Прашања за акваристика

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
знае ли некој каде можам да најдам пирани во скопје??:)
Мислам дека со закон се забранети да се чуваат како миленичиња или треба да извадиш дозвола за истите. Инаку во македонија тешко ќе најдеш. Пробај бугарија, кај нив цвета шверцот на миленичиња.
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
30
Струмица
Дечки сакам да ги прашам тие што се разбираат повеќе за рибите, гледам 3 риби се умрени, другите нешто ми чемреат, како пред умирање се, а малите риби кои беа во мрестилка ( рачно изработена ) има останато само 3-4 др ги нема... до што е работава??
 

Аце

Староседелец
2 март 2012
68
28
618
Во зависност од IP
www.ibiz.mk
Дечки сакам да ги прашам тие што се разбираат повеќе за рибите, гледам 3 риби се умрени, другите нешто ми чемреат, како пред умирање се, а малите риби кои беа во мрестилка ( рачно изработена ) има останато само 3-4 др ги нема... до што е работава??


Сигурно ти заболеле, извади ги умрените риби не ги чувај внатре исто така стави ги тие риби кои чудно се однесуваат на друго место не заедно со рибите кои ти се здрави, Стави ги во посебен сад, оди до најблискиот аква шоп и види побарај има капки во чудна боја (зелена, плава) незнам име и прашај го вработениот ќе ти каже точно што ти треба. Што риби имаш? забележуваш некои промени во бојата на рибата? Види промени им некаде 25% од водата, очисти пумпата. Намали со храната да не е нешто амоњак случајно, имаат црвена боја кај перките кај што дишат?
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
30
Струмица
Сигурно ти заболеле, извади ги умрените риби не ги чувај внатре исто така стави ги тие риби кои чудно се однесуваат на друго место не заедно со рибите кои ти се здрави, Стави ги во посебен сад, оди до најблискиот аква шоп и види побарај има капки во чудна боја (зелена, плава) незнам име и прашај го вработениот ќе ти каже точно што ти треба. Што риби имаш? забележуваш некои промени во бојата на рибата? Види промени им некаде 25% од водата, очисти пумпата. Намали со храната да не е нешто амоњак случајно, имаат црвена боја кај перките кај што дишат?
Гупи имам и уште еден вид, ама видов до што е проблемот, ми се расипал греачот и водата е мраз станата... сега им ја сменив, ставив топла вода и сега ќе видам утре што ќе биде дали ќе преживеат тие што останаа...
 

Аце

Староседелец
2 март 2012
68
28
618
Во зависност од IP
www.ibiz.mk
Гупи имам и уште еден вид, ама видов до што е проблемот, ми се расипал греачот и водата е мраз станата... сега им ја сменив, ставив топла вода и сега ќе видам утре што ќе биде дали ќе преживеат тие што останаа...

Сигурно од ладно седеле долу во песокот, загреј малце вода и дотури им. Имаш тука греачи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Сигурно ти заболеле, извади ги умрените риби не ги чувај внатре исто така стави ги тие риби кои чудно се однесуваат на друго место не заедно со рибите кои ти се здрави, Стави ги во посебен сад, оди до најблискиот аква шоп и види побарај има капки во чудна боја (зелена, плава) незнам име и прашај го вработениот ќе ти каже точно што ти треба. Што риби имаш? забележуваш некои промени во бојата на рибата? Види промени им некаде 25% од водата, очисти пумпата. Намали со храната да не е нешто амоњак случајно, имаат црвена боја кај перките кај што дишат?

Не траскај од памет одговори.Во акваристиката најмалце од се има експериментирање и надрилекари.Тоа кај маче/куче кај рибите тешко.Пумпа не се чисти,за рибите да оздрават, а ако се исчисти на неправилен начин можи да јави проблем.Од храната не се добива амоњак туку од органскиот отпад (изметот). Капки во “чудна боја“ се Protozoex со чудната-плава боја против заболувања на кожата “бели точки“ а не црвени како што имаш пишано, или contra ichthyo, и се даваат на риби шо ја имаат болеста.А страдаат од таа болест заради промена на климата, било од пх вредност на водата, до промена на температура.А поради тоа што членот со овој проблем тврди дека греачот се расипал:

Гупи имам и уште еден вид, ама видов до што е проблемот, ми се расипал греачот и водата е мраз станата... сега им ја сменив, ставив топла вода и сега ќе видам утре што ќе биде дали ќе преживеат тие што останаа...
..и ставил веднаш топла вода, ја зезнал работата до точка на ризична стапка за рибите.
Белите точки се паразити што живеат во акв. вода. Не можат да се прикажат на телото затоа што имуниот систем на рибата е добар и одлично се бори.Проблем настанува кога рибата е под стрес, идиоти си играат со риби по стаклото им чукаат ги вознемируваат, рибата ослабни заради исхрана и лоша аквариумска средина, и МЕНУВАЊЕ НА ТЕМПЕРАТУРАТА. Јас го нарекувам ова грип во водата.
Ако риба се вади од аквариум,со цел ете да речиме се транспортира до друг аквариум, водата по пат ќе излади за 10тина степени ако не и повеќе. Проблемот настанува кога рибата што била во транспортната кеса каде водата изладила, се стави директно во аквариум кој е веќе друга пх-средина и ДРУГА ТЕМПЕРАТУРА.Нагло добивање шок и можност да умри рибата.
Потребно е да се стави кесата затворена, во аквариумот да плива едно пола час додека се изедначат температурите, после тоа вода од аквариумот постепено се дотура во кесата, со цел да се изедначат и пх-средините и потоа САМО РИБАТА се вади од кесата и се става во вода, а никако со се вода.
Конкретно за твојот проблем, ако немаш греач,најди под итно, ама не им ставај топла вода.Правиш полошо,само што рибите се навикнале на ладната средина ти тураш вода на која незнаеш која и е температурата.Одма добиваат шок, а поради тоа што нема греач да ја одржува температурата, водата се лади и добиваат следен шок. Ако ти пак дотуриш вода, рачунај дека си потомок на хитлер према рибите.
Инфо што ќе му користи секому кој има активен аквариум:
http://www.akvarijum.org/forum/bele-tacke-t2569.html
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
30
Струмица
Конкретно за твојот проблем, ако немаш греач,најди под итно, ама не им ставај топла вода.Правиш полошо,само што рибите се навикнале на ладната средина ти тураш вода на која незнаеш која и е температурата.Одма добиваат шок, а поради тоа што нема греач да ја одржува температурата, водата се лади и добиваат следен шок. Ако ти пак дотуриш вода, рачунај дека си потомок на хитлер према рибите.
Инфо што ќе му користи секому кој има активен аквариум:
http://www.akvarijum.org/forum/bele-tacke-t2569.html

Греачот се среди самиот, почна да грее, сега е супер, а на рибите не им бидна ништо и покрај тоа што ставив топла, одма право живнаа, почнаа да пливаат насекаде и после тоа го расчепкав грачот и се среди, изгледа имало нешто чепнато... ама битно тие риби што останаа сега се супер
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Греачот се среди самиот, почна да грее, сега е супер, а на рибите не им бидна ништо и покрај тоа што ставив топла, одма право живнаа, почнаа да пливаат насекаде и после тоа го расчепкав грачот и се среди, изгледа имало нешто чепнато... ама битно тие риби што останаа сега се супер

Имале добар имунитет чим не се покварило ништо, друг пат не практикувај во изладена вода да им дотураш топла заради можен стрес шо е најчесто погубен за рибите.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci

red dragon

Староседелец
27 март 2013
140
129
643
35
Здраво на сите нов сум на форумот и немам баш никакво искуство од акваристиката.За почеток добив на користење аквариум со големина: должина 60цм ширина 24цм и висина 36цм. Колку литри е овој аквариум и со него иде воздушна пумпа ке ставам слики да ми каже некој како треба да се намести ако знае ??

DSCN5689.JPG
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Здраво на сите нов сум на форумот и немам баш никакво искуство од акваристиката.За почеток добив на користење аквариум со големина: должина 60цм ширина 24цм и висина 36цм. Колку литри е овој аквариум и со него иде воздушна пумпа ке ставам слики да ми каже некој како треба да се намести ако знае ??
Ја па врска неам од акваристика, ама знам дека 1литар = 1 dm^3 (дециметар кубен). Според тоа што си го пишал за големината, 6*2,4*3,6=51,84 dm^3 = 51,84 литри.
За другото се надевам ќе ти помогнат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: red dragon