Препишување | Црнобело Форум

Препишување

Mameha

Староседелец
9 јуни 2013
365
819
1,103
Вселената
Препишував и во основно и во средно, ама сега на факс се немам обидено :D хаа
Еднаш во основно препушував состав по македонски јазик од ливче, абе како ливче лист цел беше хаха и ме фати наставничката и упорно и тврдев дека не сум прпишувала дека така ми стоело и се изнасмеав во лице :giggle хахаха
Инаку имам препушувано од ливчина, па ливче под столче, во блуза испикано, на раце изнапишано, и со палома као демек настината и во паломата ливче хаха
Ко ќе ми текни шо не правевме :D
Луди млади времина :D
 

theowndemon

Полноправен Член
Сте препишувале ли? - Да.
На тестови, на испити, на писмени..? - Тестови.
Од кого или од што? - Со ливчиња, пишувано на монитор, на клупа. Не преферирам од телефон.
Во основно, во средно, на факултет? - Основно, средно.
Ве фаќале или сте успешни на тоа поле? - Само еднаш ме фатиле, ако можам така да го наречам.
Или вие сте од оние кои чесно си учат и оцените им се чесно заработени? - Најискрено не сум ни од оние што секој тест се спремаат со ливчињата нити пак од оние кој бубаат дома материјал. Предметите по кој сум препишувала се едни од „најглупите“ према мојата генерација и сакав барем по нив да имам висока оценка, ако не за друго (физика, музичко, латински, фармакогнозија), а по се останато преферирам - колку ќе научам.
Што мислите за препишувачите? - Ништо лошо само ме интересира како ќе се снаоѓаат кога тој материјал треба да го применат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: warr

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,388
1,133
Yellow submarine
Само латински во средно неколку пати.
Не е страшно ако се прави со усул, да не ти премине во навика која постојано ја повторуваш зашто тоа си влече и сопствени карактерни особини, да се учиш да се провлекуваш низ ситуации без да се потрудиш, да се соочиш...
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,014
1,123
Еднаш се обидов да препишувам во средно и тоа хемија и ме фатија :zelen а на фах си препишував и мака си немав :zelen
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,230
5,748
1,683
Disco
Редовно.
За да се издржи некако во бескрајната, репетитивна, досадна низа на непотребни срања, подобро познати како наставна програма, и тоа со години, мора да се снаоѓа човек.
Гледајќи од дистанца, не може а да не се зачуди каква корист има од сето тоа време кое го поминал таму и колку попродуктивно би се искористиле тие т.н. формативни години кај млада личност отколку седење во клупа и меморирање срања кои на апсолутно никаков начин нема да му го подобрат квалитетот на живот. Напротив.

Латински бе :D. Сигурен сум дека ученик или ученичка на свои 15 години му треба тоа. Што ќе прави во животот без глаголот на некој ретардиран збор од мртов јазик?! Каква тажна судбина го очекува ако нема 5-ка?
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,154
7,681
1,183
земјата на чудата
Секогаш препишував.
Од каде ќе стигнев од таму.
Многу често ми се случуваше да ја извадам книгата по одредениот предмет и да си ја ставам на нога или под ранец и комотно да си препишам се што ми треба.
Да учам ми беше губење време.
И да,најдоброто на сето тоа е или беше што никогаш не ме фатиле:D
Единствено математика и македонски не препишував затоа што немав потреба од тоа.
Баш бев уфурана во препишување.
Во средно исто така и на факс продолжив со препишување како и пред тоа.
И не гледам никаков дефицит во моето знаење,воопшто не можам да кажам дека тоа беше некаква пречка за достиг на моето образование.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and cakar_ulav

crvenkapa

Староседелец
15 јануари 2013
235
593
1,093
Еднаш пробав да препишувам на факултет, имав неколку реченици напишани на рака..и одма ме фатија, после мораше на испит да одам :)
Во средно препишував латински, оти многу глуп јазик беше..како и да е воопшто не ме биваше за препишување
 

Luka Todorovski

Нов член
15 јули 2013
1
1
3
in my dreams
Четврта година средно сум. Да, имам препишувано неколкупати, за среќа ме немаат фатено. Можеби бидејќи ретко препишувам или ете ја имам таа дарба? Сеедно. Започнав во седмо одделение. Се сеќавам уште од прво си бев бубаличе, си учев и на тестови петки редев. Во шесто, почнував да разбирам, дека некој ќе учи, ќе се утепа од учење и ќе добие петка, а некој ќе си препише и ќе дели иста оценка со тебе. Па од тогаш па се до денес, и кога имам 100 проценти научено, ливчето е во џеб, па во моментот кога професорот не ме гледа ќе го извадам и ќе потзирнам, ќе си прегледам. Но често, и не ги искористувам. Возбудливо беше на Математика во втора година средно. Професорката беше ептен строга, ранците и јакните ќе остававме пред таблата, а на масата смееше да се има само пенкало. Ужас! На првиот тест се утепав од учење, си ја полнев главата со тоа дека овој пат нема никој да препише, нема да има шанси. Но кога отидов на тест абе што да видам. Соученициве со ливчиња во градници, мобилни во скут, слушалки на уво, напишале на рака и слично. Инаку јас преферирам ливчиња, за да можеш да се ослободиш од нив во моментот кога ќе те заприметат. Па на следниот тест јас вадам ливчето да прегледам дали се точно сум запишал, и препраив едно 2-3 прашања. И кога оваа ме прашува што правам и станува од катедра и доаѓа на кај мене. Ја виткање ливчето и во уста! Абе ме пребара цел и не примети дека зборам чудно. Ми го зема тестот али сепак имав петка! :D Јас препишувањето го сваќам, како да препишеш 2-3 прашања па максимум и 5 но не и цел тест. А за факултет, ако веќе си се решил да се запишеш е тогаш не би сакал препишување. За другите незнам но јас искрено, не би препишал. Поздрав! :D
 

Badgirl

Староседелец
4 јануари 2013
1,477
3,258
1,133
26
Najubaviot grad ------> SKOPJE :D
Во основно никогаш не учев,секогаш препишував од книга,ливчиња ова она,а да се сеќавам единствено учев физика (колку го мразев предметот),бидејќи таа наставничка/профескора беше многу строга,еднаш еден мој другар препишуваше,таа го фати,го избрка од часот и кец во дневник...
А во средно намалив со препишувањето,повеќе учев :zelen
 

Lovely*-*

Староседелец
27 мај 2012
230
164
1,043
30
Ohrid
kimmyqueen98.tumblr.com
Охохоо јас од четврто одделение препишувам имав тест по историја и се препишав.
Најмногу македонски препишувам состави.Еднушка биологија препишував и ме фати. Ми рече дај да видам шојмаш во џебовите и јас ништо наставничке. Ливчето го фрлив на подот и среќа имав мастика на патиката и ми се залепи ливчето на патиката и се спасив и истадов 5 :igra