Според што ги цените луѓето?

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Никогаш не се стреми да те ценат поради твоите достигнувања, бидејќи ќе престанат да те ценат тебе
самиот...



Како ги цените луѓето? Кога човек е поценет дали кога е добар и има разбирање за сите,или пак кога има високо образование? Сите знаеме дека нема секој да си овозможи факултет,но притоа е добар и спремен да помогни на секој,а од друга страна човек со факултет,образован но со арогантен став,се преценува себеси и бира со кого да направи муабет. Дали мислите дека луѓето со факултет и арогантен став се поценети од оние кои во секој момент можат да ти помогнат? Секако дека секој сака да има факултет али, на пр. секој не можи да си дозволи да студира.


Ако темата е глупава слободно нека се избриши
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Никогаш не се стреми да те ценат поради твоите достигнувања, бидејќи ќе престанат да те ценат тебе
самиот...


Ако темата е глупава слободно нека се избриши

А што е со насловот,оти не е цел?
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Воведот испадна дека постојат добри луѓе кои се спремни секогаш да помогнат и луѓе со факултет - деца на сатаната.
А и ароганцијата нема врска со добрина. Ни тоа што некој бира со кого да прави муабет.
И јас не сакам да бидам во сечие друштво, ни па секој да го почастам со мое присуство. Ни на секој да трошам зборови.
Наречи ме и арогантна, ама не злобна и безчуствителна. Тоа нема никаква врска едно со друго. Исто и со факултетот. Ако некој само поради тоа што завршил факултет се смета нешто погоре од тебе, тогаш мора да знаеш дека се работи за врло искомлексирана особа.
Мора секој да знае дека никој не може да биде над нас повеќе од она што ние би дозволиле и никој не може да биде подобар од тебе освен ако ти не го гледаш како таков.
Никаде нема пишани правила дека има мерила за ценење на личноста.
Може јас ги сметам за тапчовци оние со факултет, без две три бедни реченици во речник, а ги ценам оние со основно а со дупла мудрост од луѓе со завршени 4 факултети. И?
Факултетот нема врска со муабетов.
Ни насловот на темата со воведот.
А што е со насловот,оти не е цел?
Ваљда зошто е замислено да биде наслов од триесетина букви а не цел расказ.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: True_Blood and melpomena

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Воведот испадна дека постојат добри луѓе кои се спремни секогаш да помогнат и луѓе со факултет - деца на сатаната.
А и ароганцијата нема врска со добрина. Ни тоа што некој бира со кого да прави муабет.
И јас не сакам да бидам во сечие друштво, ни па секој да го почастам со мое присуство. Ни на секој да трошам зборови.
Наречи ме и арогантна, ама не злобна и безчуствителна. Тоа нема никаква врска едно со друго. Исто и со факултетот. Ако некој само поради тоа што завршил факултет се смета нешто погоре од тебе, тогаш мора да знаеш дека се работи за врло искомлексирана особа.
Мора секој да знае дека никој не може да биде над нас повеќе од она што ние би дозволиле и никој не може да биде подобар од тебе освен ако ти не го гледаш како таков.
Никаде нема пишани правила дека има мерила за ценење на личноста.
Може јас ги сметам за тапчовци оние со факултет, без две три бедни реченици во речник, а ги ценам оние со основно а со дупла мудрост од луѓе со завршени 4 факултети. И?
Факултетот нема врска со муабетов.
Ни насловот на темата со воведот.

Ваљда зошто е замислено да биде наслов од триесетина букви а не цел расказ.

Ти па бива ли се да знаеш :D нема да те наречам дете на сатаната оти уште си на пат ваљда,или готова си?
а имаш добри предиспозиции (bandit)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Достигнувања?
Многу малку раја во оваа средина има било какви достигнувања. Кои би значеле нешто ако не на глобално или континентално - барем на регионално ниво. Можеби 0,001% од рајата. Но и тоа не мора да претставува ништо. Што значи за некого кого не го интересира куглање тоа што некаков лик освоил злато или сребро на некои првенство? It`s.......whatever.
Ако добивањето факс диплома ја сметаме за достигнување ќе не изеде инфлација и самиот поим би изгубил на значење. Што би било следно, поседување домашно милениче како достигнување?!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Scars and Хоуп*

radioactive

Истакнат Член
14 април 2013
54
39
118
Многу, многу работи. Начин на однесување (култура), начин на зборување, искреност, зрелост, хуманост итн.
 

онјаЛ

Полноправен Член
22 ноември 2012
69
85
18
Се' на се', се сведува на што посличен карактер и темперамент. Голема улога играат ситните работи кои се слични, од филмови и музика, до какви патики сакаш.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Според тоа колку чворови знаат да врзат и колку брзо. Исто така многу важно е дали во близина на живеење имаат мачки и колку.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady* and Luckky