Силување

vitocorleone

Староседелец
27 јуни 2012
75
39
1,018
34
Темава боли за они кој имаат искуство поврзано со тоа, јас мислам дека за тоа треба да се санкционира 2 пати повеке отколку за убиство со умисла од прв степен со ладно оружје, нека биде казната од 20 год, па нагоре, ама да има кој да спроведе а не сега на казна од 18 месеци немаме институции кој би се погрижиле за да го дознаат сторителот и да се погрижат тоа да не се повтори. На крај краишта нека ги кастрираат ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: x2b4y4

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Треба најстроги казне за тија такви, али како што кажасте тија жртве се плашив да признаев ради наш прост народ. Ако жртва признае после ке биде осудувана у општество у кое живи. Нема никој да гу сака, тга ке добие доживотни трауме. Малко ке му е на девојче што около њума такој се збори па још и наши медиуми ке пренасав и ке га злоупотребив тој. Цела Македонија ке дознае. Док млади не гу прифаќав, постари људи ке викав сама си га тражила. Па што бре тија женски треба ли да идев у дугачко цел живот. Па ми мушки абрем можемо да се соблечемо, па и на тој женско му е вруќо бре и оно сака некопут да се осеќа свежо кт ке се облече, голема работа ако облекла некои пократки шорцеви или некое деколте. Не викам дека нема женски што сами провоцирав има и такви, никој не ги е крив на њима, тражиле га добиле га, ама не су сви женски такви. Некои женски тој деколте га облечев за да ги извадив цицке сви да ги видив, а некое девојче га облача тој деколте сс намеру да се разлади и да се осеќа пријатно.
*зема ги женски за пример пошто још не сам слушнаја мушко да е силувано од страну на женскои цел живот да пати од тој.
Облеката, начинот на облекување, начинот на однесување и така натаму, немаат никаква врска со потребата на потенцијалниот силувач да силува. Во муслиманските држави каде што жените се забулени силувањето е исто толку зачетено како и во било кое друго општество.
Тоа се болни луге кои не бираат дали потенцијалната жртва е облечена или соблечена.

Туку она што најмногу ме иритира е фактот што голем дел од случаите не можат да се докажат, а некои од нив дури и не се признаваат како силувања. На пример силувањето во брак. Голем број на вакви случаи остануваат непријавени затоа што пред се жртвата многу ретко е свесна за тоа дека е силувана, затоа што многу ретко жртвата има храброст да признае и да пријави, а уште поретко има видливи докази за силување.
Или силувањата од страна на член од семејството, што не ретко се случува, силувањата од страна на луге кои постојано се во близина на жртвата и секојдневно наметнуваат страв во стилот - само ако смееш да ме пријавиш...
Што е со сите тие луге кои немаат храброст да пријават, кои немаат храброст да признаат пред другите, кои немаат видливи докази?

И да. Постојат и случаи каде што силувачот е жена а жртвата маж.
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Облеката, начинот на облекување, начинот на однесување и така натаму, немаат никаква врска со потребата на потенцијалниот силувач да силува. Во муслиманските држави каде што жените се забулени силувањето е исто толку зачетено како и во било кое друго општество.
Тоа се болни луге кои не бираат дали потенцијалната жртва е облечена или соблечена.

Туку она што најмногу ме иритира е фактот што голем дел од случаите не можат да се докажат, а некои од нив дури и не се признаваат како силувања. На пример силувањето во брак. Голем број на вакви случаи остануваат непријавени затоа што пред се жртвата многу ретко е свесна за тоа дека е силувана, затоа што многу ретко жртвата има храброст да признае и да пријави, а уште поретко има видливи докази за силување.
Или силувањата од страна на член од семејството, што не ретко се случува, силувањата од страна на луге кои постојано се во близина на жртвата и секојдневно наметнуваат страв во стилот - само ако смееш да ме пријавиш...
Што е со сите тие луге кои немаат храброст да пријават, кои немаат храброст да признаат пред другите, кои немаат видливи докази?

И да. Постојат и случаи каде што силувачот е жена а жртвата маж.

У право си, потенцираше ги онија што си га тражив сами :cool:. Peace.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
У право си, потенцираше ги онија што си га тражив сами :cool:. Peace.
Не постојат такви жртви кои си га тражат сами! Како можеш да тврдиш дека некои девојки си га тражев сами ?

Ако девојката е провокативно облечена, дали тоа му дава за право на некој да ја допира без нејзина дозвола?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: scarstone and existence

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Не постојат такви жртви кои си га тражат сами! Како можеш да тврдиш дека некои девојки си га тражев сами ?

Ако девојката е провокативно облечена, дали тоа му дава за право на некој да ја допира без нејзина дозвола?
Зошто треба да е провокативно облечена? Не ми се јасни таквите ама баш ич, ај ќе се соблечам за да најдам некој. Ќе им се пикаат на сите и после ќе плаче.
Во врска со силувањето јас би ги убивал таквите, а не затвор да одат. Заедно со педофилите, сите нив одма убивање на лице место.
 

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
31
Скопје
Мене ми се има десено во автобус , прва година , на враќање од школо еден манијак од човек , околу триесетинна години , смеѓ , во плава блуза и фармерки да застане зад мене и да се изживљава врз мене , тогаш сум била многу наивна и глупава личност и од страв сум се вкочанила за на крај пред да се симне од автобус да ме фати дури и за половина и да ме стиска . :) Буквално се вкочанив , не сум знаела ни што ми прави , само знам дека се стуткал во мене , и го осеќав неговиот пенис како ми го допира газето , ама мислев дека имало многу гужва и поради тоа е стуткан во мене . Дури и се местеше онака како што му одговара на него.
Кога стасав на железничка , за да си го фатам вториот автобусот за кон дома , плачев ко дете па и дете сум била , се почувствував толку неубаво , па и силувано , чувство што не можам ни да го опишам. А далеку било од силување, не можам ни да им влезам под кожа на оние лица што го доживеале тоа. Навистина страшно. Тој цел ден сум плачела. Ништо не сторив за тој мене тоа да ми го направи, да ме стегне за половина. А и сум била во фармерки и туника што ми го покриваше газето. Како вчера да беше, ми текнува и многу ми е криво што не му залепив еден шамар. Да сум сега на овие години, леле би му го фатила курот и ќе му го искорнам и би го тепала тука у автобус пун. И би кажала на цел глас шо перверзњак е и би го сликнала и би го ставила на сите можни страни, колку за предупредување на другите девојчиња. А Господинот инаку носеше и прстен. Сум го приметила. На тие години бев многу тажна и уништена поради чинов, ама на овие години сум само многу бесна. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LaJa5 and x2b4y4

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Зошто треба да е провокативно облечена? Не ми се јасни таквите ама баш ич, ај ќе се соблечам за да најдам некој. Ќе им се пикаат на сите и после ќе плаче.
Во врска со силувањето јас би ги убивал таквите, а не затвор да одат. Заедно со педофилите, сите нив одма убивање на лице место.
Тоа ниту мене не ми е јасно, не ја оправдувам претераната голотија и претераното провокативно однесување, тоа секако си носи свои последици, ама од друга страна пак, никој нема право да ти прави нешто што ти несакаш. Силувачот не го оправдува тоа дека девојката пред него на улица носела кратка суќна.