Потонувањето на Титаник

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Титаник - Најголемиот брод што бил направен во тоа време.

Титаник бил британски прекуокеански патнички пароброд од класата Олимпик сопственост на Вајт Стар Лајн, компанија која организирала редовен прекуокеански сообраќај помеѓу Велика Британија (обично од Саутхемптон) и САД (обично до Њујорк). Бил изграден во бродоградилиштето Харланд и Вулф. Во времето кога бил изграден, бил најголемиот патнички брод. Бил изработен според најсовремените технологии и популарно се верувало дека е „непотоплив“. Палубите и просториите од првата класа на бродот биле особено луксузни и убаво уредени.
Имал носивост од 46.328 бруто-регистарски тони, должина од 269,1м, парни турбини со 59.000 коњски сили, максимална брзина при полн товар од 24 јазли (44,57 км/ч) и капацитет од 3.547 патници.
За време на првото патување, Титаник удрил во санта мраз во Северниот Атлантик пред полноќ на 14. април 1912 ситни и потонал два часа и четириесет минути подоцна, на 15. април. Тоа бил голем шок за јавноста, особено што потонувањето завршило со огромни загуби од 1517 патници, што е една од најголемите поморски цивилни несреќи.


Титаник не потонал како што е прикажано во филмот на Џејмс Камерон. Новите истражувања, поновите анализи и откривањето на некои податоци кои немаат никаква врска со поморството, денес покажуваат друга слика на оваа случка и го отвараат прашањето: Дали потонувањето на Титаник е несреќен случај или е намерна саботажа?Зошто толку големо внимание на медиумите е посветено на овој бродолом, кога имало и поголеми поморски катастрофи?

Стварно мене ова не ми е јасно.....За мене поверојатно е дека не е несреќен случај.
 
  • Like
Реакции: The_countess

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,130
1,066
113
Скопје
www.statik-group.com
Имав гледано еден документарец на не знам која телевизија, ти зборам пред година две.Се збореше дека во бродот имало некој магнат кој држел најголем дел од нафтените полиња во америка.На некој тоа му пречело нели и со добро сценарио по извесно време успеал да се отараси од богаташот, и успат да испоцркаат уште 1000 и кусур луѓе.

Ама ова е само теорија.

Интересен е и фактот што на Титаник немало дурбин.
 
  • Like
Реакции: Aaliyah and Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
По нетов читав дека имало и македонец на бродот
И јас негде читав дека имало македонец на бродот. Но сигурно умрел и тој.

А последниот преживеан (жена) од Титаник почина пред 3-4 години. Даваа и на вести мислам.
 
  • Like
Реакции: Luckky

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,490
1,123
Скопје
Што и да е вистинската приказна, искрено сега после толку време за мене е небитно.
Пред се потонувањето на титаник е искористен настан за добар филм. Некој направил убави пари.
И имам некаде низ темите напишано мислење во врска со титаник - филмот е романтичен и убав, не оспорувам ама никогаш нема да ми надојдат солзи во очите затоа што не сфатливо ми е како би можела да заплачам за типот кој умира а во позадина умираат уште илјадници други деца, мајки, семејства... и тие луѓе се на некого нешто, и тие имаат живот, и љубов и сепак умираат а јас да плачам за Ди Каприо... некако тапа : ) Попрво би плачела за илјадниците други кои премрзнале.
Според мене може да е несреќен случај и толку галама е кренато баш околу неговото потонување зошто при неговата изградба творителите рака во оган ставале дека нема шанса да потоне, дека е со највисоки стандарди за тогашно време и бла бла... и на крај си потонал :)
 

Aaliyah

Староседелец
13 февруари 2012
887
1,090
1,093
Скопје
И јас негде читав дека имало македонец на бродот. Но сигурно умрел и тој.

А последниот преживеан (жена) од Титаник почина пред 3-4 години. Даваа и на вести мислам.
За среќа нашиот Стојко преживеал :)
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=C9A75FE67857894CB5DC21D143D4BC84
 
  • Like
Реакции: Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Епа тогаш погрешно сум се информирал. Супер што преживеал. Да имаме и ние некој таков. :biggrin Можам да го замислам кои драми ги преживувал.

И пак ми мириса на некоја намештаљка. Али и да е така, никогаш нема да се разоткрие.
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Што и да е вистинската приказна, искрено сега после толку време за мене е небитно.
Пред се потонувањето на титаник е искористен настан за добар филм. Некој направил убави пари.
И имам некаде низ темите напишано мислење во врска со титаник - филмот е романтичен и убав, не оспорувам ама никогаш нема да ми надојдат солзи во очите затоа што не сфатливо ми е како би можела да заплачам за типот кој умира а во позадина умираат уште илјадници други деца, мајки, семејства... и тие луѓе се на некого нешто, и тие имаат живот, и љубов и сепак умираат а јас да плачам за Ди Каприо... некако тапа : ) Попрво би плачела за илјадниците други кои премрзнале.
Според мене може да е несреќен случај и толку галама е кренато баш околу неговото потонување зошто при неговата изградба творителите рака во оган ставале дека нема шанса да потоне, дека е со највисоки стандарди за тогашно време и бла бла... и на крај си потонал :)
Епа ете се видело колку е со највисоки стандарди. Да било така немаше да потоне.
 
  • Like
Реакции: Марија

Aaliyah

Староседелец
13 февруари 2012
887
1,090
1,093
Скопје
Епа тогаш погрешно сум се информирал. Супер што преживеал. Да имаме и ние некој таков. :biggrin Можам да го замислам кои драми ги преживувал.

И пак ми мириса на некоја намештаљка. Али и да е така, никогаш нема да се разоткрие.
Чудно ми е како до сега не му напраиле споменик на човекот :p
Бтв и јас мислам дека е намештаљка
 
  • Like
Реакции: Marick14