1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!
 2. Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 300 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Спорот кој Грција го има со нашето уставно име!

Дискусија во форумот 'Политика и политички настани' започната од Kisserboy, 2 февруари 2018.

?

Дали би прифатиле промена на уставното име на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО?

 1. Да, би прифатил промена на уставното име

 2. Не, треба да го сочуваме уставното име

Резултатите се видливи откако ќе гласате.
 1. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  За да им докажеш на Грците дека си Македонец, треба да знаеш како да им го докажеш тоа, и на која Македонија си горд, и како таа Македонија е твоја. Затоа почнуваме од Александар... и не можеш да речеш дека „ти е гајле чиј бил Александар“, бидејќи тие секогаш ќе ти речат дека Аристотел му бил учител, верувал во Зевс, а не во Перун, имал нивна култура, а не твоја. И ако им речеш „не ми е гајле“ ќе ти речат, „епа, нас ни е, и наш е“ и нема да знаеш што да им одговориш.
  За да отидеш во Бугарија и да речеш, јас сум горд Македонец, на моите борци кои се бореле за Македонија, ќе ти речат, е како си горд на Македонија, кога првиот зборник со којшто се гордеете, го напишале Бугари, и го крстиле „Зборник на Б'лгарски народни песни“, кога Гоце Делчев се борел за наши интереси.
  За да им речеш на Турците, ни ја упропастивте култура и државата, нѐ уназадивте до бесвест, ќе ти речат, е како кога пола Македонија е полна со потурчени поранешни рисјани, кога сите ваши попови ни помагаа со векови да ви збираме данок, ти ќе им речеш, „е ми е гајле мене за тоа, јас сум си Македонец и ти што сакаш збори, јас сум си горд на мојава држава, и си го сакам својот јазик“.
  Нема врска, што со години, јазикот го упропастуваме со внесување такви варваризми, што Блаже Конески моментално седи на некое триножно столче и плаче на „оној свет“. Нема врска, што со години никој не потегнува да се тргне малку од неговата граматика, да се надогради Толковниот речник. Нема врска што, кога се потрудија да направат нов правописен речник, направија таква бламажа што пола Македонија треба да се срами од тоа издание, а не да се гордее...
  Нема врска бе, ние ќе си бидеме горди Македонци, ама поим нема да имаме на што сме горди.
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Не е тоа грешка, тоа е намера, како и кај секоја нација, мора да има мит за настанокот, како и кај сите религии така и кај оваа, додуша секуларна, потребни се митови за да направи некаква кохезиона ситуација во која ќе веруваат милиони раја, подоцна сето тоа се надоградува и проширува, најдобра пример е споменатата Немачка околу тоа, после прилично задоцнетата појава на немачката нација на светската сцена и последиците од нивната митологија за настанокот :kafe
   
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Колку енергија и пари се трошат затоа што раја не може да се запознае себе си и свесно да се одлучи во која и каква заедница ќе припаѓа, па и повеќе од една, страшно нешто.
  Последно време чак и навивам за рат на балканот, ама овој пат појако, не како 1991-2001, ама нема раја оружје како порано...ако на луѓето им се умира поради нешто, што да не? Со сила убавина не бидува, раја никогаш не именувала улица према некој лик кој измислил одличен коктел на пример, све је морбидно и некрофилично, време е хунзи и sibtari да се пресметаат јако (party) После и гејци и селџуци мх мх мх тие пак имаат оружја, па четници со усташи и балии, па сите вс. качаци, па татари вс. селџуци, па цинцари вс. маџари...
   
  На Аркантос му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Бојкотирате ли бре?
   
 5. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Што тоа?
   
 6. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Jaс ќе гласам против! М А К Е Д О Н И Ј А
  [​IMG]
   
 7. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Оти ќе гласаш против? Оти е Македонија како име повеќе твое, отколку на Грција?
   
  На Y1K991 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,724
  Допаѓања:
  882
  Ние не сме Р. Македонија никаде во светот, секаде сме FYROM.
  Тоа што се удираме во гради како Р. Македонија како име на држава е призната од некои држави, ништо не значи...
  Да значеше секаде ќе бевме Р. Македонија, не FYROM.

  Така да, ако гласате на референдумот, размислувајте дали сакате лесно да одите во ЕУ или не...
  А и од воена страна, ние имаме војска од 7000 макс војници, што ќе заштитат тие од суверенитетот од оваа држава? Која граница? Која безбедност?
  Така да и за ова размислувајте преку прашањето за НАТО...

  Мислам дека никој не сака додавка на Р. Македонија - но едноставно разберете дека како држава сме апсолутно неспособни, задолжени и ништо не фунцкионира - едноставно помирете се со тој факт. Немаме сили ние да издејствуваме ништо во наша полза.
  Баталете ги вие запалените патриоти, ќе умирале за името... и јас би умирал во Нов Зеланд за името :)
  Ние немаме надворешна политика. НИе немаме ниту внатрешна. Не се знае што со народот!
  Сите политичари се бизнисмени, за нив државата е само една фабрика, а народот вработени! Разберете го тоа еднаш и се ќе ви биде појасно...

  Народот тука умира за 12 000 денари (ако е послушен) секој ден заради името!!
   
  На Y1K991 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Референдум ќе бојкотирале некои.
   
 10. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Чисто се сомневам дека некој го има прочитано договорот меѓу Атина и Скопје. Од овие што ќе бојкотираат.
  Се бунат зашто македонскиот јазик ќе бил во словенска група на јазици. Па кај е бре шупаци.
  На спомениците ќе имало таблички. Нормално. Не биле македонци ко грујо и заев сигурно Александар и Филип. Не биле ни ко денешниве грци ама тоа е.
   
  На Аркантос и Saladin им се допаѓа ова.

Сподели: