1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Со кого живеете?

Дискусија во форумот 'Дом' започната од melpomena, 29 март 2012.

 1. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  не секој се родил во главен град или град кај што има факултет на кој што сака да студира,значи сакал или не сакал мора да живее под кирија.Тоа е една работа,друга е дека не секој има обезбедена сигурна работа и доволен приход на страна за да може да уплати депозит за станбен кредит.Значи јас никому не посолив памет што треба и како треба да го живее животот,значи секој сам си одлучува според можностите и желбите.Ако дадов предлог опција не значи дека треба да се прифати.Јас раскажав како јас почнав и до каде стигнав,може тоа не ме прави успешна но ме прави задоволна од некои чекори што сум ги презела до сега во животот:)
   
 2. InnaLaurie

  InnaLaurie Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  281
  Допаѓања:
  322
  Со родителите и со сестра ми... кога ке идам на факултет ке се осамостојам....
   
 3. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Со дечко ми, во изнајмен стан.

  Јас уствари живеам сама, т.е. оделена од моите од мои 19 години.
  И ова не значи дека трчам кај мама секој викенд, чекам да ми готви јадења што ќе ги замрзнувам, собирам купишта алишта за да ми ги пушти во машина ( мислам која глупост ми е ова, ко да не знаеш копче да притиснеш)....значи не, мојата самосталност значи самостојност во вистинска смисла на зборот.

  Јас 50 денари немам земено од дома и сето ова најмногу се должи на мојата тврдоглавост и убедување дека сум способна да застанам на нозе сама.
  И би.

  И да не се лажеме, не е едноставно и лесно да живееш сам. Зашто треба да се грижиш за се, за јадење, за сметки, за облека, за хигиенски препарати....и се со ред. Треба да се учиш да стануваш домаќин :D
  Да знаеш да го органзизираш својот живот, финансии, своето време....навистина не е лесно.

  Жално е тоа што повеќето би живееле сами само поради фактот дека тоа е некое западњачко помодарство, мислам да не живее со мама и тато и да може да прави што сака, ако во денот по два пати цвили на телефон со мамичка.

  Мене искрено ми е убаво сама, се навикнав...па поминаа 7 години побогу.
  Мене кога си идам дома и останувам на неколку дена, сафра ме фаќа.
   
  На LMFAO, Minella и melpomena им се допаѓа ова.
 4. Minella

  Minella Активен Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  171
  Мама,тато и бато типично македонски , а толку копнеем по свое сопствено станчеее ,за жал ова е Македонија и така стоја работите овде ,за разлика од високоразвиените земји каде веќе од 15 години децата имаат право да работа а веќе до 18 години си имаат сопствен стан во кој нормално тука е државата са помогне ,пошто за џабе не им плаќаат толкав данок на државата , а кај нас работи ,работи и пак немај ништо :place:place:eek
   
 5. Jericho

  Jericho Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  465
  ја не ти противречам, само прашав ;) а факт е дека во Македонијава наша мала и убава далеку од сигурна ни е и работата а уште помалце мизерните приходи со кои месецот едвај се тера а камо ли да си дозволиме кредити за стан (исклучок има кога мама, тато, баба или дедо ќе шитнат две ниви па имаш пари за добар стан/куќа на убава локација). Само ме занимаше твојата логика на живеење под кирија во однос на тоа да се штедат тие пари и да се земе нешто што може да се нарече “свој дом“. Ама јбг и од комплекси си пати македонецот, мора да се сите у скопје и сите у центар, повеќе се у стање да плаќаат 500 евра кирија ама да бидат у центар него да купи поевтин стан негде на периферија кај што цените се дупло помали.
   
 6. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Потребата за школување не е комплекс
   
  На Jericho му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Jericho

  Jericho Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  465
  Тоа апсолутно не го оспорувам, затоа не ни реков ништо против ;)
   
 8. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Да,знам приметив;)
   
 9. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Живеам со родителите, брат ми и баба ми. Ако не на 18год., најмоногу до 20год. сакам да живеам сама.
   
 10. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  с'с свите...шо би рекле кумановци :)
   
  На parvati и 990Freak им се допаѓа ова.

Сподели: