Потонувањето на Титаник | Црнобело Форум

Потонувањето на Титаник

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,755
7,286
1,153
Big Sur
Па дали нешто се случило ако нема теорија на заговор околу истото?
Има еден Србин што ги објавува најлудите теории на заговор што може да ги замислите, па вчера налетав на едно видео како зборува и за потонувањето на Титаник дека е намерно.
Зошто? Поради воспоставувањето на Федералните Резерви на САД, во која позадина, секако, се кријаат Ротшилдови (значи нема каде не се спомнати, сигурно и Александар Македонски го имаат скинато).
Е сега, на Титаник наводно биле три големи имиња кои се противеле на идејата за един народ-една банка, а тоа биле Исидор Штраус, Бенџамин Гугенхајм и Џејкоб Астор.
Така, за овие три лика да бидат спречени да наводно не се бунат околу ФРС, некој решил (Ротшилд де) дека е најлогично и најмалку сомнително ако истите потонат и однесат со себе уште 1500 луѓе. Ситница.
И така Титаник намерно бил втеран во сантата мраз поради овие тројца, а ФРС официјално била основана наредната, 1913та година.
Нормално, Гугл скоро ништо не знае за поврзаноста и ставовите на овие тројца бизнисмени и ФРС, а да не е некој нискобуџетен сајт за теории на заговор.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,223
5,743
1,683
Disco
Па дали нешто се случило ако нема теорија на заговор околу истото?
Има еден Србин што ги објавува најлудите теории на заговор што може да ги замислите, па вчера налетав на едно видео како зборува и за потонувањето на Титаник дека е намерно.
Зошто? Поради воспоставувањето на Федералните Резерви на САД, во која позадина, секако, се кријаат Ротшилдови (значи нема каде не се спомнати, сигурно и Александар Македонски го имаат скинато).
Е сега, на Титаник наводно биле три големи имиња кои се противеле на идејата за един народ-една банка, а тоа биле Исидор Штраус, Бенџамин Гугенхајм и Џејкоб Астор.
Така, за овие три лика да бидат спречени да наводно не се бунат околу ФРС, некој решил (Ротшилд де) дека е најлогично и најмалку сомнително ако истите потонат и однесат со себе уште 1500 луѓе. Ситница.
И така Титаник намерно бил втеран во сантата мраз поради овие тројца, а ФРС официјално била основана наредната, 1913та година.
Нормално, Гугл скоро ништо не знае за поврзаноста и ставовите на овие тројца бизнисмени и ФРС, а да не е некој нискобуџетен сајт за теории на заговор.

Тоа од идиократија? Зирнав, хахахх што све нема, па она еден човечки живот да истражува нема да го дознае, ама не, некој рандом четник знае све :D
Има уште една теорија, дека Титаник не бил Титаник него неговиот брат Олимпик (бродовите се градат обично во класи, па така класата Титаник се состоела од 3 брода, Титаник, Олимпик и Британик, последниов исто така потонал 1915-16 некаде). Не можам да се сетам нешто беше со превара околу осигурање.

Она што е вистина и крајно интересно е Вајолет Џесоп, типка која преживеала три бродолома Титаник, Британик и Принсес оф Ајерленд и догурала до 90+ години.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,755
7,286
1,153
Big Sur
Тоа од идиократија? Зирнав, хахахх што све нема, па она еден човечки живот да истражува нема да го дознае, ама не, некој рандом четник знае све :D
Има уште една теорија, дека Титаник не бил Титаник него неговиот брат Олимпик (бродовите се градат обично во класи, па така класата Титаник се состоела од 3 брода, Титаник, Олимпик и Британик, последниов исто така потонал 1915-16 некаде). Не можам да се сетам нешто беше со превара околу осигурање.

Она што е вистина и крајно интересно е Вајолет Џесоп, типка која преживеала три бродолома Титаник, Британик и Принсес оф Ајерленд и догурала до 90+ години.
Тој е, не е возможен значи. Месечината е холограм, земјата е рамна и Исус бил Србин (не знам дали има ова кај него баш на канал, но секако дека го има по нет). Тоа за замената го имам сретнато и јас и ми е сосема прифатлива теорија, дури и ич не делува чудно ни за тоа, ни за ова време. Свесни сме какви превари се прават за пари, ама дека во време каде лесно си можел да скинеш некој (ако веќе одиме дека навистина тројцата мускетари ја имале таа моќ...), а ти се решаваш цел брод да потонеш ради нив, мислам...
А за женава многу ми беше грев некако. Толку стресови, ама и Горнио кога те неќе, те неќе. :rofl
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,223
5,743
1,683
Disco
Тој е, не е возможен значи. Месечината е холограм, земјата е рамна и Исус бил Србин (не знам дали има ова кај него баш на канал, но секако дека го има по нет). Тоа за замената го имам сретнато и јас и ми е сосема прифатлива теорија, дури и ич не делува чудно ни за тоа, ни за ова време. Свесни сме какви превари се прават за пари, ама дека во време каде лесно си можел да скинеш некој (ако веќе одиме дека навистина тројцата мускетари ја имале таа моќ...), а ти се решаваш цел брод да потонеш ради нив, мислам...
А за женава многу ми беше грев некако. Толку стресови, ама и Горнио кога те неќе, те неќе. :rofl

Прејако е тоа со месечината=холограм, so bad it`s actually good :D
Не можев да најдам за Австралија и нејзиното там там тааааам = непостоење :D баш ме интересира како исконструирале таква прича.

Освен ако немало технологија за санти за мраз на даљинско па да ја истопорат пред рутата на Титаник, макар да и тоа не би било гаранција пошто Титаник буквално го делеле пар секунди од спас пошто тој не удрил во сантата туку се огребал од неа и гребнатината била преку пет прегради (bulkheads) а да била преку 4 тогаш пумпите би го спасиле бродот.
За да биде завера за убивање одредени ликови треба да се поклопат еден тон ствари...
Како фанатичен поклоник на поморската историја ниту една теорија на заговор за Титаник конкретно не ми е логична.
Си замислувам комична ситуација, некој лик се подготвува да патува со брод и гледа во канцеларија на компанијата како Вајолет Џесоп купува карта на иста дестинација и си вика "батали патување, друг пат, оваа пак ќе се качи на брод" :D

По обичај, теоретичариве на заговор од дрвото не ја гледаат шумата, вистински заговор е потонувањето на Лузитанија 1915 само што тој настан некако им е meh на фолијашиве (така ги нарекувам пошто теоретичар на заговор е долго за куцање, па отсега натаму - фолијаши :D )

И уште нешто, филмот Титаник ми се свиѓаше (уште еден клинец во сандакот на мојата прафа машкост) :frantic
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra