Предлози и прашања поврзани со функционалноста на форумот

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
791
1,133
41
www.oto-mk.net
Па, види вака...како редовен гостин на овој напуштен форум, ќе си земам за право да изигравам компетентна особа за одговор(не оти има некој друг)...но чему толкава врева..бадијала жештење, научени сме одамна на такви дуели меѓу тебе, Хепта и алф..ништо ново...
Не е дуел кога ќе демантираш одредено тврдење и личноста ќе си продолжи да го тврди истото. Тоа е клеветење и ширење лаги. Ако ти си сеирџија и ти е интересно да читаш расправии на форум, тоа е твој проблем. Прашањето е јасно, дали форумов има механизам да спречи ситуација каде ќе биде искористен за ширење клевети и лаги.
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
345
63
Не е дуел кога ќе демантираш одредено тврдење и личноста ќе си продолжи да го тврди истото. Тоа е клеветење и ширење лаги. Ако ти си сеирџија и ти е интересно да читаш расправии на форум, тоа е твој проблем. Прашањето е јасно, дали форумов има механизам да спречи ситуација каде ќе биде искористен за ширење клевети и лаги.


Е арно де..а како ти ќе докажеш дека тоа не се вистини, туку лажни клеветења?
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
791
1,133
41
www.oto-mk.net
Е арно де..а како ти ќе докажеш дека не се тоа вистини и лажни клеветата!?
Тој што изнесува тврдење или обвинување е должен да го докаже а не тој на кого се однесува. Слабо со логика нешто а?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,199
1,133
Дали форумов има некакви етички кодекси каде клеветењето и ширењето лаги со цел да се удри по нечиј углед се санкционира на некаков начин?
Секое мислење кое го чувствуваш како навреда пријави го, ќе биде разгледано.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,098
5,640
1,683
Disco
Дали тебе би ти било сеедно некој да те етикетира како наркоман и секташ?
Не ми треба никаква посебна сатисфакција, само ме интересира дали форумов има механизам за да спречи некој да го претвори во алатка за ширење клевети и лаги.

Тоа наркоман нели се однесуваше на Марадона?

Дадено е на знаење на членот да престане со употреба на таков речник и да почне да се однесува како што доликува на возрасна особа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,098
5,640
1,683
Disco
Ne sum bas vo tek, sto ima moeto mislenje so snegulka?

Па сите си одат као нешто увреџени, снегулки кои се топат :kafe или као немаат време (освен за чекирање на секои 5мин. на ФБ, Твитер или Инстаграм или пишување на некој друг форум итн. не дека нешто као го намалиле значајно времето кое го минуваат на нет или Јутјуб пак играње игрици на ПЦ) како да живне форум кога скоро сите се на штрек да не случајно биднат увреџени, ко оние спринтери на 100м коа се на стартна линија.
Е сега ок, имало и ќе има и стварно увреди, но може да се извинат луѓе едни кон други, да се помират и тоа е тоа, зошто да не, секому може да се случи да употреби груб збор или поим на кој не му е место, за жал, сепак зад никовите и аватарите стојат живи луѓе кои можат да погрешат.

Не знам за тебе, ама што имам слушано од луѓе дека им досадило нет, не им верувам баш, стварта е во тоа која платформа ја претпочита човек, мене оваа ми е најдобра, ФБ ми е срам што во меѓувреме станав присутен на тоа срање од мрежа, малку сите турци, малку силом прилика, има стабилен чат ако ништо друго, а Твитер...имам доволно самопоштовање да не одам на тоа орвелијанско ѓубре од мрежа.

Не гледам рационална причина зошто повторно форумов не би заживеал.
Ирационални, има многу :)
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Па сите си одат као нешто увреџени, снегулки кои се топат :kafe или као немаат време (освен за чекирање на секои 5мин. на ФБ, Твитер или Инстаграм или пишување на некој друг форум итн. не дека нешто као го намалиле значајно времето кое го минуваат на нет или Јутјуб пак играње игрици на ПЦ) како да живне форум кога скоро сите се на штрек да не случајно биднат увреџени, ко оние спринтери на 100м коа се на стартна линија.
Е сега ок, имало и ќе има и стварно увреди, но може да се извинат луѓе едни кон други, да се помират и тоа е тоа, зошто да не, секому може да се случи да употреби груб збор или поим на кој не му е место, за жал, сепак зад никовите и аватарите стојат живи луѓе кои можат да погрешат.

Не знам за тебе, ама што имам слушано од луѓе дека им досадило нет, не им верувам баш, стварта е во тоа која платформа ја претпочита човек, мене оваа ми е најдобра, ФБ ми е срам што во меѓувреме станав присутен на тоа срање од мрежа, малку сите турци, малку силом прилика, има стабилен чат ако ништо друго, а Твитер...имам доволно самопоштовање да не одам на тоа орвелијанско ѓубре од мрежа.

Не гледам рационална причина зошто повторно форумов не би заживеал.
Ирационални, има многу :)
Фала на образложење,се согласувсм ама пак не разбрав јасно шо има врскс мојот пост со снегулката.
Можеше да си подиректен ама океј.

Околу увреџените...еден да е увреџен,двајца,десет..па ради тоа не стивнува форум оти нели еден оди друг доаѓа,овде се работи за нешто друго.

Ај да бидам и малку подиректна,Лејди Блу го водеше едно време форумот а исто имаше и фб и триста чуда ама форумот имсше дискусии.Лечење комплекси никој денес не дозволува,тоа кој си има таква макс нека си ја остави дома.