Потонувањето на Титаник

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
И јас мислам дека е ова намештаљка...целото потонување и слично. Па као демек тој бил луксузен, сигурен и безбеден гигант, опремен да плови по Атлантскиот Океан. И некако чудно ми е, т.е. чудно би било, некој љубоморен што не се сетил прв да реализира проект сличен на Титаников наш, да не проба да го саботира (?) Има добра романтика, иако целиот филм е барем 70% базиран на трагичната љубовна приказна меѓу Џек и Роуз (мислам дека така се викаа главните ликови).
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Имало повеќе Македонци на бродот, ама само еден преживеал за среќа (тогаш), а сега најверојатно е починат. Како и да е такво искуство да поминеш и да преживееш треба ептен господ да те сака!

Нели сите викат здравје да има па се друго, ама па на Титаник сите биле здрави, ама преживеале само тие што имале среќа :D
До некаде е таман, ама не гледам на останатите работи така освен на ова(исклучок).
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Толку внимание се обнува за Титаник бидејќи повеќето биле богаташи и "важни" луѓе на него, а најмногу во последниве 15ина години поради филмот на Камерон, и тоа пред се поради романтичната приказна, а не толку за вистинската случка. Мислам дека е несреќа, се случува да се биде самоуверен за нешто и карма да удри чисто за да те приземи. Мислам дека тоа е случајот, навистина не го виделе тој санта брег и штетата била преголема.
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
894
1,988
1,093
на нејшнал џиографик (National geographic) сега почнува добар докуметарец за Титаник
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,054
1,576
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Се вртеше по портали за мистерии и паранормал стаф теорија дека некоја египатска мумија се транспортирала у Титаник, арно ама фараонот фрлил клетва кој ќе го вознемири ќе цркне ... и ете.

:kafe
 
  • Like
Реакции: Aaliyah

i_wanna_fly

Староседелец
25 јули 2012
649
848
1,093
Се вртеше по портали за мистерии и паранормал стаф теорија дека некоја египатска мумија се транспортирала у Титаник, арно ама фараонот фрлил клетва кој ќе го вознемири ќе цркне ... и ете.

:kafe
Епа скоро сите цркнале. Било шо било, јас мислам дека никогаш нема да се открие вистинската причина за потонувањето.
 

karen

Нов член
17 јуни 2012
24
14
3
cloud number 9
Се вртеше по портали за мистерии и паранормал стаф теорија дека некоја египатска мумија се транспортирала у Титаник, арно ама фараонот фрлил клетва кој ќе го вознемири ќе цркне ... и ете.

:kafe
има таква верзија за мумија и јас сум чула ама не од фараон туку на некоја египетска свештеничка или слично. секој што имал допир со саркофагот го снаоѓало несреќа. била во музеј во лондон и од таму решиле да ја пратат во САД ама ете никад не стигнала :rolleyes:
 

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
325
395
1,063
И јас негде читав дека имало македонец на бродот. Но сигурно умрел и тој.

А последниот преживеан (жена) од Титаник почина пред 3-4 години. Даваа и на вести мислам.
Ноќта на 15 април 1912 година потона прекуокеанскиот брод Титаник, дотогаш најголем патнички брод изграден во светот. Во ладните води на Атлантскиот океан, освен безживотното челично тело на бродот, засекогаш потонале и двајца тресончани, единствени Македонци кои загинале на Титаник, меѓу останатите 1.523 души! Тоа се браќата Јанко и Миле од родот Смилески - печалбари кои биле на пат за Америка.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Титаник потонал поради грешка на капетанот,треба да си скроз мрднат да не заобиколиш толкава санта мраз,а тоа дека имало мумии на бродот се глупости,немало ни мумии,ни фараони ни што ти ја знам капетанот ја заебал работата:)