Редовна војска

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Некаде имам прочитано дека наметнување на задолжително одење војска ги кршело принципите на човековите права, поточно се ускратува правото на избор. Не сум сигурен колку е ова точно но донекаде ми држи вода. А тоа дека младината збеснала и ќе се врати во колосек со одење војска чисто сумљам. Судејќи по она што ми го раскажуваше братучед ми кој беше војска 2005-та и како цело време се легачеле и не се замарале, не верувам дека нешто би се променило.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky and Outrider

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Не дека воениот рок е гаранција за растење ташак, напротив, постојат многу негативности со оглед на тоа какви третмани се добиваат при служење.
Пред 10ина години вујко ми кога служеше војска, страшно беше да го слушаш само како раскажува за ригорозните мерки, да се мрдне човек таму. Другар пред година дена од интерес служеше во Велес неколку месеци, па најголемиот дел од денот го минувале во лежење и јадење грав и грашок.
Со чест на ретки исклучоци, кога ќе видам какви лигуши има, ма не воен рок, во логор треба да ги прати човек со специјално подготвена програма, па сами да кројат план за бегство.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Не дека моментално Македонија има некоја војска. Гледам по братучед ми. Демек платен војник....Кога сака оди Велес, кога сака не оди. Плус елементарна опрема нема. ПВО нема. Пример касарната во Прилеп беше 5-6 години запоставена. Државата ќе градеше индустриски капацитети. И оп не важи. По некои НАТО стандарди државата се откажа од 3 Сухои СУ-25 i 1 Сухои СУ-25УБ. На Македонија не и требала авијација, соседна држава ќе го бранела нашето небо. И сега видоа дека НАТО е замислена именка и ајде сега. Ќе ја вразумиме младинава. Јас сум за воено оспособување на младината, основна воена обука.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Сара.13

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не дека моментално Македонија има некоја војска. Гледам по братучед ми. Демек платен војник....Кога сака оди Велес, кога сака не оди. Плус елементарна опрема нема. ПВО нема. Пример касарната во Прилеп беше 5-6 години запоставена. Државата ќе градеше индустриски капацитети. И оп не важи. По некои НАТО стандарди државата се откажа од 3 Сухои СУ-25 i 1 Сухои СУ-25УБ. На Македонија не и требала авијација, соседна држава ќе го бранела нашето небо. И сега видоа дека НАТО е замислена именка и ајде сега. Ќе ја вразумиме младинава. Јас сум за воено оспособување на младината, основна воена обука.


Не знам дали има НАТО врска со сухоите, пошто сеуште се тука, гнијат во хангар на Петровец. И онака се јуришни авиони, само со теоретска можност за воздушна борба. Скапа и непотребна работа се млазните воени авиони во денешно време...

Не дека воениот рок е гаранција за растење ташак, напротив, постојат многу негативности со оглед на тоа какви третмани се добиваат при служење.
Пред 10ина години вујко ми кога служеше војска, страшно беше да го слушаш само како раскажува за ригорозните мерки, да се мрдне човек таму. Другар пред година дена од интерес служеше во Велес неколку месеци, па најголемиот дел од денот го минувале во лежење и јадење грав и грашок.
Со чест на ретки исклучоци, кога ќе видам какви лигуши има, ма не воен рок, во логор треба да ги прати човек со специјално подготвена програма, па сами да кројат план за бегство.

Младите се само рефлексија на претходните генерации, прво треба родителите во Гулаг да одат.

Некаде имам прочитано дека наметнување на задолжително одење војска ги кршело принципите на човековите права, поточно се ускратува правото на избор. Не сум сигурен колку е ова точно но донекаде ми држи вода. А тоа дека младината збеснала и ќе се врати во колосек со одење војска чисто сумљам. Судејќи по она што ми го раскажуваше братучед ми кој беше војска 2005-та и како цело време се легачеле и не се замарале, не верувам дека нешто би се променило.

Има логика. Самата принуда да се откаже човек од 6-9-12 месеци од својот живот е доволен доказ. Ако изостанува принципот на доброволност се работи за принуда. А имам слушано од постара раја дека во ЈНА порано се одело и по 2-3 години:eek
И мене ми се чудни тие муабети за тоа дека младината била ваква или онаква... обично се постарите кои кукаат и мантраат над можноста за враќање на воен рок како начин за `дисциплинирање` на младите, hence генералот од воведниот пост. Со што само признаваат дека фејлнале како родители....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aquarius and slb_bobo

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Има логика. Самата принуда да се откаже човек од 6-9-12 месеци од својот живот е доволен доказ. Ако изостанува принципот на доброволност се работи за принуда. А имам слушано од постара раја дека во ЈНА порано се одело и по 2-3 години:eek
И мене ми се чудни тие муабети за тоа дека младината била ваква или онаква... обично се постарите кои кукаат и мантраат над можноста за враќање на воен рок како начин за `дисциплинирање` на младите, hence генералот од воведниот пост.

Да де, тоа беше муабетот за изоставување на право на избор. А постарите, оделе и повеќе. Дедо ми бил 5 години на воена служба, ама тогаш не оделе само на воена обука туку пошто било свежо после втора светска војна ги носеле и на „радни акции“ низ цела Југославија. Татко ми пак бил 2 години (1981), а чичко ми една година при крај на Југославија (1991) и избегал од војска последната вечер пред да ги пратат на фронт во војната меѓу србите и хрватите.

За тоа дека се стекнувало дисциплина, чисто сумљам. Ене гледам братучед ми колку дисциплиниран човек е откако се врати од војска.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Да де, тоа беше муабетот за изоставување на право на избор. А постарите, оделе и повеќе. Дедо ми бил 5 години на воена служба, ама тогаш не оделе само на воена обука туку пошто било свежо после втора светска војна ги носеле и на „радни акции“ низ цела Југославија. Татко ми пак бил 2 години (1981), а чичко ми една година при крај на Југославија (1991) и избегал од војска последната вечер пред да ги пратат на фронт во војната меѓу србите и хрватите.

За тоа дека се стекнувало дисциплина, чисто сумљам. Ене гледам братучед ми колку дисциплиниран човек е откако се врати од војска.


Indeed....и јас имам роџак кој фактички дезертирал од единица 1991 која требало да оди накај....Вуковар или некое слично весело местенце и некако се вратил дома со помош на брат му. Кажуваше језиви работи, незнам точно колку жртви имало од Македонија, запечатени во лимени сандаци ги враќале назад, и сето тоа било толку синхронизирано што имало многу случаи наместо останките на синот, родителите да добијат рандом леш од регрут од Србија, Босна или којзнае каде... и обратно (facepalm)
Еден лик, поранешен комшија бил во Вуковар,некаква оклопна единица, имал тешка рана на главата и здравствени проблеми за цел живот после неколку операции...се приметуваше по говорот дека нешто не е во ред...

Некако ми е морбиден целиот концепт на редовна војска со 18-19 годишни дечишта пратени да војуваат, тотални аматери. Кој и да го измислил....not the brightest point of human history...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
Одењето војска ти е нешто како факултет, се учат некои работи кои никаде не може да ги научиш на друго место освем од непознати... нешто како живот во студенски, како екскурзија во сфрј, како летување во детско/младинско одморалиште, како ...
А за авторот, тој некојси генерал Горанчо биди сигурен има повеќе авторитет во луѓето кои го знаат од Ѓорѓе, Грујо, Бранко и ххх други “истакнати македонци“ заедно...

http://forum.crnobelo.com/threads/Редовна-војска.2308/
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Одењето војска ти е нешто како факултет, се учат некои работи кои никаде не може да ги научиш на друго место освем од непознати... нешто како живот во студенски, како екскурзија во сфрј, како летување во детско/младинско одморалиште, како ...
А за авторот, тој некојси генерал Горанчо биди сигурен има повеќе авторитет во луѓето кои го знаат од Ѓорѓе, Грујо, Бранко и ххх други “истакнати македонци“ заедно...

http://forum.crnobelo.com/threads/Редовна-војска.2308/


Кои работи можат да се научат на пример?
А ова споредбиве со екскурзии...шта речи? Коју поруку послати?
Не сум запознаен, можеби во воените кругови има авторитет, само што во наведената изјава нема ништо околу причините за враќање на воен рок.

Нека ја спојат надлежните темата, пребарувачот не покажуваше дека постои таква тема.
По тоа што читам на темата....срам ме фаќа да читам кои глупости се тресени. Војската како поправен дом за фејл деца на фејл родители, не биле мажи тие што не сакале војска, ЈНА била прав пример (пораз во Словенија, пораз во Хрватска, распад на државата која требаше да ја заштити.....) некои фрази за долг кон државата...

Има и корисно инфо како тоа за 36-те (!?) куршуми боева муниција кои биле истрелани од еден регрут за време на цел воен рок. Тоа доволно зборува. Примерот со илјадниците ЈНА регрути кои ги враќале во лимени сандаци или инвалиди....мора тоа чистењето вецеа и местењето кревети да направило прави самураи од нив, жими се...Толку добро ги обучиле што ги собирале по нивите во Славонија, измешани коски од неколку души, рандом сандак и ајт...

Не верувам дека ке има ама навистина не се мажи тие што ја избегнуваат.....ете јас ке одам место нив ако можам некако да им ја докажам нивната машкост:)

Имаш фетиш кон лица со униформа?
Инаку можеш да се пријавиш за доброволно отслужување и сега, само некако се сомневам во тоа...