Секти (генерална дискусија)

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
Незнам, според тоа што напишале , текстот или инспирација земале од тука.
Зборат за отварање на вратата на пеколот.

Напишано беше на самата автобуска станица , бараат внимание или сакаат да предизвикаат паника.Исти или слични натписи имаше и позади школото кое е во близина.
Младите-тинејџери , сакајќи да се истакнат и одвојат од друштвото како битни поединци , наседнуваат на одредени групи кој практикуваат вакви ритуали.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Prashina

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com

Дечишта... погодиле од каде инспирација да земаат (иако се мислам дека од книга не е инспирацијата за оваа девијација, ами од метал бендови кои создаваат песни на база на нивно разбирање на стварите) :mad:
Сатанизам - рака под рака со старо-еонските религии и учења!!! Додека цветаат едните, ќе ги има и другите... за жал.
Само глупости!

@Prashina - по вести што дадоа, исцртани црни ружи и свртени пентаграми по огради и цркви - велат дека е озогласената „Црна Ружа“ од времето на '90-те кога се ширеа секакви сказни за сешто ...

Штета што ова е Македонија и кој знае и дали ќе се фати и казни овој што го искасапил животното...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

love !

Староседелец
7 август 2018
156
34
628
КОГА ЧОВЕК ЌЕ СЕ ОТУЃИ ОД БОГА СЕ ЗНАЕ КАДЕ ЗАВРШУВА !
инаку сите сатански секти се истото срање само имаат различни имиња, оваа стока е од црна ружа. а опасни се и прикриените секти кој као пропагираат некакво си нивно учење а суштината е иста. многу луге изгореа во сектите.
 

-alf-

Староседелец
28 август 2015
346
158
1,053
92
Нема да помогне тоа.За жал целото општество е заболено од вакви и слични организации и групи кој како рак се шират, додека вниманието на населението е свртено кон малверзации, политики , социјални и општествени проблеми, сектите го собираат данокот кај младата популација.:(
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Нема да помогне тоа.За жал целото општество е заболено од вакви и слични организации и групи кој како рак се шират, додека вниманието на населението е свртено кон малверзации, политики , социјални и општествени проблеми, сектите го собираат данокот кај младата популација.:(
Noviot svetski poredok (think)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Интересно, НР Кина денес е Мека за секташење, наводно имало преку 1000 активни секти во оваа втора по бројност земја на светот (прва е Индија). Чак Кина имала Единица 610, специјална за борба со секти. Во борбата на кинеската власт со Фалун Гонг на пример има стотици мртви и илјадници ранети и уапсени.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Интересно, НР Кина денес е Мека за секташење, наводно имало преку 1000 активни секти во оваа втора по бројност земја на светот (прва е Индија). Чак Кина имала Единица 610, специјална за борба со секти. Во борбата на кинеската власт со Фалун Гонг на пример има стотици мртви и илјадници ранети и уапсени.
Па од толку народ јас мислам и дека малку се тие 1000 секти.
Што се тоа масони?
Ѕидари.