1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Со кого живеете?

Дискусија во форумот 'Дом' започната од melpomena, 29 март 2012.

1. melpomena

melpomena Енигма

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    8,231
    Допаѓања:
    17,756
    не секој се родил во главен град или град кај што има факултет на кој што сака да студира,значи сакал или не сакал мора да живее под кирија.Тоа е една работа,друга е дека не секој има обезбедена сигурна работа и доволен приход на страна за да може да уплати депозит за станбен кредит.Значи јас никому не посолив памет што треба и како треба да го живее животот,значи секој сам си одлучува според можностите и желбите.Ако дадов предлог опција не значи дека треба да се прифати.Јас раскажав како јас почнав и до каде стигнав,може тоа не ме прави успешна но ме прави задоволна од некои чекори што сум ги презела до сега во животот:)

2. InnaLaurie

InnaLaurie Истакнат Член

Зачленет на:
    12 март 2012
    Мислења:
    281
    Допаѓања:
    322
    Со родителите и со сестра ми... кога ке идам на факултет ке се осамостојам....

3. True_Blood

True_Blood Upright

Зачленет на:
    18 февруари 2012
    Мислења:
    1,132
    Допаѓања:
    2,396
    Со дечко ми, во изнајмен стан.

Јас уствари живеам сама, т.е. оделена од моите од мои 19 години.
    И ова не значи дека трчам кај мама секој викенд, чекам да ми готви јадења што ќе ги замрзнувам, собирам купишта алишта за да ми ги пушти во машина ( мислам која глупост ми е ова, ко да не знаеш копче да притиснеш)....значи не, мојата самосталност значи самостојност во вистинска смисла на зборот.

Јас 50 денари немам земено од дома и сето ова најмногу се должи на мојата тврдоглавост и убедување дека сум способна да застанам на нозе сама.
    И би.

И да не се лажеме, не е едноставно и лесно да живееш сам. Зашто треба да се грижиш за се, за јадење, за сметки, за облека, за хигиенски препарати....и се со ред. Треба да се учиш да стануваш домаќин :D
    Да знаеш да го органзизираш својот живот, финансии, своето време....навистина не е лесно.

Жално е тоа што повеќето би живееле сами само поради фактот дека тоа е некое западњачко помодарство, мислам да не живее со мама и тато и да може да прави што сака, ако во денот по два пати цвили на телефон со мамичка.

Мене искрено ми е убаво сама, се навикнав...па поминаа 7 години побогу.
    Мене кога си идам дома и останувам на неколку дена, сафра ме фаќа.

На LMFAO, Minella и melpomena им се допаѓа ова.
  4. Minella

Minella Активен Член

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    169
    Допаѓања:
    171
    Мама,тато и бато типично македонски , а толку копнеем по свое сопствено станчеее ,за жал ова е Македонија и така стоја работите овде ,за разлика од високоразвиените земји каде веќе од 15 години децата имаат право да работа а веќе до 18 години си имаат сопствен стан во кој нормално тука е државата са помогне ,пошто за џабе не им плаќаат толкав данок на државата , а кај нас работи ,работи и пак немај ништо :place:place:eek

5. Jericho

Jericho Староседелец

Зачленет на:
    19 февруари 2012
    Мислења:
    355
    Допаѓања:
    465
    ја не ти противречам, само прашав ;) а факт е дека во Македонијава наша мала и убава далеку од сигурна ни е и работата а уште помалце мизерните приходи со кои месецот едвај се тера а камо ли да си дозволиме кредити за стан (исклучок има кога мама, тато, баба или дедо ќе шитнат две ниви па имаш пари за добар стан/куќа на убава локација). Само ме занимаше твојата логика на живеење под кирија во однос на тоа да се штедат тие пари и да се земе нешто што може да се нарече “свој дом“. Ама јбг и од комплекси си пати македонецот, мора да се сите у скопје и сите у центар, повеќе се у стање да плаќаат 500 евра кирија ама да бидат у центар него да купи поевтин стан негде на периферија кај што цените се дупло помали.

6. melpomena

melpomena Енигма

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    8,231
    Допаѓања:
    17,756
    Потребата за школување не е комплекс

На Jericho му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Jericho

Jericho Староседелец

Зачленет на:
    19 февруари 2012
    Мислења:
    355
    Допаѓања:
    465
    Тоа апсолутно не го оспорувам, затоа не ни реков ништо против ;)

8. melpomena

melpomena Енигма

Зачленет на:
    3 март 2012
    Мислења:
    8,231
    Допаѓања:
    17,756
    Да,знам приметив;)

9. Selma

Selma Ingenious

Зачленет на:
    15 февруари 2012
    Мислења:
    4,375
    Допаѓања:
    7,071
    Живеам со родителите, брат ми и баба ми. Ако не на 18год., најмоногу до 20год. сакам да живеам сама.

10. Nightmare_f

Nightmare_f Истакнат Член

Зачленет на:
    19 февруари 2012
    Мислења:
    1,358
    Допаѓања:
    2,204
    с'с свите...шо би рекле кумановци :)

На parvati и 990Freak им се допаѓа ова.

Сподели: