Со кого живеете?

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
872
1,103
393
27
Струмица
Со мама и тато и моето куче :biggrin да би имала пари, многу би сакала да се одделам од дома, не сакам воопшто да живеам со нив, но знам колку и да сакам, нема да ми го дозволат тоа :confused:
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,130
1,066
113
Скопје
www.statik-group.com
Со кого живеете?Со родителите?Партнерот?Маж,свекор,свекрва?
Што мислите за оддлено живеење од своите родители по наполнување на 18 години?Дали во оваа држава имам услови за ова?
Подобро е да пробаме да сме самостални или подобро е кога целото семејство е на куп,колку поголемо семејство на едно место подобро или?

Јас сум за одделување од родителите на свои 18 години,малку овде кај нас и немаме баш лесни услови за тоа но вреди да се обидеме,да се потрудиме да си го овозможиме тоа.Самосталноста е убава работа за градење и зајакнување на карактерот.Јас живеам сама односно без родителите од свои 18.Не дека беше и е лесно тоа,не дека не ми недостигаат но од друга страна тоа ме направи поцврста а и позадоволна од самата себеси.Понекогаш и јас сум желна за готов ручек,понекогаш ми е преку глава од сама да пазарам и чистам но сепак ова е мојот избор.
Живеам некогаш сам, некогаш со моите.
Кога имам премногу работа, кога навистина не можам сам да си правам јадења и да си перам алишта тогаш одам кај моите и мајка ми ме средува комплементарно.
Кога сум поолабавен со обврски тогаш си живеам сам во свој стан, некогаш другарите доаѓаат на една недела, па девојка ако има и така.

Многу е убаво да живееш сам, од причина што се градиш како особа, го зацврстуваш карактерот и стануваш независен.Живеам одделно од мојата 17-та година а после препишување на станот си се опуштив максимално и го доживеав она, независен на 18 години.
Има услови да станеш независен ако го запнеш гзот ама навистина. Во животот имаш две опции.
Или да работиш и да се усовршиш во тоа што го работиш или да студираш.Ако не си способен да студираш тогаш работи.Не губи време.Животот е премногу краток. Со работење напорно и со штедење ќе можеш да си дозволиш и количка и некој мал стан доволен за тебе.

Дефинитивно е подобро да живееш сам иако слабост ми се палачинките на мајка ми и питата на баба :D
 
  • Like
Реакции: melpomena and JaMi

Snape

Истакнат Член
14 февруари 2012
284
401
63
24
Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry
Живеам со мојте родители , брат ми и дедо ми и да рипката да не ја заборавам. :D Инаку од секогаш сум сакал да живеам сам коа сум сам подобро функционирам ама ако немаш сопственост тешко дека ќе имаш пари за таков ,,луксуз“
 
  • Like
Реакции: JaMi

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,227
3,542
1,143
леле беее си ги заборавив хрчаците мои најубави душички аиии :rolleyes ги поздравувам еве :skip
 

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
Со татко ми, мајка ми и сестра ми...
да имам не е проблем...штом немам пробај како мене прво под кирија;)...и после ке имаш плус мотивација за работа....иначе наглесив дека кај нас не е баш така лесно:)
Зашто би пробувал некој да живее под кирија кога има удобен простор за живеење? Место да се фрлаат џабе парите за кирија и тековно одржување на станот во кој си кираџија не е попаметно да се заштедат? Или ако се земе некој станбен кредит да се отплаќа рата? Живеење по кирија ми е крајно безцелно пари фрлање... зборам за вакви случи како ти што кажуваш, ќе живеам сам на 15мин од дома хехех
 
  • Like
Реакции: JaMi

Trouble

Староседелец
6 март 2012
1,516
2,621
1,123
Мајка ми, Татко ми, бабичка и брат ми, а за месец дена и дечко ми со нас :wub
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum and LMFAO