Соседи

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,130
1,066
113
Скопје
www.statik-group.com
Какви се вашите соседи-комшии? Сте имале некогаш проблеми со нив, дали ве нервираат и зошто?
Немам никаков проблем со соседите.Половина од нив се луѓе на моја возраст, со кои што заедно сум израснал и сум го поминал целото мое детство.Сеуште се дружиме, со некои повеќе со некои помалку.
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
872
1,103
393
27
Струмица
eeehhh, moite sosedi se... znaat se, i toa sto ne treba i sto treba... i posle prenesuvaat se na moite doma cccc stramota, i da sakam da skrijam nesto od moite, nemozam... a pak da te isprasuvaat i posle toa ogovaraat leleee vo toa nema podobri od niv... :biggrin
 

Minella

Активен Член
15 февруари 2012
169
171
43
Pust ostrov
Јас да сум имала проблеми со една баба што се и смета ,пошто јас сум над неа и живееам во 8-катница и кога и да излезам на тараса све вика ,дека ние и фрламе одозгора ,циграри,тресеме , а ние на први ,таа на приземје и изнад нас има уште 7 спрата , и смета и што се движиме и што живееаме над нејзиниот стан ,затоа најбоље куќа ,своја слободица ,во зграда немаш ни приватност ни слобода , а и Зградите како ни се праени ко толку да си се сакаме со комшиите и да ни ги слушаат нашите приватни проблеми , вака едвај здраво да ти кажат ,а да ги прашаш за комшиите цела историја ќе ти ја кажат .Тоа ти е балканска работа не си ги гледаат своите проблеми ,ал за другите све ги занима ,кога идеш на работа ,кој те носи-зима со кола , во колку искачаш,кога се враќаш , си купил ли нова кола ,тоа е кога луѓето немаат попаметна работа :spin
 

iskra

Староседелец
21 октомври 2011
204
300
1,063
Комшиите се вечна, непресушна тема. Моите се типични македонци. Зависни, цел живот гледаат што правиш и по можност се ќе направат да те спречат тоа да го направиш. Завист невидена. Се им пречи. Ама се навикнуваш на такви глупости, па не им обрнуваш внимание.
 

Fiona

Староседелец
16 февруари 2012
17
17
603
Чат - пат има по некој проблем, но не е нешто големо.
Сите се тука некаде мои врсници, а некои од нив и роднини. Единствено ми смета кога во сабота така порано ќе забрмчи правосмукалката. Или па дедо ми кога ќе почне да чука нешто од чиста досада, дали за инает, незнам, но и тоа го нарушува мојот мир. Е сега да не почнам да зборам за оние пензионери кои навечер кога си доаѓам од искачање мора да ја испружат главата на прозор да видат кој е.
 

Sesil

Староседелец
20 февруари 2012
298
230
1,043
Сите да ги собериш еден салам нема да испадне ... иаме двајца наркомани и неколку тешки алкохоличари. Порано ми беа смешни нивните испадни, сеа ми се трагични. И другите не се нешто за пофалба. Јас уште не станата од кревет мајка ми знае кога сум се вратила и дали сама или некој ме донел дома, а демек они стари луѓе рано си легнуваат и не се замарат кој шо праи.