Сакам да кажам/Сакам да прашам

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Фала за линкот, фино е да се знае дека човек е во право :D Не ми е јасно како ЛЦ станале легенди, мистерија.
Овие им се напнале озбилно хахахх

Друго што сакам да кажам...порано беа чести машки муабети од типот дали некој е ass person, некој tits person, некој face person и слични прафо-машки разговори и објаснувања зошто како.

Се сетив дека сум legs person пошто женските нозе знаат да бидат еден од најубавите дарови со кои не почестил универзумот како негови креации. Вределе милиони години еволуција од влакнести ноџишта на хуманоиди до денес.
Нејасно ми е зошто светската уметност ги игнорирала и сеуште ги игнорира женските нозе, најубавиот дел од женската анатомија. Женски нозе со патики се веројатно најубавата комбинација од облека/обувки кои светот ги измислил.

94cee7b373ffc1c49749e989cb98c5fd.jpg


Неверојатно :) Дури и вените и зглобовите се секси :)
Ееехааа, ко женска со нозе, Госпо здравје да ти да (мислиш па другиве само торзо се). :D :D
Си има, само не се некако препопуларизирани како што се газниците и предниците... можеби вториве се популарни поради тоа што се поерогени зони, што знам, ама и јас сум за тоа дека добра нога пола работа врши буквално пошто ти го зафаќа пола тело (дури и повеќе, ако имаш среќа). :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ееехааа, ко женска со нозе, Госпо здравје да ти да (мислиш па другиве само торзо се). :D :D
Си има, само не се некако препопуларизирани како што се газниците и предниците... можеби вториве се популарни поради тоа што се поерогени зони, што знам, ама и јас сум за тоа дека добра нога пола работа врши буквално пошто ти го зафаќа пола тело (дури и повеќе, ако имаш среќа). :D
Ти имаш многу убави нозе, така да треба да заблагодариш на претците затоа што ти оставиле добри гени :) Уште Њу Баланс женски патики и ете ти совршенство :kafe
Не дека скроз нема, но можеби се 1% од уметноста, има фаци, деколтеа, задници и тоа е 99%, навистина не знам дали има слика на женски нозе во историјата на уметноста, а таа историја ми е прилично добро позната, најблиску е Анри Тулуз-Лотрек со неговите слики од париски кабареа каде има рандом женска нога.

Не е само сексапилот, има нешто повеќе од тоа во женските нозе, паметам коа поранешната моја љубов ќе дојдеше од предавања или пракса па уморна ова она, ќе си легнеше на каучот каде јас веќе бев седнат, со глава на перниче нормално и со нозете врз моите, колената точно пред моите раце, на прв поглед тривијална ствар ама мене ми беше рај :) Остала су сјечања...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Да, Лед Цепелин се најпреценетиот бенд во историјата и не, Стервеј ту хевн не е врвна песна туку чист медиокритет, досадна ко бирократија. Мистерија е како овие просечњаци се наоѓаат обавезно на листи на нај-нај бендови евер.
Ако слушаш само Stairway to heaven од Цепелин и обрнуваш внимание само на текстот можеби да. Слободно прочачкај и најди бенд од тоа време што има повеќе полиметрика, полиритмија, тапанар што тропа мелодија заедно со ритамот, синкопи на речиси секоја секција, хармонски и мелодиски скоро па перфектни :) Ако музички генијалци и луѓе што цел живот го поминале по студија и конзерваториуми за музика прават комплексни анализи и се восхитуваат на Цепелин, веројатно не ќе да е најпреценетиот бенд :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ако слушаш само Stairway to heaven од Цепелин и обрнуваш внимание само на текстот можеби да. Слободно прочачкај и најди бенд од тоа време што има повеќе полиметрика, полиритмија, тапанар што тропа мелодија заедно со ритамот, синкопи на речиси секоја секција, хармонски и мелодиски скоро па перфектни :) Ако музички генијалци и луѓе што цел живот го поминале по студија и конзерваториуми за музика прават комплексни анализи и се восхитуваат на Цепелин, веројатно не ќе да е најпреценетиот бенд :)

Имам слушано најмалку 10 песни од Лед Цепелин бидејќи сакав да видам што е тоа што луѓето го гледаат во нив.
И бев крајно разочаран, текстовите како да ги чкрабал петооделенец, често немаат никаква смисла само нафрлани фрази, музиката им е крајно досадна, песните им траат по пола саат, Лед Цепелин се доајени на досадата, неинвентивноста, креативниот запек, ниту една песна не се фаќа за уво. Бескрајно подобар бенд од нив е на пример Њу Ордер.
Дали имале полиметрика, полиритмија и што ти ја знам е битно само за хипстерите и оние кои "се разбираат во музика" односно оние кои сакаат себеси да се доживеат како стручњаци. Фудбалот и музиката се најтипични за овој вид луѓе.

Но секој со своето, јас не би се мачел да слушам досадни песни, некој можеби сака досада.

This is music

This is некреативно јачење и кмечење :

A band so boring and bland it can make you overrate it...oh nevermind.An overrated boring band that supposedly made heavy metal by making it mainstream after bands like Steppenwolf and Black Sabbath already made heavy metal.Experimented with alot of sounds but still manage to suck at that.Led Zeppelin fans are the worst kind of fan and none of their lyrics are special, well, maybe for the "Hey hey momma" in Black Dog but I'm sure they have deeper lyrics that are related to sex.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Имам слушано најмалку 10 песни од Лед Цепелин бидејќи сакав да видам што е тоа што луѓето го гледаат во нив.
И бев крајно разочаран, текстовите како да ги чкрабал петооделенец, често немаат никаква смисла само нафрлани фрази, музиката им е крајно досадна, песните им траат по пола саат, Лед Цепелин се доајени на досадата, неинвентивноста, креативниот запек, ниту една песна не се фаќа за уво. Бескрајно подобар бенд од нив е на пример Њу Ордер.
Дали имале полиметрика, полиритмија и што ти ја знам е битно само за хипстерите и оние кои "се разбираат во музика" односно оние кои сакаат себеси да се доживеат како стручњаци. Фудбалот и музиката се најтипични за овој вид луѓе.

Но секој со своето, јас не би се мачел да слушам досадни песни, некој можеби сака досада.

This is music

This is некреативно јачење и кмечење :
Субјективната перцепција за субјектот наспроти објективната вистина за формата на објектот :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Субјективната перцепција за субјектот наспроти објективната вистина за формата на објектот :)

Објективната вистина е дека ЛЦ се досаден бенд. Значи не се лоши, но не се ниту добри. Во иста лига на досадата со Џими Хендрикс, Ерик Клептон, Дип Парпл to name but a few...
Блек Сабат пример, иако не сум фан на метал и не ги слушам, морам да признам дека се јак бенд пошто имаат препознатливи и оригинални песни. Што не е случај со ЛЦ.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Моето прибежиште од секојдневието го наоѓам во треш програми од северниве соседи.
Какви бисери има по светов, греота е да останат неизгледани.
Љубав је на селу, ДНК, 48 сати свадба... ЛЕ-ЛЕ ама!
Жена ми е к***а, спиев ја и со мајка ѝ, си го бараше. Иначе ја купив жена ми за 50 евра и ми викаат дека децата не се мои. Па онда следи мапа која е к***а, кој е наркоман, кој треба да оди во затвор...
*испаѓаат сите деца негови и останува со кнедла во грло*
Богат речник имаат, мајке ми.
Не ми се допаѓа само што некогаш поставуваат глупави прашања на народ што очигледно има некакви ситни, но очигледни пречки во развојот, ама затоа другава трешојна надокнадува.
С ким то ми делимо балкански ваздух...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Како беше она од Бирс, шрапнел, именка, последен аргумент на демократијата.

Берлин знае како е да се живее со хаце фашизам, овој разводнетиов е светски блам.

Државата ќе ве заштити од вирусот, ако треба и со солзавец, шок бомби, водени топови, гумени куршуми.
Ако и тогаш сте незахвални, следат вистински куршуми.
Стотици илјади жители на Немачка не знааат дека општествово ги сака.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Не бе, па се знае дека навечер е перфектното време да одиш во rabbit holes за неразјаснети мистерии, убиства, бубашваби, дракули... нема везе што сношти душа испуштив што снема струја.
Ајде, што се уште 6 саати дури се раздени. :cenzura(worried)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Да споделам со вас нешто спектакуларно добро, имено бендот Ултравокс преку нивната најјака песна Виена. Веројатно најпотценетиот бенд во историјата на музиката, раја нешто кмечи оловни цепелини длабоко љиљаво ти реков ми рече, слушајте ја неповторливата енергија на Vienna :


Страшно, прелазите меѓу темпа и инструменти им се нестварни.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra