Потонувањето на Титаник | Црнобело Форум

Потонувањето на Титаник

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Ноќта на 15 април 1912 година потона прекуокеанскиот брод Титаник, дотогаш најголем патнички брод изграден во светот. Во ладните води на Атлантскиот океан, освен безживотното челично тело на бродот, засекогаш потонале и двајца тресончани, единствени Македонци кои загинале на Титаник, меѓу останатите 1.523 души! Тоа се браќата Јанко и Миле од родот Смилески - печалбари кои биле на пат за Америка.

Има и преживеан македонец. :)
Еден од преживеаните од Титаник е Македонец. Стојко Додоловски од село Чучер Скопска Црна Гора

Во последен момент прекупил карта од еден поп и се качил на Титаник. Кога бродот тонел тој се фрлил во водата и се обидел да се качи на спасувачки брод, со господа, кој не го пуштиле.
Плутал се додека не го нашол единствениот од екипажот кој се вратил по преживеани.Спасил 12 лица меѓу кои и Стојко.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Wild.One and Praetorian

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
325
395
1,063
Има и преживеан македонец. :)
Еден од преживеаните од Титаник е Македонец. Стојко Додоловски од село Чучер Скопска Црна Гора

Во последен момент прекупил карта од еден поп и се качил на Титаник. Кога бродот тонел тој се фрлил во водата и се обидел да се качи на спасувачки брод, со господа, кој не го пуштиле.
Плутал се додека не го нашол единствениот од екипажот кој се вратил по преживеани.Спасил 12 лица меѓу кои и Стојко.
Сум чул за него, видиш ме потсети :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Реми

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
32
Скопје
Џејмс Камерун го троши цел негов живот да открие што всушност се случило и затоа нема потреба на вас да ви биде битно, има кој да му се секира на Титаник.;) И ако он вика дека не е намешатљка ја би играла да му веруваме. Точно, има лапсузи при правењето на филмот зошто откако е направен филмот пак се нуркало до Титаник и се откриле нови податоци. Ама има минимални грешки (пр. не се прекршил меѓу вториот и третиот оџак туку меѓу третиот и четвртиот), нема нова приказна. Фала многу, пријатно :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

Natenceto

Староседелец
6 март 2012
1,031
1,193
1,123
Скопје
За жал и капетанот не сакаше да преживее, неговата мисија беше засекогаш со Титаник па дури и во смртта. Мислам дека после толку години открија што е работата со сантата мраз.Но, навистина не ја виделе и ја погрешиле насоката преку која се обиделе да ја заобиколат. Да продолжеле право можеби и не би потонал. Сепак судбината му се кроела уште кога почнал да се гради. Како и е да е останал легенда.
 

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
28
домче
Се заинтересирав малку повеќе на темава и наидов на ШОКАНТНИ податоци! Всушност, постои теза дека се работи за страшен заговор, планиран кој тргнал наопаку. Бродот кој испловил бил неисправен. И уште поважно, воопшто тој не бил ни Титаник!Започнати биле два градбено идентични брода ТИТАНИК и ОЛИМПИК кои се разликувале само по детали. Тоа е факт, бидеќи еден брод стоел на пристаништето се до 1937та.
Двата стигнуваат до пристаништето од каде треба да исплови (прв) Титаник. Во меѓувреме, помал воен брод удира во Олимпик и нанесува поприлично голема штета и го онеспособува за пловење.Ударот е точно на местото каде е посочен и ударот во сантата мраз. Вероватно, тогаш се раѓа и идејата за завера (освен ако и тоа не било планирано да се случи).
Под изговор дека е потребно да се заменат местата на бродовите во пристаништето за да се овозможи простор за работа, се прави „рокада“, а под Х околности се заменуваат и идентитетите на бродовите, односно оштетениот Олимпик ја зема улогата на Титаник кој требало да исплови наскоро.
Сретнав и слики кои посочуваат на различностите меѓу бродовите пред испловувањето од бродоградилиштето и по замената на идентитетите.

Наводно, заговорот требало да се движи по ваков редослед:
Оштетениот брод се маскира, се осигурува на милионска сума, предвидено почнува да тоне во северен Атлантик каде што бил стациониран и однапред резервираниот брод „Калифорниан“ требало да излезе во пресрет на несреќата, да се избегнат жртви и да се земат ненормални суми на пари од осигурителната компанија.
НО...
Сидбината ги вмешува прстите тука, па наместо на планираното место, бродот удира во ледена санта многу подалеку. Планот се расипува и настанува страшна катастрофа, бидеќи бродот кој требало да излезе во пресрет бил премнооогу далеку!

Сепак, муабетот беше дека тој брод што лежи долу, всушност е ОЛИМПИК!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Photographer

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Се заинтересирав малку повеќе на темава и наидов на ШОКАНТНИ податоци! Всушност, постои теза дека се работи за страшен заговор, планиран кој тргнал наопаку. Бродот кој испловил бил неисправен. И уште поважно, воопшто тој не бил ни Титаник!Започнати биле два градбено идентични брода ТИТАНИК и ОЛИМПИК кои се разликувале само по детали. Тоа е факт, бидеќи еден брод стоел на пристаништето се до 1937та.
Двата стигнуваат до пристаништето од каде треба да исплови (прв) Титаник. Во меѓувреме, помал воен брод удира во Олимпик и нанесува поприлично голема штета и го онеспособува за пловење.Ударот е точно на местото каде е посочен и ударот во сантата мраз. Вероватно, тогаш се раѓа и идејата за завера (освен ако и тоа не било планирано да се случи).
Под изговор дека е потребно да се заменат местата на бродовите во пристаништето за да се овозможи простор за работа, се прави „рокада“, а под Х околности се заменуваат и идентитетите на бродовите, односно оштетениот Олимпик ја зема улогата на Титаник кој требало да исплови наскоро.
Сретнав и слики кои посочуваат на различностите меѓу бродовите пред испловувањето од бродоградилиштето и по замената на идентитетите.

Наводно, заговорот требало да се движи по ваков редослед:
Оштетениот брод се маскира, се осигурува на милионска сума, предвидено почнува да тоне во северен Атлантик каде што бил стациониран и однапред резервираниот брод „Калифорниан“ требало да излезе во пресрет на несреќата, да се избегнат жртви и да се земат ненормални суми на пари од осигурителната компанија.
НО...
Сидбината ги вмешува прстите тука, па наместо на планираното место, бродот удира во ледена санта многу подалеку. Планот се расипува и настанува страшна катастрофа, бидеќи бродот кој требало да излезе во пресрет бил премнооогу далеку!

Сепак, муабетот беше дека тој брод што лежи долу, всушност е ОЛИМПИК!


И сепак мислам дека воопшто не е битно кој брод лежи во атлантикот,битно е дека со се бродот лежат 1540 луге.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi and МалиСашко

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,233
5,751
1,683
Disco
Што се случило со сантата мраз по потонувањето на Титаник?

Сантата биднала фотомодел кој бил сликан често, продолжила да се мота по тој дел на Атлантикот а и ден денес фотките каде таа позира се продаваат за 10К долари. За санта би рекол дека направила страва кариера.:zelen
http://www.mnn.com/lifestyle/arts-culture/blogs/titanic-iceberg-photo-heads-to-auction