Спорот кој Грција го има со нашето уставно име!

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 300 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Дали би прифатиле промена на уставното име на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО?

 • Да, би прифатил промена на уставното име

 • Не, треба да го сочуваме уставното име


Резултатите се видливи откако ќе гласате.

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
Nasiot narod e nepismen narod i toa partiite umesno go koristat pred se za sopstveni celi i prihodi.
Во државата чие име, јазик, идентитет го браните ко слепи за стап, официјален јазик е македонскиот и неговото кирилиско писмо.
Чисто се сомневам дека пишуваш од Нокиа 3310 па немаш кирилична поддршка.
Слабосга на ставовите претставува слаб карактер,така рече чичко ајнштајн!
Жал ми е за такви луѓе како тебе што цел божји живот нема да дознаат на која планета живеа,и затоа немат конкретен став!
Ајде јас. Презиме се пишува со голема буква. После запирка се остава празно место. Бог и Ајнштајн во исто мислење. Bitch please, Алберт бил агностик.
Па има ли поголем класичен пример на предавство,на неработливост,на неистрајност токму од твојот....нема
Во секој твој пост,маќедонија ја впишуваш со голема иронија!
Ти ако си против,некој имам поинаков став!
Обвинуваш некој за предавство заради различно мислење? Оние кои 20+ години ја ограбуваат државава ги наградуваш со фотелја на власт.
Маќедонија, ФИРОМ, БЈРМ ги користам со иронија со цел да го прикажам тој фиромски глуп став, фрлање ѓубре и некултура на тој небесен народ, спомнат 33 пати во Библијата.
Секој има право на свој став, макар и погрешен.
Претходниот беше пастир,сега овој црпнат!?!
Зборовите "пастир" и "црпнат" се дадени за воспевање од ВМРО АлбаМНЕ.
Името од твоја страна е веќе одамна сменето(чинам хунзистан беше)а за сегашнава ситуација,за тебе би бил недоличен пример на предавство и кодошење!
Името на државата е сменето уште со привремената спогодба.
Индиферентноста на луѓето како тебе,го забрзуваат процесот,за остварување на туѓите цели,во случајот со името и идентитетот на државата и самиот народ!
Овој народ кој ти го сметаш за македонски одвај чека да добие бугарски пасош, бидејќи овој тиња народ и политичари криминалци го принудуваат да си го бара лебот надвор.
Значи вишокот во општествот сте токму вие со ваквите размислувања!
Вишок на општеството или ШЛАЈМ се сите кои мислат дека се врв на интелигенција во фиром. Најголем достиг, да стават кондом.
Системот на државата под итна постапка треба да ве протера од овде,или гадно малтретира!
Државата веќе нè протерува. Доктори стануваат тие кои сакаат, не тие што знаат да работат. Зашто да работам тука за 12000 денари, кога можам истото во странство за неколку пати поголеми пари?
Не поради тоа што имате различни ставови,туку поради тоа што немате никакви!
Цорки, обаче, калмате
Од твоето изразување незадоволство, слободно може да се заллучи дека на клоци си исфрлен и од твојот матичен штаб,значи и таму си вишок!:kafe
Да бев во штаб сега ќе уживав во шефовското место.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Не му смета што за името се пазареле сите од вмро и сдсм, не му смета што го краделе 20+ години истите, му смета тоа што ****** дава мислење.
Патриот.
И овие ќе владеат 10 години со вакви будали.

Sent from my SM-T530 using Tapatalk
Чудна ствар е колективниот идентитет, општо во глобални рамки и не е баш погоден за анализа пошто луѓето се премногу емоционално врзани за тоа, долга и широка тема е со потенцијал да биде лошо сфатен човек.
Американците од непостоечки колективен идентитет стигнале до доминантен, бизарно но вистинито. Некои други, демек постари како грци се крајно несупешни аутистични идентитети, си живеат во некој свој свет а реалноста мизерна.

Низ минатото се гледаат самопредаствата на овој народ и сега се гледаат. Низ минатото имало предавници, клошари, сендвич луѓе, газолижачи и сега ги има. Ама и низ минатото имало луѓе кои биле другари, поштени, праведни, верни и почитувачи на татковината и сега ги има. Може ти или било кој друг во овој народ да гледа пички предавнички, лицемери, клошари, мрзеливи, но може јас или друг да гледа и пријатели, патриоти, чесни луѓе. Тоа ако пола држава е гзолижач на партиите не значи дека и другата половина е, па да треба да се согласува името да се промени.
Настрана далечното минато, ете да видиме во оваа нова историја која сеуште трае, во овие скоро 27 години откако РМ станала независна, нема буквално ден да нема афера, некој да не украл нешто, све умира млада раја ради глупости, некадарност, корупција, мито и неписменост, насекаде неправди и срања, а само 1,7 милиони раја...замисли да имаше тука 17 милиони па тоа ќе имаше канибали по улици, генг рејпови по градинки (ако воопшто имаше градинки).
Е сеа секој си има свое гледање, мене ми е свеједно дали РМ утре ќе се вика Кралство Виршла или Република .gif, дури и нејзиното постоење не го гледам како нешто позитивно, 27 години зло и мизерија.

Слабосга на ставовите претставува слаб карактер,така рече чичко ајнштајн!

Жал ми е за такви луѓе како тебе што цел божји живот нема да дознаат на која планета живеа,и затоа немат конкретен став!
Претходниот беше пастир,сега овој црпнат!?!

Па има ли поголем класичен пример на предавство,на неработливост,на неистрајност токму од твојот....нема
Во секој твој пост,маќедонија ја впишуваш со голема иронија!
Ти ако си против,некој имам поинаков став!
Името од твоја страна е веќе одамна сменето(чинам хунзистан беше)а за сегашнава ситуација,за тебе би бил недоличен пример на предавство и кодошење!
Индиферентноста на луѓето како тебе,го забрзуваат процесот,за остварување на туѓите цели,во случајот со името и идентитетот на државата и самиот народ!
Значи вишокот во општествот сте токму вие со ваквите размислувања!
Системот на државата под итна постапка треба да ве протера од овде,или гадно малтретира!
Не поради тоа што имате различни ставови,туку поради тоа што немате никакви!
Од твоето изразување незадоволство, слободно може да се заллучи дека на клоци си исфрлен и од твојот матичен штаб,значи и таму си вишок!:kafe
Мојот став е јасен конкретен и обоен со иронија, потсмевање па и отворена омраза, ете ти, класичен сендвич, веројатно експерт во дегустација на посебни салами и растителни кашкавали, можеби дури и сладолед (!!!) си тоа што си, дали е генетика, дали е средина, дали е комбинација од двете, во секој случај интересен ентитет за социолошка и демографска анализа, типичен носител на "квалитетите" од кои е содржан твојот колективен идентитет. Уште ако наликуваш на Џокица Лукарефски или Лазар Бараков тогаш редно е да бидеш еден ден криогенетски зачуван или во некој Етно Мадам Тисо музеј (таму ќе има по едно машко и женско од сите нации, пример типичен бугар, типичен уругвајец, типичен кореанец и ти ќе си типичен хунза)
Хунзите сами си ги доведовте од Пакистан, јас само ја следев вашата прича.
 
 • Like
Реакции: Y1K991

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Мојот став е јасен конкретен и обоен со иронија, потсмевање па и отворена омраза, ете ти, класичен сендвич, веројатно експерт во дегустација на посебни салами и растителни кашкавали, можеби дури и сладолед (!!!) си тоа што си, дали е генетика, дали е средина, дали е комбинација од двете, во секој случај интересен ентитет за социолошка и демографска анализа, типичен носител на "квалитетите" од кои е содржан твојот колективен идентитет. Уште ако наликуваш на Џокица Лукарефски или Лазар Бараков тогаш редно е да бидеш еден ден криогенетски зачуван или во некој Етно Мадам Тисо музеј (таму ќе има по едно машко и женско од сите нации, пример типичен бугар, типичен уругвајец, типичен кореанец и ти ќе си типичен хунза)
Хунзите сами си ги доведовте од Пакистан, јас само ја следев вашата прича.[/QUOTE]

За ваквиот став со иронија,потсмев и омраза,повеќе од сигурен сум дека одамна го поседуваш,ставот за промена на името и општо идентитетот на државата го немаш.
Не се изјаснуваш конкретно за актуелните случувања,за обидот за промена на името и идентитетот на Маќедонија!
Ма да твојата багра се обидува и секојдневно се напнува тоа лесно да го стори,можно е твојата иронична омраза и твојата мизантропија поина да те води низ сето тоа,но сепак се сомневам...посилен е негативитетот во тебе!
Инаку околу сендвичите,кога човек е гладен,и нема друго во мементот,зошто да не и посебна со растителен кашкавал,еее не се умира од тоа!
Можна е варијантата оној што е најгласен и најпротив,на ваквите сендвичи,токму тој ја консумира комбинацијава,но мудро се крие позади мониторот!

Типичноста на народите и класификација на истите,неможе да ги разврсти човек како на пример "бушман"со негово широко порекло и генетски завршница во некое планинско село во југо западниот дел од земјава,тоа го требаат луѓе со висок коефициент на интелигенција,најмалку ти,и твоите истомисленици!
 
 • Like
Реакции: pozdrav eden topol

incule

Староседелец
5 јануари 2015
734
123
1,053
25
Треба да го сочуваме името,треба грците да попуштат нема ништо да изгубат
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
лЕ ектор ли СИ ИлИ само кОлекТор,ај скинИ слЗи!
Ај смени гаштите, постран си.
Треба да го сочуваме името,треба грците да попуштат нема ништо да изгубат
Ако нема што да изгубат зашто се противат 27 години?
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Ај смени гаштите, постран си.

Ако нема што да изгубат зашто се противат 27 години?
Незначи ако имам спротивно мислење од тебе,дека треба твоето да го прифатам и да наставам да се убедувам со тебе!!
Едноставно си го кажа твоето мислење и толку!
Незнам што отчекуваше од мене,можеби сакаше да наставам со спротивните коментари,па да почнеш комплеси да лечиш!
Инаку на памперс сум,не се замарај!
 
 • Like
Реакции: pozdrav eden topol

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
А зошто да остане името? Може со ново име конечно ќе тргне на рајата на овие простори, може има некоја негативна енергија, некоја несреќа, во старогрчкиот поим Македонија? Поимот има значење само на грчки, Македонос значело висок и слаб, како Lanky што е на англиски, значи тоа е, грчко е :frantic
Што значи македонија на македонски, која е етимологијата? Ништо. Е сеа од ништо не може да испадне нешто, не оди тоа така...
 
Последна промена: