Секти (генерална дискусија)

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco

Нова секта на сцената! :frantic
@Electra што е ова, во Куманово осамнала некаква интересна секта од еврејско потекло,откако биле протерани од Босна си нашле прибежиште тука. Каква е реакцијата на рајата?
 
  • Haha
Реакции: Electra

bluebell

Истакнат Член
12 јануари 2022
73
23
108
27
Според мене, ова се опасни луѓе, сакаат да го шират нивното учење исто како и Јеховините сведоци. Треба да ги протераат и од Македонија.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Според мене, ова се опасни луѓе, сакаат да го шират нивното учење исто како и Јеховините сведоци. Треба да ги протераат и од Македонија.

Овие се појаки од Јеховашите, барем според забеганост. Јеховашите се една од најбројните секти во светот ама и најдосадните, немаат направено зулум, нит масовен суицид нит жртвување мачки, што секта ќе беше тоа?
Овие во Куманово се интересни, облечени како мешавина од Хари Потер и ККК, нешто си мумлаат дур се движат, све забрадено и зараснато, гледаат во под цело време, наликуваат на падавичари, има тука потенцијал! :frantic
Зошто баш Куманово, да ми је знати...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: bluebell

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Ехаа, ние дури да оправиме, они ги испогаѓале со јајца и однеле во Скопје. Кумановци секогаш биле дружељубив народ, еве и со јајца ги пречекувале пред врата.
Мислам, стварно не знаев за сектава дури не прочитав дека дошле пред некој ден, а и што да се знае, кога едвај 300 души брои низ светов, па и тие 300 не се со некоја сјајна репутација.
Малку ме буни што на некои места велат дека само црно носеле, а овие се во шарено, али мање битно. Овие биле со канадски и американски (и уште некои) пасоши и само на минување/транзит биле тука, ама ете... кој ти знае. Повеќе на вахабисти личат (а не дека ги немаме по градов веќе) отколку Лев Тахор дека се.
Видеово стално ми излегува, па после ќе го ѕирнам. Сега го оставам на невидено, па ќе искоментирам отпосле.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

bluebell

Истакнат Член
12 јануари 2022
73
23
108
27
Ме интересира дали „Евангелистичката методистичка црква“ е секта? Освен Јеховините сведоци, кои други организации се вбројуваат во групата „секти“?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Ме интересира дали „Евангелистичката методистичка црква“ е секта? Освен Јеховините сведоци, кои други организации се вбројуваат во групата „секти“?
Јехованите сведоци јас би ги вброила во група досадни.