Последен гледан филм со рецензија

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Love, Rosie (2014)
http://www.imdb.com/title/tt1638002/?ref_=ttmd_md_nm

Симпатична романтична комедија во која е опишан животот на една млада убава жена а паралелно животот и на нејзиниот најдобар пријател од детството.
Опишани се 12 години поминати во еден комплициран и возбудлив живот, во кои пред се на прв план е ставено пријателството.
Рози и Алекс се пријатели од нивните 5 год. и буквално се нон-стоп заедно. Но нештата се менуваат на 18от роденден на Рози. Следуваат многу комични, па и драматични сцени но тоа што ми се допадна во филмот е што Рози е прикажана како позитивна, умерена и паметна жена која со доза на хумор минува низ сите турбулентни моменти во нејзиниот живот.
Интересно филмче, привлекува со оној препознатлив британски шарм, добра глума, и симпатична музика.
Од мене имате препорака. :)
Баш гледан ми е пред некои 12 часа, во таа област си владее. За опуштање, џабара-бабара онака лесно филмче баш да те разведри.

Него... се молев се пустев некако да седнам за финчеров да го гледам од пусти страв да не заебе пак као што заеба за Бенџамин Батон... и...
... па не би рекол целосно дека заеба, но се упропасти голем дел од филингот. Се разбира претпоставувате дека се работи за Gone girl.
Од каде да почнам да не повредам нечиви „чувства“ за филмов.... Вака...
Филмот почнува солидно. За изборот на глумци не би коментриал пошо сум биполарен тука. Од една страна е Розамунд Пајк шо по мене е единствената светла точка во филмот што се тиче глума. Афлек одсекогаш ми бил просек, не нешто за да го исплукам или исхејтам (далеку од Том Круз) но онака.... пролазно. Млитав ми е сегде. И тука. Роза од друга страна... неам зборови. Предизпозиции има да стане Едвард Нортон with a pair of boobs.
Конкретно сеа за филмот. Значи одличен почеток, ти отвара да склопиш множества од сценарија како прикаската би се одвивала.... и секако едно од тие ќе ти се погоди. И ќе глеаш некој (можда малку над)прочесен трилер. Е сеа тука е цаката... за да попунат празни дупки, режисерот и остатокот тајфа што го праат филмот се сетиле малку да ги расфрлаат коцките за да тебе ти биде потешко да составиш од нив убава прикаска. А кај можат тоа да го направат ако не во личностите... Е тука се губи целиот филинг. Во првата третина веќе ти знаеш одприлике што е што, за да после почнуваат тро повеќе нелогичности да се ојавуваат, minor glitches, врткања од еден во друг во трет во четврт лик што на крај си викаш да запре малку оваа вртоглава работа. Иако е одлично изглумена целата таа консталација на личности (за Роза нели зборам) самиот контекст не ми пали многу. Што е целата поента, освен да.... тоа е тоа и толку е. Нема никаков backstory. Другата (не)суштинска работа во филмот е претенциозноста сите да бидат паметни (освен Барни кој увек коа го глеам мртов озбилен само на смеење ме тера). Значи буквално дејствието што се случува во првата третина, веднаш се става дијагноза од буквално сите можни ликови. Нема доистражување после тоа, нема неинформираност. Се` е онака во дел од секунда се` се знае... буквално се`. А крајот па најнелогичен. Кога веќе се` се знае, зошто тогаш не се постапи онака како што се мисли? Туку мора на најнелогичниот можен начин да заврши?
Што знам... за мене ова е веќе еден вид на претенциозен трилер, каде нема поента, нема вовед, заплет, перипетии и расплет, туку нешто сосила нафрлано and that counting as something. Скромна 3/5. Според почетокот можеше многу многу повеќе.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Dial M For Murder
http://www.imdb.com/title/tt0046912/

Решив да си ги тргнам на страна предрасудите спрема другите филмови и седнав да гледам буквално се. Почнав од старите филмови и тука останав. Си пронајдов се што ми треба, од сега само филмовите на Хичкок ќе ги гледам. Повлекувам се што сум кажала за него, ако сум кажала лошо. Човеков бил генијалец. Легенда! Мада отсекогаш ми бил интерсен...

Изгледав некои три четири негови филмови, ама сакав да пишам нешто повеќе за овој, пошто другите горе доле се погледани и попознати од овој (psycho, vertigo, rear window, rope) а филмов заслужува и те како шанса да биде изгледан. Се мислам дури и тема да отворам за Хичкок кога ќе ги изгледам сите : ))

За филмов...
Еден поранешен тенисерски играч, кова план за убиство на својата сопруга. Иако планот е совршен и размислено е детално за сите ситници, сепак нешто тргнува наопаку. И покрај нереализацијата на првенствениот план, мажот има генијални идеи со кои може да ја тргне својата вмешаност од обидот за убиство, а сепак на крај целиот случај да го сврти во своја полза. Или бар така тој си мисли...

Обично, во филмовите со убиства и истраги (посебно кога пред време се знае убиецот) текот и крајот се лесно предвидливи, филмот си е бавен, без многу изненадувања, тек тук по некоја акција и очекувано апсење на негативецот после долго бегство и бркања.
Тука нема ни акција, нема ни бегства ни па којзнае какви полициски истраги и дејствувања. Тука дејствието е во една соба, таму се кова и планот, се случува и обидот за убиство и се врши и истрагата. Нема полициски вештаци, инспектори и специјалци, има само еден детектив и еден автор на крими романи кои со пар трикови и многу мозок ќе ја решат загатката за обидот на убиство на младата жена, која патем е вистинска лепотица. : )) А сепак е на многу поголемо ниво од денешниве крими приказни, сите исти,... Не бидете и вие како мене да ве залажува годината, дајте му шанса, ќе побарате и друг ваков.
МНогу забегав со пишување, тоа ваљда кажува колку сум задоволна од филмов, па ако стигнал некој со читање до тука-нека си го изгледа јас му давам чиста 10ка!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Dead Heat (1988)
http://www.imdb.com/title/tt0094961/?ref_=ttqt_qt_tt

После гледањето на Интерстелар морав да извршам калибрирање на мојот вкус за филмови, да го спуштам стандардот а кој вид на филмови се најпогодни за тоа? Трилерчиња со зомби. И тоа од осумдесетите, дефинитивно деценија на најлоши филмови.
Проблемот беше што овој испадна so bad it is actually good, некоја недефинирана состојба кога безвеза филмче ти пружа одлична забава и покрај тоа што гледаш дека е corny and cheesy as hell.

Во филмов се работи за двајца инспектори-партнери кои имаат црнец шеф кој им се дере во канцеларија :zelen (тоа е таа шема) и двајцата претставуваат машини за исфрлање на one liners :rofl од кои некои се навистина забавни.

Роџер Мортис :rofl (очигледно игра на зборови, ригор мортис get it?) кој го глуми некој си Трет Вилијамс и неговиот колега Даг Бигелоу (бисерот на филмот, некој си Џо Пископо, разбацан сељак со џигерица до газот (party)) се во потрага по една банда каде што полицијата и со по 50 куршуми не успева да ги убие... од едноставна причина бидејќи се зомби.
Но тука нема типични зомби кои се клатат и мумлаат барајќи човечки мозоци туку овие се научно потрепени зомби (kind of :zelen) резултат на програма за воскреснување на лешеви финансирана од корпорација. Овие зомби користат `Узи` автомати и тепаат, имаше пар зомби, еден огромен црнец и еден запечен белец чии движења и потези беа аmong the most hillarious things seen on the screen :rofl

Потрагата по изворот на зомби го чини Мортис животот, но тоа е почеток на забавата бидејќи со помош на машините за резурекција го оживуваат.... sort of... а бидејќи процесот не им е најјасен па нешто сјебуваат му остануваат само 12 часа `живот` како зомби. Патот ги носи кон кинески ресторан каде што газдата на своја рака експериментира со патки и кокошки кои ги оживува.
Во ресторанот се дешава сцената која го одвојува овој треш од други, меѓу другите напаѓачи, реанимиран ТЕЛЕШКИ ЏИГЕР го напаѓа и го дави иснпекторот Мортис :rofl:rofl, сцена која ќе ми остане во пријатно сеќавање.

Подоцна и колегата Даг ќе заврши лошо и ќе биде реанимиран, сцената кога Мортис излегува од оние вреќите за мртовци е врв, коментарите и ладнокрвноста делуваат прилично комично (иако не верувам дека тоа им била целта кога го правеле филмот).

Има и две женски, едната патолог (која му прави обдукција на Роџер Мортис.... и си праи муабет со него истовремено), другата екс-леш која што била најдобар `продукт` на програмот за реанимација ама и таа лошо ќе си пројде...

Муабети од типот -

Женската - Hey you`re hurt.
Мортис - Lady, i`m fuckin` dead

или...

You remember when we were in training? They always told us, "You can't be a good cop if you're a dead cop." Here's your chance to prove them wrong. You're good and you're dead.:zelen

... има еден куп вакви досетки во филмот, and this cheesy peace of film made my day :)

Има многу перипетии и по еден плот твист на секои десетина минути, опишувањето на кои ќе ме чинат tl-dr пост и интензивна употреба на икончиња за смеење па затоа тука запирам, непретенциозно парче кинематографија кое не поминало добро на бокс-офисот, не освоило ниедна награда, не лансирало нови режисери или глумци.... но ќе ми остане во прекрасен спомен, не знам ни сам точно зошто :kafe
 
Последна промена:

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
12 Angry Men
http://www.imdb.com/title/tt0050083/

12 поротници мораат да донесат одлука дали младиот човек кој се товари за убиство на својот татко е виновен или не. Сите докази се против него, случајот е јасен, очигледно е дека дечкото е виновен. Иако ситуацијата е јасна, сепак се гласа, се очекува да биде 12/0 за смртна казна за младичот, но еден од нив гласа за "не е виновен"...

За време на филмот, се осеќав како да сум 13тиот поротник и да бев таму, на почетокот сигурно дека и јас ќе дадев глас за -виновен-, а како понатаму ги гледав објаснувањата и докажувањата на тој едниот единствен поротник кој имаше храброст сам да се спротистави на сите, и јас како повеќето други поротници ја сменив страната и преминав за -не е виновен-. Тоа е она што го прави филмот најинтересен, и заслужено си добива десетка од мене.
 

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Sunset Blvd.
http://www.imdb.com/title/tt0043014/?ref_=nv_sr_1

Млад писател на филмски сценарија, бегајќи од својот мизерен живот и долговите кои му се насобрале додека го живеел својот холивудски сон, случајно ќе налета на една стара, чудна и несекојдневна куќа. Во неа живеат уште почудни станари - стара заборавена гламурозна глумица милијардер и нејзиниот верен слуга. Присуството на емотивниот погреб кој глумицата и слугата го приредиле за нејзиниот мајмун ќе му изгледа како нешто најчудно што го видел во животот, но престојот во старата куќа со новото друштво ќе му донесат толку многу несекојдневни и чудни ситуации, што ни тој како писател не би се сетил да ги вметне во ниедно сценарио.

Содржината е таа на кратко, сега малце за ликовите. За еден лик поточно, да не должам. Глумицата која ја спомнав, што е до мене - оскар за најдобар лик и глума на сите времиња. Какви евреи, какви болни ликови, какви добродушници, ова е лик на сите времиња. Некогашна сакана, позната, моќна и единствена филмска дива, сега само очајна и психоделична старица, која не може да се помири со тоа дека нејзините времиња поминале и нејзиниот трон го зазеле други, млади и успешни глумци го прави филмот едно ремек дело без кое е срамота и греота да го поминете животот а да не го погледнете. Црно бел е, стар е, ама е најдобар.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Altaïr

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Strangers on a Train
http://www.imdb.com/title/tt0044079/

Млад и познат тенисер, патувајки во воз, ќе се најде во друштво со еден сосема непознат човек кој ќе му даде непристоен предлог за размена на убиства. Тој да ја убие неговата жена која не му дава развод за да може да се ожени со саканата, а тој за возврат да го убие неговиот татко. Тенисерот не го сфаќа здраво за готово муабетот, се додека странецот не му се појави дома и не му каже дека неговиот дел од планот е успешно завршен.

Уште еден филм од Хичкок, по мене за повеќе нијанси послаб од другите, можел и подобро. Не дека не е добар, ама во споредба со другите негови-нема споредба. Не сум многу воодушевена од филмот иако си имаше моменти. Кога ја видов жената на тенисерот нешто ми беше сомнително, пошто заприметив дека Хичкок бира само убави актери, а оваа онака да не кажам и грдичка. И после ми стана јасно се, кога видов на гугл дека му била ќерка. :D

И една новост за филмоманите, Финчер и Афлек решиле да му прават римејк на филмов, после исчезнатата и успехот што им го донела, решиле соработката да ја продолжат и со римејк на овој филм, јас осеќам дека ќе бидат некои глупости врска немам зошто, а филмот ќе се снимел до крајот на годината.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,218
753
Invasion Of The Body Snatchers
http://www.imdb.com/title/tt0049366/

Хороров :D
Приказна за еден лекар кој заприметува дека нешто не е во ред во неговиот град. Луѓето доаѓаат во неговата ординација со сомнежи дека нивните блиски не се веќе истите. Никој од нив не е веќе тој што бил и во градот се случува нешто лошо што може да се прошири и во другите градови, ако лекарот не превземе нешто за да ја спречи причината за хистерија кај населението.

За тоа време сигурно бил ептен јак хорор, ко за сега интересно, солидно филмче од тоа време. 7.5/10
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Struggler and Altaïr

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Мr.Turner (2014)

После тешка голгота низ страниците за торент трекери и разни фејлови од торенти, кодеци кои се симнуваат од сајтови со малвери и фајлови од 6,4 ГБ (а не постои филм што вреди 6,4 ГБ при даунлоуд од 250-300 кбпс) сепак некако се најде и долго исчекуваниот филм за еден од најдобрите сликари кои некогаш живееле, Џејмс Мелорд Вилијам Тарнер.

Ако некогаш имало жесток контраст во појавата, ставот, аурата на творецот со она кое го творел - тогаш тоа е во случајот со Тарнер. Роден во неугледно семејство на месари и бербери, со мајка која завршила во лудница, ништо не наговестувало развој во најдобриот британски сликар. Глумецот Тимоти Спал, доајен на авторскиот филм - одлично го долови Тарнер, таа незграпност и надворешна грубост, емоционална неписменост во склад со тоа време и начинот на кој се однесувал кон своите дела.

А тие се... како да се каже, безвременски. Експлозивни, не особено дисциплинирани и прилично драматични. Да, ја имаше и онаа сцена кога реморкерот на пареа го влече линијашот на едра Темерер, ветеран од Трафалгар на неговото последно почивалиште за да заврши како огрев.
Го имаше и бед енд брекфаст местото во Маргејт и љубавницата, сосема ненашминкана љубавна прича која е толку реалистична што станува симпатична и покрај крајно непривлечната надворешност на мажот и жената, јадната слугинка cum dumpster, татко му кој и покрај скромното потекло имал доверба во талентот на синот па дури и му спремаше платна и понудата на индустријалецот за ненормална сума да ги откупи сите негови дела и исмевањето и неразбирањето на академскиот свет во кој одвај да имаше место за сликарот-касап и неговиот пријател Хејден вечно во борба со кредиторите.

Сепак, кај Тарнер немало бури во животот на ниво на оние кои ги има на неговите платна. Немало оргии, дроги и тешки пијанчења, афери, тепачки и двобои, ништо од ренесансните испади на претходниците, горе долу рандом вообичаен тип со мисија да ги донесе на свет неверојатните експлозии на бои, игрите на оган и бранови и робови исфрлени од бродот за полесна пловидба, експресионист пред своето време, скромен човек со нексромен талент.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Big Eyes

Big Eyes movie poster.jpg

Вистинската приказна за уметноста на сликарката Peggy Doris Hawkins a.k.a. Margaret Keane, позната по начинот на сликање на големите очи кај ликовите во нејзините дела. Нејзините слики стануваат познати во 50-тите години, но нејзиниот тогашен маж ја превзема заслугата за сите дела и на тој начин, станува познат и богат. Многу убаво е прикажана целата таа ситуација и ми се допаѓа како Тим Бартон го има изрежирано филмчево, ме потсеќа премногу на мојот ми омилен Вес Андерсон. Одлично филмче!

 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,019
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
The Water Diviner

the water diviner movie poster.jpg

Австралијанец патува во Турција во потрага по своите 3 исчезнати синови во војната кај Галиполи. Филмов е прекрасен. Приказната е убава, иако трагична. Глумата е одлична, а морам да напоменам дека не само што Расел Кроу ја има главната улога, тој исто така е и режисерот. Режијата е фантастична, успева да ти разбуди емоции и ми се допаѓа како е прикажана Турција. Малку ме потсеќа стилот на мојот ми Вес Андерсон. Плус, иако немам прогуглано, приказната е вистинска случка.

Трејлер.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ScorpioNka and Saladin