1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Потонувањето на Титаник

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Marick14, 27 јули 2012.

 1. i_wanna_fly

  i_wanna_fly Староседелец

  Зачленет на:
  25 јули 2012
  Мислења:
  649
  Допаѓања:
  848
  И јас мислам дека е ова намештаљка...целото потонување и слично. Па као демек тој бил луксузен, сигурен и безбеден гигант, опремен да плови по Атлантскиот Океан. И некако чудно ми е, т.е. чудно би било, некој љубоморен што не се сетил прв да реализира проект сличен на Титаников наш, да не проба да го саботира (?) Има добра романтика, иако целиот филм е барем 70% базиран на трагичната љубовна приказна меѓу Џек и Роуз (мислам дека така се викаа главните ликови).
   
 2. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Имало повеќе Македонци на бродот, ама само еден преживеал за среќа (тогаш), а сега најверојатно е починат. Како и да е такво искуство да поминеш и да преживееш треба ептен господ да те сака!

  Нели сите викат здравје да има па се друго, ама па на Титаник сите биле здрави, ама преживеале само тие што имале среќа :D
  До некаде е таман, ама не гледам на останатите работи така освен на ова(исклучок).
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Толку внимание се обнува за Титаник бидејќи повеќето биле богаташи и "важни" луѓе на него, а најмногу во последниве 15ина години поради филмот на Камерон, и тоа пред се поради романтичната приказна, а не толку за вистинската случка. Мислам дека е несреќа, се случува да се биде самоуверен за нешто и карма да удри чисто за да те приземи. Мислам дека тоа е случајот, навистина не го виделе тој санта брег и штетата била преголема.
   
 4. 4FUN

  4FUN Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  894
  Допаѓања:
  1,987
  на нејшнал џиографик (National geographic) сега почнува добар докуметарец за Титаник
   
 5. Мортидо

  Мортидо Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,054
  Допаѓања:
  1,576
  Се вртеше по портали за мистерии и паранормал стаф теорија дека некоја египатска мумија се транспортирала у Титаник, арно ама фараонот фрлил клетва кој ќе го вознемири ќе цркне ... и ете.

  :kafe
   
  На Aaliyah му/ѝ се допаѓа ова.
 6. i_wanna_fly

  i_wanna_fly Староседелец

  Зачленет на:
  25 јули 2012
  Мислења:
  649
  Допаѓања:
  848
  Епа скоро сите цркнале. Било шо било, јас мислам дека никогаш нема да се открие вистинската причина за потонувањето.
   
 7. karen

  karen Нов член

  Зачленет на:
  17 јуни 2012
  Мислења:
  24
  Допаѓања:
  14
  има таква верзија за мумија и јас сум чула ама не од фараон туку на некоја египетска свештеничка или слично. секој што имал допир со саркофагот го снаоѓало несреќа. била во музеј во лондон и од таму решиле да ја пратат во САД ама ете никад не стигнала :rolleyes:
   
 8. Praetorian

  Praetorian Староседелец

  Зачленет на:
  24 февруари 2012
  Мислења:
  325
  Допаѓања:
  395
  Ноќта на 15 април 1912 година потона прекуокеанскиот брод Титаник, дотогаш најголем патнички брод изграден во светот. Во ладните води на Атлантскиот океан, освен безживотното челично тело на бродот, засекогаш потонале и двајца тресончани, единствени Македонци кои загинале на Титаник, меѓу останатите 1.523 души! Тоа се браќата Јанко и Миле од родот Смилески - печалбари кои биле на пат за Америка.
   
 9. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Титаник потонал поради грешка на капетанот,треба да си скроз мрднат да не заобиколиш толкава санта мраз,а тоа дека имало мумии на бродот се глупости,немало ни мумии,ни фараони ни што ти ја знам капетанот ја заебал работата:)
   
 10. i_wanna_fly

  i_wanna_fly Староседелец

  Зачленет на:
  25 јули 2012
  Мислења:
  649
  Допаѓања:
  848
  Еве зошто потонал...:rofl:rofl:rofl:rofl
  [​IMG]
   
  На WomanInRed, Aaliyah, warr и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели: