Прашања за акваристика

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Циклидите се една голема фамилија на слатководни риби кој од 30 илјади врсти на риби на нашава планета циклидите ги има дури 2000 они се единствените риби што секундарната вилица ја имаат развиено до завидно ниво.Приказната со циклидите поцнува кога од големите тектонски поместувања се изолирале големи површини со вода и од нив постепено се формирале големите езера во нив останале заробени риби кој еволуцијата си ја продолжиле независно од морските риби. Да имало во Европа такво мега езеро сега и ние на нашиов континент ке си имавме циклиди.Воглавно циклидите се развиле од 2 групи морски риби и тоа од Labridae и од Skaridae и денеска постојат овие риби два вида од Labridae живеат и во јадранското море а Skaridae е познатата риба сто создава песок на коралните гребени со дробење на коралите со својата силна вилица.Од тука води потекло и името на циклидите од стариот грчки збор Кихле кој се однесува на Лабридите и го означува потеклото на модерните циклиди.Со појавата на научните имиња и сортирањето на живиот свет во фамилии, циклидите ги сместиле во фамилијата Лабрус додека покасно станале фамилија Лаброиди .На почетокот на 19 век неколку тогаш познати циклиди се издвоиле од оваа фамилија по заслуга на двајца еминентни ихтолози од германија под името Цихла и после 50 год добиле статус на фамилија под името Цихлидае или по наши Циклиди.
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
876
1,104
393
31
Струмица
уште сум почетник во оваа работа и многу ми се интересни :D е сега пред некој ден една рибичка што имавме се заглави во филтерот, и сега ме интересира до што се должи тоа, дали е нешто до филтерот или до рибата...
 

zlatko - bt

Нов член
8 март 2013
2
0
1
43
MIKRO CRVI
neodamna pocnav so razmnozuvanje na beta borci i se soociv so problem. podmladokot na ovoj vid ribi e ekstremno mal ( siten ) i obicnata hrana kako jajce lisnata i artemija ne se dovolno sitni za da mozat normalno da s hranat . sakam da prasam dali nekoj od vas moze da mi kazi kade mozam da nabavam MIKRO CRVI ( ne infusoria )
 

dimo983

Нов член
8 март 2013
1
1
3
40
Skopje
Тоа ок, не се закачаат, ама за изгледот викам каша попара. Да ти кажам искрено, во акваристички продавници денес ќе најдеш СЕ само она што ти треба нема да го најдеш. Ете сам гледаш, си ставил пластични школки во аквариумот, а тоа е инспирација од некој кич дизајн, слика, филм цртан филм или било што, си ставил украсни камчиња и тие цефки или што и да треба да значат. И истите тие “украси“ што ги викаат ги продаваат по големи цени, 300, 350, па и 500 а немаат никаква функција во аквариумот.Тие пластични цефки или што и да се подобро изгледаат скриени, едино ќе им служат на мали риби коа се измрестени или на чистачите.. школки, боенки глупости не ти требаат, значи има разлика од таква слика, до добар акваскејпинг како овој:

nano_2007.jpg


images


images




pickby.jpg


Eве мал пример значи, со малите аквариуми, НАНО се викаат, може најдобро да се експериментира, и да се направи совршен и едноставен аква скејпинг затоа што не бараат многу деталји. Обично се редат со камчиња и ниска трева, а назад се остава поголема, или пак како оние погоре. Се што гледаш во аквариумиве е природно. И акваристиката е да го донесеш природниот баланс на природата во една мала тегла со вода. Е сеа тоа НИКОЈ не го може, но наше е да пробаме.

Зошто вистинска трева?

Тревата зема CO2 а испушта кислород. Рибите дишат Кислород а испуштаат CO2. Едноставна природна заедница.
Рибите создаваат измет, а изметот им служи на растенијата како гној. Ако нема растенија, изметот ќе се раствори во водата, и ќе се создадат отпадни материи и ќе изумрат рибите, а доколку не само ќе се мачат.
Храната распадната, недојадена, скапува и создава фосфати. Растенијата ги користат како храна. Значи со растенија, до чист аквариум. Не е чистотата во водата, туку колку таа вода содржи отпадни материи создадени по природен пат.


Према мене, незнам од кај си, ама поразбарај живи растенија што не се многу захтевни. Ако сакаш повеќе живот за растенијата ќе ти кажам финта како се прави супстрат за растенија без да даваш пари.Ќе ти треба и осветлување да земиш добро, 2 -3 штедливи неонки по 40тина вати се топ. Евтина инвестиција и добро осветлување.
Се останато ти е океј, макар што јас ако сум во прашање би го тргнал тоа генетско модифицирано чудовиште КАРАС со 3 задни перки. Тоа ти иде нешто како мачка со 6 нозе... Вистинскиот карас вака изгледа:

goldfish.jpg



За овој мал аквариум, и да немаш мака, направи го тоа погоре, и земи си неколку гупи, ксифо, платки, и така нешто само не го преполнувај. Ќе ти биди забавно:)
kade moze da najdam treva kako na slikava http://img10.imageshack.us/img10/1745/pickby.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: kikoo1994

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Незнам, не сум ботаничар. Али сигурно не во месарница, добро снабдени аквашопови или пак некој што има аквариуми и посадил таква трева...

А ако стварно си заинтересиран за акваристика, еве ти линк http://www.facebook.com/aquadream.akvarijumskebiljke порачај си од србија ги праќаат по автобус:)
 

kikoo1994

Нов член
9 март 2013
1
0
1
30
Имам златни риби но едната риба на перките малце како црно има..знае ли некој што е тоа дали е болна нешто или до што е?
 

asdfghjkl

Истакнат Член
10 март 2013
1
1
103
35
знае ли некој каде можам да најдам пирани во скопје??:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: toby2