1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Според што ги цените луѓето?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Scars, 24 февруари 2012.

 1. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  Никогаш не се стреми да те ценат поради твоите достигнувања, бидејќи ќе престанат да те ценат тебе
  самиот...  Како ги цените луѓето? Кога човек е поценет дали кога е добар и има разбирање за сите,или пак кога има високо образование? Сите знаеме дека нема секој да си овозможи факултет,но притоа е добар и спремен да помогни на секој,а од друга страна човек со факултет,образован но со арогантен став,се преценува себеси и бира со кого да направи муабет. Дали мислите дека луѓето со факултет и арогантен став се поценети од оние кои во секој момент можат да ти помогнат? Секако дека секој сака да има факултет али, на пр. секој не можи да си дозволи да студира.


  Ако темата е глупава слободно нека се избриши
   
 2. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  А што е со насловот,оти не е цел?
   
 3. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Воведот испадна дека постојат добри луѓе кои се спремни секогаш да помогнат и луѓе со факултет - деца на сатаната.
  А и ароганцијата нема врска со добрина. Ни тоа што некој бира со кого да прави муабет.
  И јас не сакам да бидам во сечие друштво, ни па секој да го почастам со мое присуство. Ни на секој да трошам зборови.
  Наречи ме и арогантна, ама не злобна и безчуствителна. Тоа нема никаква врска едно со друго. Исто и со факултетот. Ако некој само поради тоа што завршил факултет се смета нешто погоре од тебе, тогаш мора да знаеш дека се работи за врло искомлексирана особа.
  Мора секој да знае дека никој не може да биде над нас повеќе од она што ние би дозволиле и никој не може да биде подобар од тебе освен ако ти не го гледаш како таков.
  Никаде нема пишани правила дека има мерила за ценење на личноста.
  Може јас ги сметам за тапчовци оние со факултет, без две три бедни реченици во речник, а ги ценам оние со основно а со дупла мудрост од луѓе со завршени 4 факултети. И?
  Факултетот нема врска со муабетов.
  Ни насловот на темата со воведот.
  Ваљда зошто е замислено да биде наслов од триесетина букви а не цел расказ.
   
  На True_Blood и melpomena им се допаѓа ова.
 4. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Ти па бива ли се да знаеш :biggrin нема да те наречам дете на сатаната оти уште си на пат ваљда,или готова си?
  а имаш добри предиспозиции (bandit)
   
 5. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Се трудам и за двете :zelen
   
 6. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Достигнувања?
  Многу малку раја во оваа средина има било какви достигнувања. Кои би значеле нешто ако не на глобално или континентално - барем на регионално ниво. Можеби 0,001% од рајата. Но и тоа не мора да претставува ништо. Што значи за некого кого не го интересира куглање тоа што некаков лик освоил злато или сребро на некои првенство? It`s.......whatever.
  Ако добивањето факс диплома ја сметаме за достигнување ќе не изеде инфлација и самиот поим би изгубил на значење. Што би било следно, поседување домашно милениче како достигнување?!
   
  На Scars и Хоуп* им се допаѓа ова.
 7. radioactive

  radioactive Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 април 2013
  Мислења:
  54
  Допаѓања:
  39
  Многу, многу работи. Начин на однесување (култура), начин на зборување, искреност, зрелост, хуманост итн.
   
 8. онјаЛ

  онјаЛ Полноправен Член

  Зачленет на:
  22 ноември 2012
  Мислења:
  69
  Допаѓања:
  85
  Се' на се', се сведува на што посличен карактер и темперамент. Голема улога играат ситните работи кои се слични, од филмови и музика, до какви патики сакаш.
   
 9. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Според тоа колку чворови знаат да врзат и колку брзо. Исто така многу важно е дали во близина на живеење имаат мачки и колку.
   
  На Lady* и Luckky им се допаѓа ова.
 10. *V******

  *V****** Староседелец

  Зачленет на:
  2 април 2013
  Мислења:
  193
  Допаѓања:
  170
  Sirok poim.......najvazni mi se lugeto sto uspevaat da ja ostavat nasmevkata na moeto lice
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: