1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Потонувањето на Титаник

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Marick14, 27 јули 2012.

 1. Реми

  Реми Староседелец

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  957
  Има и преживеан македонец. :)
  Еден од преживеаните од Титаник е Македонец. Стојко Додоловски од село Чучер Скопска Црна Гора

  Во последен момент прекупил карта од еден поп и се качил на Титаник. Кога бродот тонел тој се фрлил во водата и се обидел да се качи на спасувачки брод, со господа, кој не го пуштиле.
  Плутал се додека не го нашол единствениот од екипажот кој се вратил по преживеани.Спасил 12 лица меѓу кои и Стојко.
   
  На Wild.One и Praetorian им се допаѓа ова.
 2. Praetorian

  Praetorian Староседелец

  Зачленет на:
  24 февруари 2012
  Мислења:
  325
  Допаѓања:
  395
  Сум чул за него, видиш ме потсети :)
   
  На Реми му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ~ Скарлетка ~

  ~ Скарлетка ~ Активен Член

  Зачленет на:
  25 октомври 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  204
  Џејмс Камерун го троши цел негов живот да открие што всушност се случило и затоа нема потреба на вас да ви биде битно, има кој да му се секира на Титаник.;) И ако он вика дека не е намешатљка ја би играла да му веруваме. Точно, има лапсузи при правењето на филмот зошто откако е направен филмот пак се нуркало до Титаник и се откриле нови податоци. Ама има минимални грешки (пр. не се прекршил меѓу вториот и третиот оџак туку меѓу третиот и четвртиот), нема нова приказна. Фала многу, пријатно :)
   
  На 4FUN му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Jericho

  Jericho Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  465
  се ова околу титаник и што било како било, не ви е малце префорсирано и здосадено?
   
  На slb_bobo и Saladin им се допаѓа ова.
 5. ~ Скарлетка ~

  ~ Скарлетка ~ Активен Член

  Зачленет на:
  25 октомври 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  204
  Ако те интересираат вакви работи никогаш не може да ти се здосади :)
   
 6. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  За жал и капетанот не сакаше да преживее, неговата мисија беше засекогаш со Титаник па дури и во смртта. Мислам дека после толку години открија што е работата со сантата мраз.Но, навистина не ја виделе и ја погрешиле насоката преку која се обиделе да ја заобиколат. Да продолжеле право можеби и не би потонал. Сепак судбината му се кроела уште кога почнал да се гради. Како и е да е останал легенда.
   
 7. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Се заинтересирав малку повеќе на темава и наидов на ШОКАНТНИ податоци! Всушност, постои теза дека се работи за страшен заговор, планиран кој тргнал наопаку. Бродот кој испловил бил неисправен. И уште поважно, воопшто тој не бил ни Титаник!
  [​IMG]


  Започнати биле два градбено идентични брода ТИТАНИК и ОЛИМПИК кои се разликувале само по детали. Тоа е факт, бидеќи еден брод стоел на пристаништето се до 1937та.
  Двата стигнуваат до пристаништето од каде треба да исплови (прв) Титаник. Во меѓувреме, помал воен брод удира во Олимпик и нанесува поприлично голема штета и го онеспособува за пловење.Ударот е точно на местото каде е посочен и ударот во сантата мраз. Вероватно, тогаш се раѓа и идејата за завера (освен ако и тоа не било планирано да се случи).
  Под изговор дека е потребно да се заменат местата на бродовите во пристаништето за да се овозможи простор за работа, се прави „рокада“, а под Х околности се заменуваат и идентитетите на бродовите, односно оштетениот Олимпик ја зема улогата на Титаник кој требало да исплови наскоро.
  Сретнав и слики кои посочуваат на различностите меѓу бродовите пред испловувањето од бродоградилиштето и по замената на идентитетите.

  Наводно, заговорот требало да се движи по ваков редослед:
  Оштетениот брод се маскира, се осигурува на милионска сума, предвидено почнува да тоне во северен Атлантик каде што бил стациониран и однапред резервираниот брод „Калифорниан“ требало да излезе во пресрет на несреќата, да се избегнат жртви и да се земат ненормални суми на пари од осигурителната компанија.
  НО...
  Сидбината ги вмешува прстите тука, па наместо на планираното место, бродот удира во ледена санта многу подалеку. Планот се расипува и настанува страшна катастрофа, бидеќи бродот кој требало да излезе во пресрет бил премнооогу далеку!

  Сепак, муабетот беше дека тој брод што лежи долу, всушност е ОЛИМПИК!
   
  На Prashina и Photographer им се допаѓа ова.
 8. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  448

  И сепак мислам дека воопшто не е битно кој брод лежи во атлантикот,битно е дека со се бродот лежат 1540 луге.
   
  На JaMi и МалиСашко им се допаѓа ова.
 9. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  Две мистерии кои смртно ме интересираат.
   
  На МалиСашко и Aleksis им се допаѓа ова.
 10. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Сантата биднала фотомодел кој бил сликан често, продолжила да се мота по тој дел на Атлантикот а и ден денес фотките каде таа позира се продаваат за 10К долари. За санта би рекол дека направила страва кариера.:zelen
  http://www.mnn.com/lifestyle/arts-culture/blogs/titanic-iceberg-photo-heads-to-auction
   
  На escape, JaMi, МалиСашко и уште 1 член му се допаѓа ова.

Сподели: