедонија ја впишуваш со голема иронија!
Ти ако си против,некој имам поинаков став!
Името од твоја страна е веќе одамна сменето(чинам хунзистан беше)а за сегашнава ситуација,за тебе би бил недоличен пример на предавство и кодошење!
Индиферентноста на луѓето како тебе,го забрзуваат процесот,за остварување на туѓите цели,во случајот со името и идентитетот на државата и самиот народ!
Значи вишокот во општествот сте токму вие со ваквите размислувања!
Системот на државата под итна постапка треба да ве протера од овде,или гадно малтретира!
Не поради тоа што имате различни ставови,туку поради тоа што немате никакви!
Од твоето изразување незадоволство, слободно може да се заллучи дека на клоци си исфрлен и од твојот матичен штаб,значи и таму си вишок!:kafe
 
 • Like
Реакции: pozdrav eden topol