Прашања за акваристика

Аце

Староседелец
2 март 2012
68
28
618
Во зависност од IP
www.ibiz.mk
Одличен менаџмент на аквариумот, а и рибите сигурно се среќни. Али сеа, пази имаш неколку грешки тоа се:

-Изборот на риби
-Големина на аквариумот
-Хранење


Рибите што ги чуваш, циклидите, знаат да нараснат големи па за циклидите општо познато е оти сакаат голем простор. Мој советг е сепак да намалиш како што кажа си имал 30-40 ако се од овие циклиди, премногу загадување, премногу гужва....ја би ставил само 5 риби и ништо повеќе, кога чувам циклиди ама сепак е мало, за во тој аквариум најубо е да ставиш гупи, ги има во милион верзии и шаренила, моли,ксифо, неонки, тетри , на пример емперор тетристе се мн убави и сл.

Со хранењето, избегавај џигер, тој го користат за во рибниците, кога ќе измрестат риби со цел побрзо да им растат рибите.Кога ќе нараснат идат на колење, во рибници ги ранат со црви, со џигери и се што има протеини да накачат маса па поќе пари да земат од рибата. Џигерот е за да расти , ефектот врз водата е штетен, заеби џигерот лисната давај им од оние брендираните едно паковање ќе ти трае месец дена.

Токму така, да одговорам на твојот пост.
Циклидите растат големи и навистина овој простор ќе им биде мал. Но тие во моментов се премногу мали така да сеуште не се чуствува таа гужва. Откако ќе попораснат дел од нив секако ќе ги дадам или заменам за други риби.
Џигерот го користам само наутро затоа што рибите се мали и така да ептен малце им давам а навечер им давам лиснато како што кажа ти. На почеток уште кога имаа некаде 2 недели откако беа измрестени им давав брендирана храна но сега кога веќе се развија им давам лиснато и џигер само наутро.
Ќе прикачам слики утре од аквариумот и рибите, а еве едно видео кое го правев со мобилен одамна:
 

Канзуров

Нов член
23 февруари 2012
5
3
3
29
Novo Lisice
sphinx,се е океј..само врска неам од каде да се снабдам со таква трева,и евентуално да му ставам некое растение..ако знаеш некое добро место,кажи ми,па ке почнам одма:)
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
Токму така, да одговорам на твојот пост.
Циклидите растат големи и навистина овој простор ќе им биде мал. Но тие во моментов се премногу мали така да сеуште не се чуствува таа гужва. Откако ќе попораснат дел од нив секако ќе ги дадам или заменам за други риби.
Џигерот го користам само наутро затоа што рибите се мали и така да ептен малце им давам а навечер им давам лиснато како што кажа ти. На почеток уште кога имаа некаде 2 недели откако беа измрестени им давав брендирана храна но сега кога веќе се развија им давам лиснато и џигер само наутро.
Ќе прикачам слики утре од аквариумот и рибите, а еве едно видео кое го правев со мобилен одамна:

хахх, јас па кој знае колкави мислев си имал ти икри си чувал:)) Таман им е ,гледај да не ги израсниш многу во аквариумот да има гужва, понатака одбери си друг вид, нема што да ти објаснувам, убаво го држиш.Растенија, присади си уште некое, растенијата вршат важна улога во биолошката филтрација на водата (Црпат нитрати,фосфати,цо2 од водата а создаваат кислород).
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
363
356
1,063
300.000.000 BC
sphinx,се е океј..само врска неам од каде да се снабдам со таква трева,и евентуално да му ставам некое растение..ако знаеш некое добро место,кажи ми,па ке почнам одма:)

Иди низ скопје низ акваристичките продавници сигурно ќе најдиш. Малце ќе те кошта, за природен аквариум, јас ова го направив,зедов од аквашоп Немо - тетраплант кутија со супстрат - 800 денари. Купив кварцна песок за аквариум-украсна, колку да имам 3-4 цм слој во аквариумот. Далје, тревки има кај мики во NEMO; кај Симо ама местово не можам точно да ти го кажам меѓу згради е испикано али се наоѓа тука, вцентар, Boo-Zoo нешо се викаше... и таму има растенија.

За да го напрајш природно, значи супстратот тој тетраплант, го истураш на празно дно, во празен аквариум.После него додаваш украсната песок, над него али измијај ја прво. Далје, ги садиш тревите према дизајн шо сакаш да го имаш во аквариум, вклучуваш филтрација, стави 1,2,3 штедливи сијалици од по 30-40 вати, зависно колку литри ти е аквариумот, сметај 1 ват на 2 литри вода иди, значи за аквариумо од 80 литри една сијалица од 40 вати, али ако е многу длабок ќе треба појака итн.
Од светлото ќе се развиваат добро сијалиците..и помалце да ги преместуваш тревките еднаш нареди го и ќе се фатат инаку скапуваат на секое ако ги редиш...

Исто се додава прихрана за нив, јас ја купив 400 денари профито, тураш 5 милилитри просек неделно а трае доста долго време.
Тоа е тоа, не е многу скапо мене сето ова ме кошташе:

Тетраплант супстрат за растенија - 800
Прихрана за растенија - 400
Песк кварцна - 300
Растенија 500 денари ама еден тон тревки донесов :)
 

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,763
2,409
1,133
www.crnobelo.com
Уф, колку ми е драго што се отвори темава и што има некој кој се разбира.

Вака, добив аквариум со 20 и кусур риби на поклон пред околу 3 месеци.

Аквариумот е со димензии:
должина: 58cm
висина: 42cm
ширина: 29

Нема живи растенија во него, само подлога со песок и неколку вештачки растенија.
Со него имам поприлично голема пумпа со филтер, грејач и неонка.
Грејачот е подесен на 28 степени (толку го подесил продавачот, наводно тоа била најсоодветна температура за тие риби)

Типот на рибите - појма неам кој е, ќе прикачам слика да ги ѕирнете.

Ми беше кажано дека филтерот треба да го чистам на 1 недела, а вода да менувам по 30% на 2 недели. Водата ја отстранувам со црево (влече од дното), а ја додавам дирекно од легенче. При додавање не ја оставам да стои, туку дирекно (од болјер) со приближна температура (гледам да е млака).

Храна им давам еднаш на ден, од сабајле. Појма немам што тип е, микс некој е - едната е во форма на зрнца, другата како ливчиња.

Проблемот е што пред месец дена почнаа да ми умираат риби. Во моментов една седи постојано на дното...

Ако има искусен некој, би ценел доколку ми даде неколку совети и да ми посочи во што грешам.
 

Прикачувања

  • photo.JPG
    photo.JPG
    233.4 KB · Прегледи: 37

Аце

Староседелец
2 март 2012
68
28
618
Во зависност од IP
www.ibiz.mk
Кај мене греачот неможе да ја загрее водата т.е неможе да пример ако е подесен на 25'c и водата да биде толку па затоа ти предлагам доколку немаш термометар да си земеш еден не се скапи многу некаде околу 100-150 денари се, и температурата треба да биде некаде околу 25-26 'c според мене.

Типот на риби колку што можам да забележам од сликава имаш Скалари (Pterophyllum scalare).
Филтерот од пумпата се чисти секоја недела, барем јас така правам. В
Водата во никој случај не треба да има хлор затоа и најчесто чувам туба со вода која потоа ја мешам со топла вода од бојлер.
Незнам што храна е таа со зрнца но другата би требало да е лиснато. Доколку не е брендирана ако има некое име на паковката пиши.
Храна мој совет е да им даваш два пати на ден, секако со мали количини за да не ги прејадеш, а за тоа што ти умираат сигурно е некоја бактерија и најдобро ти е кога ќе умре рибата да ја извадиш.

Зедов SiLine Karamin за моите риби која беше некаде 100денари и гледам ја јадат, па ти предлагам да земеш некоја различна храна од таа што ја имаш.

Ти советувам пошто не сум искусен многу да побараш совет од некој кој што има риби или некој кој што се бави со продажба на риби пошто тие веќе се имаат сретнато со вакви проблеми и можат да ти помогнат.

Мој совет исто така е да ги тргнеш сите пластични тревки и украси кои ги имаш во аквариумот затоа што не имаат некој добар изглед а и не се природни :s.

Патем пошто досега сум немал некаков проблем со рибите мои сакам да прашам дали тие кои ти се заболени имаат нешто на нив, како реагираат освен тоа што седат долу и слабо се движат...?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Podem

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
Уф, колку ми е драго што се отвори темава и што има некој кој се разбира.

Вака, добив аквариум со 20 и кусур риби на поклон пред околу 3 месеци.

Аквариумот е со димензии:
должина: 58cm
висина: 42cm
ширина: 29

Нема живи растенија во него, само подлога со песок и неколку вештачки растенија.
Со него имам поприлично голема пумпа со филтер, грејач и неонка.
Грејачот е подесен на 28 степени (толку го подесил продавачот, наводно тоа била најсоодветна температура за тие риби)

Типот на рибите - појма неам кој е, ќе прикачам слика да ги ѕирнете.

Ми беше кажано дека филтерот треба да го чистам на 1 недела, а вода да менувам по 30% на 2 недели. Водата ја отстранувам со црево (влече од дното), а ја додавам дирекно од легенче. При додавање не ја оставам да стои, туку дирекно (од болјер) со приближна температура (гледам да е млака).

Храна им давам еднаш на ден, од сабајле. Појма немам што тип е, микс некој е - едната е во форма на зрнца, другата како ливчиња.

Проблемот е што пред месец дена почнаа да ми умираат риби. Во моментов една седи постојано на дното...

Ако има искусен некој, би ценел доколку ми даде неколку совети и да ми посочи во што грешам.
температурата 28 ти е превисока како за дискуси е, треба 25 26
ако многу умираат
веднаш набави лек во продавница
и турај према упатствотот
инаку кога аквариумот е нов и не е постигнат правилен ПХ фактор и клима ќе умираат
друго
што повекје кислород се пушта во водата, тоа е почиста и поздрав средина
 

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
уште ова
најдобро една риба на 10 литра
превише ги имаш
 

ipopovski

Админ
Член на администрација
30 септември 2011
1,763
2,409
1,133
www.crnobelo.com
А за промена на вода, доволно ли е 30% на 2 недели, неотстоена?
Кои се дискуси? Дај слика? :eek
 

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
А за промена на вода, доволно ли е 30% на 2 недели, неотстоена?
Кои се дискуси? Дај слика? :eek

1. тури вода во канта 24 часа пред менување отстоена обавезно, нека испари хлорот
1/.3 е супер количина
250px-Blue_Discus.jpg

18 pritoki na amazon 18 vidovi Discusi

moj sovet e da si nabavis eden JAKULATRIX TOXOTES po naski STRELEC
leti kje stavas nad voda muva na stapce, toj so plunka kje gi pogoduva

jako e